www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Full Lampa


Guest vladhategan
 Share

Recommended Posts

Să te interesezi bine, totuși, de arborele ei genealogic, nu de alta, dar de la Botoșani și Vaslui, la Iași, nu e doar decât o aruncătură de... băț. Și aia poate înroși, mai uniform și mai frumos.

 

Rusine mie, dar pe asta n-am priceput-o. tongue_ss.gif

E vorba, cumva, de bataie, in sensul de ciomăgeală?

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

baiatul a mentionat un fender bandmaster in primul post, care ma duce cu gandul ca e un bandmaster VM si nu originalul. as vrea sa ii transmit pustiului ca amplificatorul lui e :

Amplifier Type:

 

Hybrid (Tube/Solid State)

 

"A Fender employee posted on another forum that the clean channel is NOT tube-driven, so I guess that means that it has a solid-state clean channel."

 

 

 

Clean = solidstate

Drive = tube

Effects = digital

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa citesc toate discutiile de mai sus, dar m-am interesat foarte bine si, doar informativ... pe langa faptu ca,chitaristi mari din era noastra nu de acum 200 de ani canta pe lampi ca satriani, steve vai si altii(probabil nu de prosti canta pe tuburi) m-am interesat si o instalatie de orice fel pe tuburi fata de una pe tranzisoti poate fi de sute de ori ami scumpa... oare ii mai scumpa pt ca e mai proasta? A doua chestie, cautati si voi instalatiile pe care sa asculta sunetul perfect de mult, discri de vinil si alte chestii de genu si vedeti ca un platan pt discuri de vinil profesional, cu brat poate ajunge la 8.000 de dolari doar platanul (asta inseamna tot analogic) oare de ce? Doar dupa preturi imi dau seama, dar am intrebat cativa chitaristi mai mari din romania si mi-am dat seama de ce prefera lumea lampa asa ca daca pe o comunitate care se vrea comunitatea chitaristilor din romania venerati tranzistorii pt ca is aparuti mai recent e nasol de voi... nu mai dati reply ca eu m-am convins si nu o sa mai raspund reply'urilor mai departe... cat despre schita ce mi-ai dat-o pe pagina 1 cu graficul sinusoidal intre lampa si tranzistor e foarte eronat... tranzistorul nu poate reda sunetul, il deformeaza putin si atunci graficul trebuie sa apara zimtat, tu mi-i l-ai facut perfect... probabil ai desenat tu 3 linii si mi le-ai dat... am sa iti dau graficul cand il cer profesorului meu, grafic facut de firma Roland. Sa aveti bafta cu muzica si "long live valves" (cred ca valve inseamna tub in engleza) .Pace si numai bine

 

Taree faza cu graficul "zimtzat " /..

 

.auzi tu ! ",,,,tranzistorul nu poate reda sunetul ,,,,,."..(.ramane sunetul printre zimti .?_)

 

Asteptam graficul profesoral cu zimtii de la Rolland ,

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest vladhategan

baiatul a mentionat un fender bandmaster in primul post, care ma duce cu gandul ca e un bandmaster VM si nu originalul. as vrea sa ii transmit pustiului ca amplificatorul lui e :

Amplifier Type:

 

Hybrid (Tube/Solid State)

 

"A Fender employee posted on another forum that the clean channel is NOT tube-driven, so I guess that means that it has a solid-state clean channell lasa-ma sa te ajut... cand mi-am luat ampu, l-am vrut full lampa si m-am dus cu profesorul meu si inca cativa pt el fi sigur ca e full lampa si daca as fi habarnist as sti ca e full lmapa... cat despre ironiile cu zimtii da ma e zimtat graficul va pun o poza dupa pasti... just so you know, voi vorbiti asa numa ca ati cantat si voi pe tranzistori de 2000 de ron si va place ca suna intepat... las-o dracu, ca vad ca oricat vin cu argumente voi criticati felul in care scriu sau ceva si dupa 5 pagini de ironii cand ma enervez tot eu ies in pierdere... saratori fericite si succes cu tranzistorii cantati pe ei, bucurati-va de tehnologia aniilor 2013...va pupa jean

 

 

 

Clean = solidstate

Drive = tube

Effects = digital

 

asta e efectul de turma 400 se iau dupa unul ce are otara de argument... daca sunteti 400 de oameni cu aceeasi parere nu inseamna ca e o parere buna, oricum orice ati scrie aici sper sa raman toata viata pe full lampa numa ca sa ami vina destia ca voi la mine sa-mi explice de PA si sa se chinuie....e bine ca stiti atatea, dar n-am auzit de nici unu din voi sau trupele voastre:|, sa aveti bafta cantand prin baruri si puburi, pace

