www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Isi Pierd Chitarile Ibanez Pretul?


ady marius
 Share

Recommended Posts

Ce înțelegi prin chitara proasta ?

Dacã este vorba de materiale, atunci rãspunsul lui vektor este parțial corect, atunci când se referã la seria Gio. Insa cu cât urci spre seria Prestige sau J-Custom, rãspunsul este total greșit.

Faptul ca pierd repede din valoare, cel puțin aici pe forum, este datorat strict ofertei mari existente sicereri reduse.

Si eu si tu avem câte un Prestige MIJ, poți spune ca este o chitara proasta ? Eu sincer nu pot, de fiecare data când cant pe ea, îmi place din ce in ce mai mult, descopar tonuri noi si interesante.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

De acord cu Dan. Am basuri Ibanez si Prestige si non-Prestige; sunt instrumente bune la un pret bun; eu sunt multumit. :)

 

De ce le scade valoarea la revanzare, impartasesc aceeasi idee ca cea a lui Dan, oferta mare. Mai apare cate un fomist care o da la jumate de pret si Pac, a scazut piata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Simplu, daca e ieftina, suna bine, e finisata si e lucrata bine de ce ai mai cumpara modele scumpe. E o regula elementara de marketing, daca vrei ceva bun, platesti, ieftin si bun nu este decat pana reusesti sa lansezi un produs/brand pe piata, dupa urmeaza ce stim cu totii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu ma refeream la scaderea foarte mare de pret la revanzare a chitarilor ibanez nu la raportul calitare pret de exemplu un ibanez rg 350 dx care a costat 1700 lei sa se dea dupa un an cu 700 lei si un jackson care a costat 2500 lei sa se dea dupa un an 2000 lei

chiar si un prestige se revinde cu mult sub jumatatea ei de noua

Link to comment
Share on other sites

Oferta destul de mare plus calitatea slaba (cel putin pe segmentul asta de pret) se pare nu e egal LOVE pentru pretul Ibanezurilor second. Cel putin din seria GIO vei gasi o gramada la vanzare. Nu se vand pentru ca sunt slabe, cine are de vanzare sta o luna, sta doua, si normal ca incepe sa lase la pret. Tot nu o vinde, mai sta o luna-doua, mai lasa. Si asa ajunge de la 1200 la 600 sau chiar mai jos. Insa mie unul mi se par mult mai aproape de adevar preturile second. In sensul ca nu astea sunt mici, ci mai degraba preturile de noi sunt prea mari raportat la calitatea oferita.

Faptul ca sunt si multe, amplifica fenomenul. Numara cate Ibanezuri GIO sunt la vanzare aici, pe okazii sau unde vrei tu, si apoi numara cate Jackson, ESP, Gibson, etc. Repet, vorbim de entry-level, la Ibanezurile scumple lucrurile nu mai stau chiar asa.

 

Insa eu unul nu cred ca e vorba doar de Ibanez. Aceeasi poveste se intampla si cu Epiphone-urile ieftine, Squier nu cred ca are rost sa mentionam, si tot asa...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mda, e cam mare intr-adevar diferenta. Si eu tind sa cred ca fie are o problema, fie provenineta e dubioasa, fie pur si simplu are omu' nevoie de bani si n-are incotro. Oricum cu siguranta e o exceptie, nu cred ca poti face o regula din asta.

Oricum daca nu te intereseaza chitara, da-ne si noua link-ul ca m-ai facut curios...

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.