www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cea Mai Buna Chitara Pentru Rock/metal


thebluefalcon
 Share

Recommended Posts

Care ar fi dupa parerea si experienta voastra cea mai buna chitara pentru rock/metal, considerand ca pretul n-ar fi o problema, pur si simplu ma intereseaza sa vad o caracterizare a acelor atribute care fac o chitara mai potrivita pentru genurile cu distors mare si specificitatile stilului asta de cantat.

 

As prefera sa evitam raspunsurile cu generalitati arhicunoscute precum "humbucker si nu single coil", whammy, 24 taste, etc, si deasemenea sa stam on topic, modele concrete de chitari care obtin un ton bun pentru rock si metal. Cred ca ar fi utila o discutie de genul asta. In plus pe rgc am cam observat un grad mare de mistouri si ironii atunci cand cineva intreaba asta si as prefera deasemenea sa evitam raspunsurile gen "chitara neagra", "chitara ascutita" etc. Deasemenea si tendinta unora de a spune ca "nu conteaza chitara, important e cum stii sa canti" ( si asta e fals, cel putin nu in intregime adevarat; exemplu concret: daca n-ai whammy, n-ai sa poti face dive bomburi oricat de "meserias" te crezi - deci conteaza si sculele pe care le ai la dispozitie - )

 

Si desigur, poate ca nici macar nu exista "cea mai" buna, probabil sunt mai multe variante si raspunsuri posibile, intervine si gustul sau preferintele fiecaruia.

Edited by adrian_mirea
Link to comment
Share on other sites

Păi ți-ai explicat singur de ce nu are sens întrebarea. Ce ți-a rămas neclar? O scurtă recapitulare:

  1. "Rock și Metal" includ o mare varietate de stiluri și sound-uri. Vei găsi absolut toate modelele de chitare folosite în aceste genuri.
  2. "Ton bun" e o categorie subiectivă. Va trebui să ne spui ce înseamnă acest "bun" ca să se poată răspunde. V. ce am tot discutat despre confundarea proprietăților estetice cu mijloacele tehnice.
  3. Tonurile bazate pe saturație mare și filtrare pre- și interstage semnificativă implică un impact redus al particularităților tonale ale chitarei. Cu alte cuvinte, amplificatorul și cab-ul sunt mai relevante.

 

 

exemplu concret: daca n-ai whammy, n-ai sa poti face dive bomburi

Vezi Digitech Whammy, Morpheus Bomber, BOSS PS-5 și altele.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

am observat ca unele marci sunt catalogate drept chitari de "Metal", gen Ibanez sau ESP.

 

Ibanez a lansat seria Iron Label, poate acolo sa gasesti chitara ideala. ESP are o groaza de chitari cu doze EMG, preferate de cei din categoria grea.

In principiu, ce face o chitara sa fie de categorie grea este lemnul - mahon si doze active - de obicei EMG, sau pasive cu output mare.

 

Mai nou se poarta in aceasta categorie chitari cu 7 sau 8 corzi.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu FiveseveN. Daca exista suficient de mult gain din amp sau pedala poti sa pui niste doze active si deja caracteristicile chitarii (lemn folosit sa zicem) devin aproape irelevante. Restul e marketing....Si inca ceva..Cand dai ceva mai multi bani pe o chitara nu dai doar pe calitatea leamnului ci si pe ergonomie crescuta. O chitara mai scumpa intotdeauna se simte mai bine la mana (cel putin in experienta mea) datorita finisajelor superioare. Hardware-ul e mai bun (tremolo din aliaj mai bun, taste din aliaj mai bun ce nu necesita retastare dupa 6 luni, etc).

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

<p><p>

Vezi Digitech Whammy, Morpheus Bomber, BOSS PS-5 și altele.

 

Offtopic: Nu era vorba de pedale, dar recunosc ca in momentul cand am scris nu m-am gandit la optiunea asta.Deasemenea sunt de parere ca un circuit, oricat de bun ar fi el, nu poate tine loc trasului real de corzi ( parere subiectiva )

 

Pãi ți-ai explicat singur de ce nu are sens întrebarea. Ce ți-a rãmas neclar? O scurtã recapitulare:

  1. "Rock și Metal" includ o mare varietate de stiluri și sound-uri. Vei gãsi absolut toate modelele de chitare folosite în aceste genuri.
  2. "Ton bun" e o categorie subiectivã. Va trebui sã ne spui ce înseamnã acest "bun" ca sã se poatã rãspunde. V. ce am tot discutat despre confundarea proprietãților estetice cu mijloacele tehnice.
  3. Tonurile bazate pe saturație mare și filtrare pre- și interstage semnificativã implicã un impact redus al particularitãților tonale ale chitarei. Cu alte cuvinte, amplificatorul și cab-ul sunt mai relevante.

Vezi Digitech Whammy, Morpheus Bomber, BOSS PS-5 și altele.

