www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Varsta Ideala Pt A Incepe Cantatul La Chitara


ERX
 Share

Recommended Posts

Salut! De vreun an tot ma gandesc sa-mi cumpar o chitara electrica si sa incep sa cant. Pana acum nu am reusit din cauza banilor, dar in curand o sa am posibilitatea sa incep. De ceva vreme tot ma gandesc daca nu cumva este prea tarziu, deoarece am 18 ani si pana acum nu am avut nici o "interactiune" cu vreun instrument. Voi ce credeti?

Link to comment
Share on other sites

Salut! De vreun an tot ma gandesc sa-mi cumpar o chitara electrica si sa incep sa cant. Pana acum nu am reusit din cauza banilor, dar in curand o sa am posibilitatea sa incep. De ceva vreme tot ma gandesc daca nu cumva este prea tarziu, deoarece am 18 ani si pana acum nu am avut nici o "interactiune" cu vreun instrument. Voi ce credeti?

 

Avem o cunostinta in familie . Fara nici o rusine a plecat sa invete chitara clasica la un profesor la 45 de ani ! Niciodata nu este prea tarziu .

 

Iti urez mult noroc :)

Link to comment
Share on other sites

Dar sa nu credeti ca exista "tarziu" in sensul in care se vehiculeaza, anume ca dupa o anumita varsta incepi sa nu mai absorbi informatia noua. Nu exista nicio dovada pentru afirmatia asta in literatura de specialitate.

Totusi, la fel cum stau lucrurile cu toate activitatile care necesita studiu, cu cat te apuci mai devreme, cu atat mai mult timp ai sa aprofundezi. Asta ar fi singurul avantaj al precocitatii.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista limita de varsta,eu am inceput la 21 de ani,acuma am si trupa,am dat si concerte,deci stai calm,nu am crezut ca voi ajunge pana aici cand am luat prima data chitara in mana si la fel ca tine ma gandeam cine se apuca de chitara la 21 de ani.

Edited by the outsider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu unul am inceput pe la 28, total de la zero adica fara vreo baza sau fara sa fi cantat la un alt instrument inainte. Fara profesor si fara sa-mi arate nimeni nici macar un acord. Ce-ti pot spune cu siguranta si din proprie exeprienta este ca nu asta e varsta ideala :D Totusi, desi n-am ajuns un Hendrix (inca :P ), sunt multumit cu ce-am realizat raportat la timpul alocat studiului. Asa ca la tine 18 ani e parfum, desi poate ideal ar fi fost ceva mai devreme.

 

Cum bine spunea cineva mai sus, varsta ideala e atunci cant ai timp, rabdare, pasiune si nu in ultimul rand motivatie. Cred ca e general valabil, nu doar in ceea ce priveste chitara. Ah, ca poate capacitatea de a acumula informatii e mai mare la varste fragede, sunt de acord. Bafta!

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai ...la 6-7 ani gandestete ca daca incepi nu prea esti in stare sa prinzi fa majoru ,septimele sol major cu barre si alte chestii deci e un cantat asa ...mai cu ce putem ,cat putem pe langa abecedar :)) dar e foarte bine daca poti si ai la cine sa inveti ...multi chitaristi mari au inceput de mici.

 

Totusi eu zic ca-i mai bine pe la inceputul adolescentei ...14 ani asa e perfect cand deja stii ce gen ai vrea cand incepi sa-ti formezi un idol in materie de cantat la chitara. Eu cand am inceput aveam in cap linkin park,slipknot dar dupa am trecut pe gary moore ,satriani ..s.a.m.d.p.

E bine cand ai un buget bunicel nu-ti trb mari scule daca esti incepator ,ideal ar fi sa stii si un profesor de gasca care stie sa lucreze pe nivelu tau de intelegere,eu unu am invatat singur in mare parte.

 

Multa bafta si sa ne auzim cu bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Märe

Eu am inceput la 15. Nu exista varsta ideala. Din cate stiu si Clapton si si Zappa s-au apucat destul de tarziu, pe la 17 ani. Clapton intr-un an era zeu. Conteaza cat de mult muncesti.

Link to comment
Share on other sites

Pai ...la 6-7 ani gandestete ca daca incepi nu prea esti in stare sa prinzi fa majoru ,septimele sol major cu barre si alte chestii deci e un cantat asa ...mai cu ce putem ,cat putem pe langa abecedar :)) dar e foarte bine daca poti si ai la cine sa inveti ...multi chitaristi mari au inceput de mici.

 

Totusi eu zic ca-i mai bine pe la inceputul adolescentei ...14 ani asa e perfect cand deja stii ce gen ai vrea cand incepi sa-ti formezi un idol in materie de cantat la chitara. Eu cand am inceput aveam in cap linkin park,slipknot dar dupa am trecut pe gary moore ,satriani ..s.a.m.d.p.

E bine cand ai un buget bunicel nu-ti trb mari scule daca esti incepator ,ideal ar fi sa stii si un profesor de gasca care stie sa lucreze pe nivelu tau de intelegere,eu unu am invatat singur in mare parte.

 

Multa bafta si sa ne auzim cu bine

Eu am inceput la 15. Nu exista varsta ideala. Din cate stiu si Clapton si si Zappa s-au apucat destul de tarziu, pe la 17 ani. Clapton intr-un an era zeu. Conteaza cat de mult muncesti.

 

Stop reading GuitarMagazine, and turn off VH1

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Incpi cand vrei dar problema este ca de ex. nu mai ai cumsa fii "tanar talent " .

 

Daca ai bani din ce sa traiesti in 4-5 ani invatand zilnic 10-12 ore ...adica s esxercitii si teorie etc ..ajungi sa fi foarte bun ..presupunand ca talentul exista.

 

Asa ca aici ar fi problema ,, daca ai parinti co oarecare cultura si vad ca ai talent te pune sa inveti /exersezi de pe la 12-13 ani , eventual si mai devreme partile teoretice si introductive ,,cu o chitara 3/4 micuta caci nu poate un copilas sa cante la un instrument mare , greu si cu corzi tensionate etc ...trebuie ca si fizic sa poata canta ..asta dupa 12-13 ani .

 

Asa de la 12 pana la 18-20 ai ocazia sa inveti cate ceva si sa intri intr-o trupa ca de la 18 la 25 sa-ti faci intrarea in cariera de muzicant .Exact perioada de studie cand te tin parintii ...

 

Aceste etape si varsta sarita este grea treaba si depinde da timpul liber si bani tai .cand parintii nu te mai pot tine ..

 

Asa ca oricine poate invata numai timp liber sa aiba .

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.