www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lovepedal Plexi 800


guitar whisper
 Share

Recommended Posts

Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la efecte: pot inlocui in schema portiunea cu controlul de freq cu un eq pe trei benzi? Si inca una: pot folosi aceasta schema ca un preamplificator? Daca nu ce schema de preamp mi-ati recomanda? Mutumesc.

post-22148-0-10282700-1366997286_thumb.jpg

post-22148-0-91741300-1366997674_thumb.gif

Edited by guitar whisper
Link to comment
Share on other sites

Da, se poate. Ai grijă la nivelul semnalului care intră în TDA dacă nu vrei să distorsioneze și el.

Ai mai putea face un canal aproximativ clean din același LM386 deconectând pinii 1 și 8 (cu un switch DPST sau DPDT). N-ar strica să încerci și un buffer în fața lui (v. http://runoffgroove.com/grace.html).

Link to comment
Share on other sites

In loc de TDA 2030 ti-as recomanda TDA 7294. Iti atasez datasheet cu schema. Ai 100W la dispozitie cu acelasi efort. Personal utilizez acest final si sunt super incantat de performante. Bineinteles, preampul conteaza cel mai mult pt calitatea sunetului, dar cu acest final poti avea sunet fara distorsiuni si la putere mare.

 

Apropo, ai in datasheet si schema de utilizare a 2 integrate in punte ... in caz ca nu-ti ajung 100 W :D

 

... vroiam sa am gain eq si master volume pe fiecare.

Adica volum individual pe fiecare. Master volume-ul e unul singur, respectiv volumul general. Spor la DIY ;)

tda7294-datasheet.pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.