www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Resuscitarea Unui Archtop Vechi De Peste O Jumatate De Secol!


Ibanozzi
 Share

Recommended Posts

Multumim, Cristi, pentru aceasta prezentare, ani, locuri, nume. E interesant. Chitara e foarte frumoasa, are ceva special plus materiale de calitate, dar cel mai cool este ca e neagra, lucru care la vremea aia cred ca era de avangarda, mai ales la chitari :guitar: . Pacat ca ne-au sugrumat comunistii, poate am fi fost un reper azi in muzica mondiala - ma refer la ce ne place noua aici, rock, blues si d-astea.

 

Oricum, dupa cum se vede, chitara e in service-ul VIP al esentelor de lemn purtatoare de suflet. Asteptam, eu unul, realmente curios si interesat cum va iesi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, va multumesc pentru aprecieri tuturor celor care mi-ati dat reply si like! :yay:

 

Frumos. Griful pare comod si relativ subtire, nu ca la unele modele de Reghin.

Intr-adevar George, griful este de exceptie, are un feeling placut, sunt convins ca dupa ce va fi planat si retastat va merge ca uns! ;)

 

Super! Am dat follow topicului, de-abia aştept să văd ce iese din ea şi, mai ales, ce părere ai despre sunet când va fi gata de cântat :)

De-abia astept sa o probez si sa-i aud vocea, dar am sa o dau si pe mana unui profesionist in ale chitarii, proba urmata de o inregistrare, evident!

 

Super. Astept sa o vad terminata :yay:

Si mie imi place griful!

Griful este la fel de comod, spre exemplu, ca al unui Fender American Deluxe Stratocaster pe care am cantat de curand la un prieten..., pirat! :D

 

 

Multumim, Cristi, pentru aceasta prezentare, ani, locuri, nume. E interesant. Chitara e foarte frumoasa, are ceva special plus materiale de calitate, dar cel mai cool este ca e neagra, lucru care la vremea aia cred ca era de avangarda, mai ales la chitari . Pacat ca ne-au sugrumat comunistii, poate am fi fost un reper azi in muzica mondiala - ma refer la ce ne place noua aici, rock, blues si d-astea.

 

Oricum, dupa cum se vede, chitara e in service-ul VIP al esentelor de lemn purtatoare de suflet. Asteptam, eu unul, realmente curios si interesat cum va iesi.

 

Initial ma gandisem sa-i dau jos culoarea si sa o las natur, dar pe urma am realizat acelasi lucru, ca tocmai asta este tot farmecul chitarii..., culoarea! :wub: Pe langa faptul ca este vintage si cu efuri..., cum o sa si ramana!

De-ndata ce o termin, vin cu ea la profesorul meu pirat :pirat::biglaff: la studio, sa o probam si sa facem o inregistrare! :respect:

 

 

Intre timp, am terminat de lipit chitara! Urmeaza de montat gatul la loc, planarea, retastarea fretboard-ului si alte mici ajustari! Dupa sarbatorile de Pasti, insa...

 

IMG_7857_zpsa7a3c834.jpg

IMG_7858_zps69795821.jpg

IMG_7859_zpsb33d131c.jpg

 

Mission accomplished! End of phase one! :wee:

 

IMG_7861_zps903ff784.jpg

 

Sa aveti un Pasti Fericit!

Link to comment
Share on other sites

Este o gluma intre mine si profesorul meu de chitara, prietenul Marius Rosiu http://www.mozartrocks.ro/artist.php?id=10 aka whisky pe acest forum, care cand a inceput sa-mi predea tehnica chitarii, m-a avertizat ca in urma cursurilor, nu poate sa-mi acorde nici o recunoastere oficiala (a se citi atestat, diploma, etc) deoarece el este un fel de..., si aici il citez :D , profesor pirat! :pirat: Si de atunci, asa a ramas! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am mai terminat o faza de lucru! :wee:

 

Dupa ce am lucrat la niste mici detalii (astupat cateva gaurele date de fostul proprietar, finisarea locului din butuc unde vine prins gatul, etc), am montat gatul la locul lui, urmatorul pas de facut fiind retastarea fretboard-ului si echiparea chitarii cu flatwound strings ;)

 

IMG_7915_zpsf14ed629.jpg

IMG_7917_zps2b96cdd6.jpg

IMG_7920_zps1dfd03f1.jpg

 

Archtop-ul impreuna cu un "frate" archtop..., mai mare!:)

 

IMG_7922_zps03ea3384.jpg

IMG_7925_zps26995b5d.jpg

 

Povestea continua! :yay:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nu m-am gandit la asa ceva, deoarece imi place foarte mult chitara si nu am de gand sa o vand, este o chitara veche, deosebita, ce actualmente troneaza la loc de cinste in living-room... :) Asta, probabil, pana o sa apara prin casa..., arpeggione... :yay:

Sunt convins ca daca vreodata am sa o vand, o sa apara si pretul potrivit... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...

Multumesc George si celorlalti colegi de aprecieri!

 

Tachetii sunt acele bucati micute de lemn din fotografiile de mai jos, de forma patrata (rombica) sau octogonala, care intaresc lipitura facuta pe spatele fetei instrumentului, adica mai academic :) , conform DEX: "Piesă de formă prismatică, folosită la îmbinările a două piese, pentru a mări suprafața de transmitere a forțelor de la o piesă la alta. Din fr. taquet"

 

IMG_7102_zpsb0397896.jpg

IMG_6903_zps5746bc5f.jpg

Edited by Ibanozzi
Link to comment
Share on other sites

Cristache, a iesit super misto, banuiesc ca suna si cum trebuie... s-o aduci s-o chinuim nitel..

S-a facut Pava(rotti)! :yay: Am sa vin in zbooor :biglaff: pana la sala si o probam! Bafta in Club A! ;)

 

Aha, eu stiam doar de tachetii care bateau la Dacie :D

Sunt si aia in definitia din DEX http://dexonline.ro/definitie/tachet! :D

Link to comment
Share on other sites

Azi am mai terminat o faza de lucru! :wee:

 

Dupa ce am lucrat la niste mici detalii (astupat cateva gaurele date de fostul proprietar, finisarea locului din butuc unde vine prins gatul, etc), am montat gatul la locul lui, urmatorul pas de facut fiind retastarea fretboard-ului si echiparea chitarii cu flatwound strings ;)

 

IMG_7915_zpsf14ed629.jpg

IMG_7917_zps2b96cdd6.jpg

IMG_7920_zps1dfd03f1.jpg

 

Archtop-ul impreuna cu un "frate" archtop..., mai mare! :)

 

IMG_7922_zps03ea3384.jpg

IMG_7925_zps26995b5d.jpg

 

Povestea continua! :yay:

 

Faina chitara ..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.