 

Intrebarea/discutia are foarte mult sens. Daca intrebam care sunt cartofii prajiti cei mai buni pentru metal, atunci intr-adevar nu avea. Intrucat vorbim de unealta principala folosita la creerea tonului, care interactioneaza direct cu degetele chitaristului, logica elementara spune ca este foarte importanta. Ca un mic comentariu "comunitatea" asta ma amuza dar si scarbeste un pic; sunt doar cativa wiseguys care se dau mari. ( zac pe aici de aprox 7 ani, asa ca stiu ce vorbesc )

 

Punctual:

1. Nu

2. Nu

3. Nu neaparat, conteaza si chitara destul de mult

 

Si astfel, topicul s-a trolat din start si informatia pe care o caut, ioc. Bine ca nu ma enervez asa usor, ca nu face bine la sanatate. Ca sa nu mai zic, ca subiectiv desigur, nu-mi plac oamenii ca tine. ( si mai sunt cativa pe forum ) Domnu mare destept in toate postator peste tot pe rgc, pe cand un album? Pe cand arta ta, valoarea ta - no manelish pun intended - o sa iasa la iveala? Daca esti asa bun, uimeste-ne si nu pierde timpul cu incepatori ca mine. Pana una alta eu vad doar o "comunitate" moarta. Trist. Am postat la incepatori din politete, si tu ai sarit in caruta, repede, sa te dai rotund :))

Oh well, I shall look for my help elsewhere then. Google is my friend, unlike you. * takes dump and flushes a dead comunity of "guitarists" =))) *

Edited by adrian_mirea
Link to comment
Share on other sites

 

As prefera sa evitam raspunsurile cu generalitati arhicunoscute precum "humbucker si nu single coil", whammy, 24 taste, etc, si deasemenea sa stam on topic, modele concrete de chitari care obtin un ton bun pentru rock si metal. Cred ca ar fi utila o discutie de genul asta. In plus pe rgc am cam observat un grad mare de mistouri si ironii atunci cand cineva intreaba asta si as prefera deasemenea sa evitam raspunsurile gen "chitara neagra", "chitara ascutita" etc. Deasemenea si tendinta unora de a spune ca "nu conteaza chitara, important e cum stii sa canti" ( si asta e fals, cel putin nu in intregime adevarat; exemplu concret: daca n-ai whammy, n-ai sa poti face dive bomburi oricat de "meserias" te crezi - deci conteaza si sculele pe care le ai la dispozitie - )

 

 

 

Sa inteleg ca ti-ar fi de ajuns daca ti-as spune o chitara care este buna pentru metale ?

 

 

 

 

http://guitarshop.ro/chitara-electrica-dean-dave-mustaine-v-vmnt_p602.html

Link to comment
Share on other sites

Bine, dar ai și argumente sau te bazezi pe "logica elementarã" (intuitivã vrei sã zici)?

Subiectul a fost tratat deja în detaliu, de mai multe ori. Faptul cã pur și simplu nu vrei sã accepți concluziile nu te face special.

 

Pe bune acum, mai conteazã? Nu vãd de ce te-ai bãga în seamã în dezbaterea unui subiect atât de inept. Lasã-i sã gãseascã "cea mai bunã chitarã", "cel mai bun amp", "cea mai bunã panã", "cele mai bune corzi", sã ºi le cumpere, sã facã "cea mai bunã muzicã" ºi gata...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Sunt prea multe variabile si posibilitati doar la rock, sa nu mai vorbim de metal, ca sa ai o singura chitara pentru amandoua. In locul tau eu mi-as lua ceva cu single-coil pentru rock (strat sau tele, depinde ce sunet iti place), acordata standard, si ceva 7-string sau baritone (presupunand ca te-ai referit la metal modern, care e axat pe acordaje mai joase) cu hambuckere, cu sau fara tremolo, dupa preferinta.

In concluzie, daca as avea dilema ta si banii nu ar fi o problema, mi-as lua un Fender American Deluxe Ash Telecaster si un Mayones 7 MM FM.

Link to comment
Share on other sites

exemplu concret: daca n-ai whammy, n-ai sa poti face dive bomburi oricat de "meserias" te crezi - deci conteaza si sculele pe care le ai la dispozitie - )

 

Fals. Mai toate procesoarele au aceasta optiune folosind pedala de expresie sau cu pedala de expresie luata separat. Nu mai vorbesc de digitech whammy, boss harmonist, etc.

Rock/metal - cum te exprimi acopera o prea mare varietate. Care rock? Incepand cu Chuck Berry?

Metal - s-a mai discutat, cam orice chitara e buna, de preferat cu humbucker macar in brige, dar nu obligatoriu.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2nYAs7kFVLU

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Pai si pedalele de whammy nu tot la scule intra ? Adica a spus ca oricat de meserias ai fi nu faci dive bomb fara scula potrivita (fie el floyd,tremolo,pedala etc.)

Lemn : se foloseste de foaartee multe ori anin ,nu numai mahon

snapback.pngandreyush01, on 26 April 2013 - 12:14 PM, said:

 

Sa inteleg ca ti-ar fi de ajuns daca ti-as spune o chitara care este buna pentru metale ?

 

 

 

 

http://guitarshop.ro...-vmnt_p602.html

 

Exista chitare mult mai "bune" decat aia.

"1." Rock si metal includ o groaza de alte subgenuri. Nu o sa canti cu "cea mai buna chitara" pentru sweet home alabama piese gen halo de la machine head.Macar daca spuneai doar rock sau doar metal...chiar si asa era foarte variabil...

"2." "Tonul bun" e foarte subiectiv.Nu exista 2 oameni care gandesc la fel sau care au aceeasi personalitate.Nimeni nu o sa caute aceeasi "cea mai buna chitara",asta pentru ca "iti exprimi sentimentele" pe chitara in felul tau + o chitara o sa sune diferit si in functie de chitarist.Chiar daca iei 2 chitaristi la fel de buni si le dai o chitara,chitara o sa sune diferit pentru ca au alt feeling.

 

Scuze daca am fost rautacios...n am vrut.Nu sunt mare chitarist,dar asta e adevarul.

Din lene,neatentie si graba probabil am ucis limba romana :)))

Edited by GuitarTovaras
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.