www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[pedala] Marshall Edward ED1


 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Marshall Edward ED1 The Compressor

 

Pret: 254,29 RON nou (72Euro)

 

De la cine / De unde a fost cumparat: McMusic - Cluj-Napoca, link produs

 

Link producator: Marshall Amp., link produs

 

Caracteristici: Ca toate pedalele Marshall este o pedala construita solid, din metal, total analogica si cu thrue-bypass. Are 4 potentiometre: "EMPHASIS"(permite sa alegi ce parte a spectrului sa fie compresata - hi sau low), "VOLUME"(controleaza volumul pedalei), "ATTACK"(regleaza viteza de compresie) si "COMPRESSION"(regleaza nivelul de compresie). Practic "EMPHASIS" dat la "HI" scoate in evidenta inaltele si dat la "LO" scoate in evidenta frecventele joase, "VOLUME" poate fi reglat in asa fel incat poti folosii pedala si ca "booster" prin activarea ei, "ATTACK" dat spre minim da un sunet moale iar dat la maxim da un sunet dur, metalic, "COMPRESSION" dat spre maxim ii da chitarei acel "quak" specific singlecoil-urilor.

Pedala se alimenteaza de la o baterie de 9volti(atentie cand functioneaza pe baterie! mufa de [input] functioneaza si ca intrerupator al alimentarii, asa ca, daca uitati jack-ul in ea continua sa functioneze, consumand bateria) sau extern, de la un alimentator 9vcc. si consuma 5mA.

Impedanta de intrare >1Mohm,

Impedanta de iesire <20Kohm

120mm x 65mm x 55mm, greutate 510 grame.

 

Cum suna / Cum se comporta: Neavand alte pedale de compresie nu am cu ce sa o compar am folosit in schimb compresoare din procesoare si ma intrebam la ce-i bun un compresor pt. ca nu-mi dadeam seama de nici o schimbare, e! acum e alta chestie, pe ton "clean" se simte diferenta ca de la cer la pamant, ii da chitarei un sunet mai plin mai bine definit mai ales pe singlecoil(ex. pe single-urile middle si neck legate in antifaza scoate un sunet extraordinar(sau cel putin pentru mine care am fost super incantat). Folosind pedala singura(fara distorsiune, pe "clean" cu gain decent) poti sa te joci cu controalele cum vrei, nu se aude nici un sunet "in plus" adica nu fasaie nu bazaie etc. Cand folosesti si distorsiune se cam schimba treaba, "COMPRESSION" daca il dai mai mult de jumatate apare un fass care poate fi scos daca pui in lant si un noise gate. Am inercat-o si inaintea distorsului si dupa, inaintea distorsului suna mult mai bine.

Am folosit un combo de 80w Marshall Valvestate VS8080 cu un dif Celestion de 12".

 

Parti bune / Parti rele: La parti bune as zice: constructia solida din metal, thrue-bypass-ul, sunetul(ca si la Jackhammer de altfel).

Parti rele: Cu distorsiune parca i-ar trebuii un noisegate.

 

Impresie generala: nota10 - (asta-i o parere subiectiva neavand grad de comparatie cu alte pedale asemanatoare).

 

 

post-321-1160590316_thumb.jpg post-321-1160590351_thumb.jpg

 

Mostrele de sunet sunt luate de pe site-ul oficial Marshall Amp. Asa suna si in realitate.

 

Blues_for_ED.mp3

Funky_ED_1.mp3

 

Manualul in limba engleza:

Compressor_Eng.pdf

 

P.S. Alte pareri sunt binevenite(si eu inca mai caut)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.