Edited by vladhategan
Link to comment
Share on other sites

Multi oameni asculta cu urechile,iar alti asculta cu ochii,deci daca el vede lampa inseamna ca suna bine,eu nu cred ca exista lampa suna mai bine decat tranzistor,exista ce iti place tie mai mult cum suna,am avut si lampa si tranzistor si fiecare avea amprenta lui unica care mi a placut,daca tie iti place cum suna,numai are sens sa faci topic si sa rascolesti idei si impresii,dute si pune mana pe scule(amp-uri) asculta-le cu urechile din dotare,lasa deoparte culoarea,marimea,firma si asa mai departe.Incearca sa gasesti ce crezi tu ca suna bine in capul tau daca asta vrei sa faci.Daca vrei sa te simti bine ca ai lampa,eu zic sa nu te mai chinui atat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e bine ca stiti atatea, dar n-am auzit de nici unu din voi sau trupele voastre

 

Pai nici nu e nevoie sa fie muzicieni desavarsiti cei care discuta cu tine despre amp-uri. Pentru date tehnice despre lampi, tranzistori, hibride etc., indicat e sa ai mai multa incredere in electricieni cu minimum de experienta in cantat, decat in muzicieni (ca profesorii tai, de pilda) cu probabil zero experienta in electronica.

Dar ce faci tu aici ? Incerci sa intarati statu-quo-ul sa te rastigneasca, sa devii martirul lampistilor ? Discursul e ridicol, cu atat mai mult cu cat, pe masura ce vei aprofunda studiul chitarei, iti va pasa din ce in ce mai putin daca tonul provine de la lampi sau tranzistori si din ce in ce mai mult daca (si cum) vine de la degetele tale.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

asta e efectul de turma 400 se iau dupa unul ce are otara de argument... daca sunteti 400 de oameni cu aceeasi parere nu inseamna ca e o parere buna, oricum orice ati scrie aici sper sa raman toata viata pe full lampa numa ca sa ami vina destia ca voi la mine sa-mi explice de PA si sa se chinuie....e bine ca stiti atatea, dar n-am auzit de nici unu din voi sau trupele voastre:|, sa aveti bafta cantand prin baruri si puburi, pace

Nu inteleg ce vrei sa spui. Daca nu ma crezi ca e hybrid du-te la fender.com si uita-te acolo.

 

Nimeni nu incearca sa te convinga ca solid state e mai bun, tot ce incercam sa iti spunem e ca exista si solidstate-uri bune. Nu trebuie sa privesti totul foarte black and white

 

Pustiule eu zic sa o lasi mai moale ca nu ai nicio sansa. Argumentele tale sunt puerile, cand vezi ca pierzi un argument incepi sa ataci, e foarte greu sa citesc ce scrii tu din cauza gramaticii.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma crezi ca e hybrid du-te la fender.com si uita-te acolo.

Asta-i hibrid ?????? http://fenderguru.co.../Bandmaster.jpg

Va luati aiurea de un pusti care a declarat din primele randuri ca nu stapaneste termeni tehnici .Asa va satisfaceti orgoliile ? Sa scoateti teorii precum ca acel cliping este o proprietate demna de luat in considerare !!!!...Incredibil!!! .

Ce aveti impotriva faptului ca el aprecieaza sunetul produs de tub ?

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Asta-i hibrid ?????? http://fenderguru.co.../Bandmaster.jpg

Va luati aiurea de un pusti care a declarat din primele randuri ca nu stapaneste termeni tehnici .Asa va satisfaceti orgoliile ? Sa scoateti teorii precum ca acel cliping este o proprietate demna de luat in considerare !!!!...Incredibil!!! .

Ce aveti impotriva faptului ca el aprecieaza sunetul produs de tub ?

Fender Bandmaster VM! m refeream la VM

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

A spus el ca detine BandMaster VM ?

 

nu, dar gandindu-ne logic nu cred ca ar avea originalul. e doar o presupunere care, cred eu, e fondata.

Eu nu am auzit in romania de vreun bandmaster original de vanzare. nici pe rgc, nici pe okazii, niciunde. Iar el a mentionat ca s-a dus cu profesorul lui si "inca cativa" sa fie sigur.

Daca ar fi sa pariez , as paria pe bandmaster VM.

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Guest vladhategan

uita-te pe prima pagina ca v-am dat dreptate si discutia s-a incheiat de mult, dar voi ati continuat cu ironiile si cu jicnirile asa ca atac si eu... m-am interesat si cu ce argumente mi-am gasit pentru mine mi-am gasit raspunsul si v-am spus sa ramaneti cu tranzistorii vostrii... pur si simplu, in primele pagini am vorbit frumos si v-am zis ca nu-s close minded si ca aveti dreptate si ca metalul de ex suna bine intepeat cu tranzistori si asa... dar ati continuat sa ma jicniti pe mine si ideile mele de anii 50, voi marea comunitate a chitaristilor din romania... asa ca nu imi bagati mie pe gat faptul ca va atac... as vrea ca acest topic sa fie sters si odata cu el toate commenturile mele, daca vede vreun admin. Salutare

 

Trebuie sa recunosc ca nu am citit tot . Daca a spus asta , are si el o mare vina in inflamarea discutiei .

Sarbatori Fericite tuturor ! :respect: to everybody !

