www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Resuscitarea Unui Archtop Vechi De Peste O Jumatate De Secol!


Ibanozzi
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Pai chief :), din pacate la asta cu cutaway nu am poze decat before and after deoarece mi s-a busit cardul pe care aveam toate fotografiile... :trosc:

 

Totusi, mai ia de vezi 3 fotografii cu penultima achizitie (spate de paltin intaia :) , originala 100%, in afara de retastare, nu prea am avut ce sa-i fac! ;) )

 

IMG_3390_zpsaf321c3c.jpg

IMG_3393_zps8d755082.jpg

IMG_3392_zps389b1785.jpg

 

Am spus penultima, pentru ca intre timp :) am mai achizitionat un archtop intr-o stare mai mult decat jalnica, fostul proprietar, ca sa nu se mai chinuie sa-i lipeasca fata, s-a gandit mai bine sa-i puna un colant... :biglaff: A salvat-o spatele din paltin cret, care este deosebit si am decis sa-i dau o sansa si acestei chitari! ;)

 

IMG_3436_zpsa0b64c07.jpg

IMG_3439_zps9625a0b6.jpg

IMG_3440_zps46dce8bc.jpg

IMG_3442_zps6031bffb.jpg

IMG_3444_zps53916d68.jpg

IMG_3445_zps7fdf926e.jpg

IMG_3446_zps03e23829.jpg

IMG_3447_zpse5516165.jpg

IMG_3452_zps889b9482.jpg

 

Ce o sa iasa si din asta..., ramane sa vedem! :yay:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pai chief :), din pacate la asta cu cutaway nu am poze decat before and after deoarece mi s-a busit cardul pe care aveam toate fotografiile... :trosc:

 

Totusi, mai ia de vezi 3 fotografii cu penultima achizitie (spate de paltin intaia :) , originala 100%, in afara de retastare, nu prea am avut ce sa-i fac! ;) )

 

IMG_3390_zpsaf321c3c.jpg

IMG_3393_zps8d755082.jpg

IMG_3392_zps389b1785.jpg

 

Am spus penultima, pentru ca intre timp :) am mai achizitionat un archtop intr-o stare mai mult decat jalnica, fostul proprietar, ca sa nu se mai chinuie sa-i lipeasca fata, s-a gandit mai bine sa-i puna un colant... :biglaff: A salvat-o spatele din paltin cret, care este deosebit si am decis sa-i dau o sansa si acestei chitari! ;)

 

IMG_3436_zpsa0b64c07.jpg

IMG_3439_zps9625a0b6.jpg

IMG_3440_zps46dce8bc.jpg

IMG_3442_zps6031bffb.jpg

IMG_3444_zps53916d68.jpg

IMG_3445_zps7fdf926e.jpg

IMG_3446_zps03e23829.jpg

IMG_3447_zpse5516165.jpg

IMG_3452_zps889b9482.jpg

 

Ce o sa iasa si din asta..., ramane sa vedem! :yay:

 

 

Prietene cred ca ai un fetish destul de serios :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

servus ultima am vrut sa o iau eu dar m-am razgandit ,

surubul de la imbinare dintre grif si corp ce diametru lungime si cap are ?multumesc

 

Salve! Sa stii ca initial, doar din poze si eu am avut mari dubii..., dar pe urma, dupa ce am vazut spatele si eclisele live, am zis..., de ce nu? Schimb blatul de bucatarie roll2.gif si iese o super chitara!

Am sa verific maine si iti trimit toate masuratorile! Vrei cumva si o poza la surubul cu pricina? Numai bine!

 

Mai, omule, da' unde le gasesti? Eu, pana ce le-am vazut pe forumu' asta, nu am intalnit niciun exemplar, si nu sunt prea tinerel :D

 

Cine cauta... :) gaseste! ;) Si s-ar putea sa mai fac rost de un exemplar deosebit (diferit de ce am pana acum ;) ) in stare excelenta :wee: ..., in curand... I`LL BE BACK! :vader1:

 

Prietene cred ca ai un fetish destul de serios :)

Ti-am raspuns deja un pic mai sus... :biglaff: Sunt incurabil... :tardlol: SA FIE CU F-URI..., SAU MACAR CEVA ASEMANATOR... DAAAAA!

 

Blat de bucatarie. lol.gifroll2.gif

 

Curat..., murdar..., Coane Georgica! :ok:

Edited by Ibanozzi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cristi , care e diferenta de "zgomot" intre ele ? Imi place mult aia neagra

, modelul acela sa fiu mai exact .

 

Pai, eu cred ca cel mai bine suna Doina cea neagra, dupa, vine foarte aproape Reghin-ul din `67 cu cutaway (cred ca totusi..., sunt un pic subiectiv, sunetul fiecareia este deosebit...) si pe ultimul loc, la mica distanta, cea sunburst... Dar te invit (cum te-am mai invitat deja de doua ori :rcain: ) sa le probezi si sa te pronunti chiar tu care suna mai bine pentru urechile tale muzicale! ;)

 

De unde le iei, domnule, ca tare mult imi doresc si eu una! :)

 

P.C.R. (Pile.Cunostinte.Relatii) biglaff.gif.pagespeed.ce.PXavNgn4AL.gif Glumesc..., cumva ajung ele la mine... :yay:

 

Cine cauta... :) gaseste! ;) Si s-ar putea sa mai fac rost de un exemplar deosebit (diferit de ce am pana acum ;) ) in stare excelenta :wee: ..., in curand... I`LL BE BACK! :vader1:

 

Dupa cum va spuneam, iata cateva fotografii cu noua achizitie, un exemplar deosebit si reusit Doina, cu numarul 390! rokon.gif.pagespeed.ce.Wa0tVkGonQ.gif

 

IMG_3848_zpsfc4887c2.jpg

P1080031_zps9092b197.jpg

IMG_3845_zps05ec4dda.jpg

IMG_3844_zpsfda5bc32.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Curse you...curse you...

 

No, no, noooo... tomato.gif.pagespeed.ce.g16W8ZYtwn.gifbiglaff.gif.pagespeed.ce.PXavNgn4AL.gif

 

pickguardu ala face totu'. eu zic sa-l tii montat.

 

Tinem, tinem... rokon.gif.pagespeed.ce.Wa0tVkGonQ.gif

 

Blat de bucatarie. lol.gifroll2.gif

 

Mai tineti minte blatul de bucatarie? smile.png.pagespeed.ce.6NyMHoRtUg.png

 

IMG_3447_zpse5516165.jpg

IMG_3445_zps7fdf926e.jpg

IMG_3444_zps53916d68.jpg

IMG_3440_zps07e87761.jpg

 

Cam asa arata acum... :w00t::yay:

 

IMG_4577_zpsd281e8e5.jpg

IMG_4578_zpse035b9f3.jpg

IMG_4581_zps00dfcdae.jpg

IMG_4579_zps72870774.jpg

 

Mai este un pic de lucru la ea..., pardon, el biglaff.gif.pagespeed.ce.PXavNgn4AL.gif , ma refer la blat! lolsign.gif.pagespeed.ce.5rjAaAwWwj.gif Adica de facut calusul, montat cordarul, pragus de os..., mizilicuri..., revin cu poz(n)e... ;)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

nu sunt chitarist... habar nu am cum sunau chitarele astea cand erau noi, cum sunau in stadiul cand erau degradate si cum suna acuma si mai ales daca a meritat efortul de a fi restaurate... DAR.... cand vad cum au fost lucrate, cum arata restaurate... nu pot sa spun decat atat - RESPECT !

 

deci... se poate si in Romania !!! BRAVO !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.