www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Resuscitarea Unui Archtop Vechi De Peste O Jumatate De Secol!


Ibanozzi
 Share

Recommended Posts

Fabrica Doina a existat în București, ca anexă la o întreprindere de mobilă. Din câte am putut observa din puținele fotografii disponibile pe net (unele au și fost date jos între timp), sediul ei pare să fi fost în zona demolată din partea centrală a orașului. Închiderea fabricii de instrumente pare să se fi produs – în logica regimului comunist – atunci când Hora Reghin a fost aleasă drept unic producător de instrumente și a și început să producă masiv chitare.

Cred că ultimele electrice Doina, foarte puțin cunoscute, au fost niște copii bune de Strat, pe la începutul anilor 1970. Când eram în formația liceului (prin Cretacicul superior), aveam la sala de repetiții corpul uneia. Îmi plăcea foarte mult, era mai subțire și mai rotunjit pe margini decât un Strat actual, iar lemnul părea foarte dur. Rezona bine. Mi-am dorit să o refac, dar pe atunci era o mare problemă cu piesele de hardware, cu dozele ne descurcam, dar cheițe și bridge-uri nu se găseau. Așa că am abandonat. 
Imagini cu archtopuri Doina se văd în filmul “Dragoste la zero grade”. Sunt filmate la magazinul “Muzica”, pe atunci proaspăt inaugurat.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, un chitarist said:

Eu aș da jos pickguardul ăla. 

E al ei, original, ăsta fiind singurul motiv pentru care șade frumos la locul lui. 🤭

Nici cheițele nu sunt în stare ideală dar fiind funcționale le-am păstrat. Ce-i drept, nici chitara nu e instrumentul meu principal, nici în top 3 cele mai cântate chitări de-ale mele nu e, dar o mai gâdil o dată pe săptămână.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.