Nu am citit discutia pentru ca deja se facuse o pagina noua de commenturii, eu doar am venit cu argumentele pe care mi le-ati cerut si atat, nu v-am mai citit injuriile si ironiile, asta era ideea:)

Link to comment
Share on other sites

daca sunteti 400 de oameni cu aceeasi parere nu inseamna ca e o parere buna

O observaţie perfect pertinentă. Din păcate singurul enunţ logic pe care l-ai emanat până acum, şi ăla scos din context.

 

 

Nimeni nu incearca sa te convinga ca solid state e mai bun

Yes I do. Dacă în categoria "SS" intră şi cele digitale. Nu că nu s-ar putea şi analogic, dar am trecut demult de pragul în care e mai practică abordarea software.

 

as vrea ca acest topic sa fie sters si odata cu el toate commenturile mele

Doamne fereşte să vadă posteritatea ce inepţii se pot debita, astfel încât următorul care se trezeşte să deschidă gura ca tine să se gândească de două ori.

Link to comment
Share on other sites

metalul de ex suna bine intepeat cu tranzistori si asa

Mie si metalul imi place sa l cant pe lampa :-? ma rog,un ton de ex Mick Thompson suna mai aproape de Mick cu tranzistori :-?

Pana la urma nu facem decat sa ne certam.Toata lumea tine mortis pe ampul lui si gata.

Link to comment
Share on other sites

Mie si metalul imi place sa l cant pe lampa :-? ma rog,un ton de ex Mick Thompson suna mai aproape de Mick cu tranzistori :-?

Pana la urma nu facem decat sa ne certam.Toata lumea tine mortis pe ampul lui si gata.

NU ESTE FULL LAMPA!!!

D-C-U-M-E-N-T-E-A-Z-A - T-E!

Si nu suna mai "intepat" pe tranzistor. Probabil asta a inteles Vlad din ce am zis mai sus ca "intepi lampa cu tranzistor". Era o figura de stil, dar probabil nu a citit pana la capat.

Link to comment
Share on other sites

NU ESTE FULL LAMPA!!!

D-C-U-M-E-N-T-E-A-Z-A - T-E!

Si nu suna mai "intepat" pe tranzistor. Probabil asta a inteles Vlad din ce am zis mai sus ca "intepi lampa cu tranzistor". Era o figura de stil, dar probabil nu a citit pana la capat.

N am zis nici un ***** despre full lampa!! Si de unde stiti voi ce amp am eu !?!?!!?!?!

 

"Mie metalul imi place pe lampa" raspuns " NU E FULL LAMPA!!!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

O observaţie perfect pertinentă. Din păcate singurul enunţ logic pe care l-ai emanat până acum, şi ăla scos din context.

 

 

 

Yes I do. Dacă în categoria "SS" intră şi cele digitale. Nu că nu s-ar putea şi analogic, dar am trecut demult de pragul în care e mai practică abordarea software.

 

 

Doamne fereşte să vadă posteritatea ce inepţii se pot debita, astfel încât următorul care se trezeşte să deschidă gura ca tine să se gândească de două ori.

 

Mai bun e un termen foarte relativ. "suna bine" e iarasi relativ

 

Pentru mine mai bun inseamna un amp fara briz briz-uri, volum, middle, bass, treble. Cu asta imi place mie sa cant. nu ai sa poti sa ma convingi sa trec pe alte lucruri iar nici eu nu o sa incerc sa te conving sa canti pe ce cant eu.

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Mai bun e un termen foarte relativ

Doar dacă eşti corigent la metafizică.

Dacă Y poate face exact ce poate face X şi nu numai înseamnă că Y e mai bun decât X. În cazul simulărilor digitale şi altor alternative e vorba de vreo douăzeci de X-uri pe puţin, şi o fac de 3-4 ori mai eficient d.p.d.v. energetic şi mult mai ieftin. Şi mai ai alte efecte practic for free.

Eu unul aştept încă vreo 50 de ani, poate abia atunci le vine mintea la cap majorităţii. Desigur atunci vor fi la modă şi (mai) scumpe Axe FX şi POD HD, c-or să fie vintage.

Link to comment
Share on other sites

Doar dacă eşti corigent la metafizică.

Dacă Y poate face exact ce poate face X şi nu numai înseamnă că Y e mai bun decât X. În cazul simulărilor digitale şi altor alternative e vorba de vreo douăzeci de X-uri pe puţin, şi o fac de 3-4 ori mai eficient d.p.d.v. energetic şi mult mai ieftin. Şi mai ai alte efecte practic for free.

Eu unul aştept încă vreo 50 de ani, poate abia atunci le vine mintea la cap majorităţii. Desigur atunci vor fi la modă şi (mai) scumpe Axe FX şi POD HD, c-or să fie vintage.

Sunt constient ca esti bun la "metafizica" si dastea.Esti capabil sa raspunzi multor intrebari,dar in cazul asta poate n ar strica sa fi mai open mind.Adica,totusi la 27 de ani nu poti sa zici ca le sti pe toate,niciodata nu poti sa spui asta (eu am 14 ani,nu pot spune nici ca am inceput sa invat)

Ma rog...poate ai dreptate si adevarul absolut este "tranzistor>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>lampa"

Edited by GuitarTovaras
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.