www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodi Bune Pentru "antrenament" De Power Chord/picking Pe Chitara Acustica


SATG
 Share

Recommended Posts

Salut, am o chitara acustica si am inceput sa invat cum sa cant aproximativ pe la sfarsitul lui Decembrie.

 

Stiu ca in general este recomandat sa inveti la chitara prin alte medote dar eu am invatat cam tot ce stiu doar cantand, am invatat 2 acorduri ( G,C ) si am tot incercat sa cant cantece care adauga un acord nou peste cel invatat/care permit sa faci putin picking dar nu te forteaza sa il faci... etc

 

As zice ca sunt comfortabil si pot schimba, relativ decent de rapid, toate acordurile "de baza" care nu includ un bareu la toate cele 6 corzi si am invatat diverse cantece usoare ( Blowin in the wind, Andrii Popa, Knockin on Havens Door, House of the rising sun... etc ).

 

Insa nu prea am experienta cu cantece care se folosesc in principal de picking/power chorduri.

Am invatat un singur cantec la care pot folosi pe tot parcursul lui picking pana acum: sound of silence ( http://tabs.ultimate...silence_tab.htm ) dar majoritate cantecelor pe care le stiu mi se par, comparativ, destul de grele.

 

Daca incerc ceva in genu asta:

Mi se pare ca nu reusesc nimic, ca este mult peste nivelul meu.

 

Deci tinant cont de aceste informati as dori sa va intreb daca aveti ceva recomandari pentru cantece usoare cu care as putea incepe sa invat sa fac picking si respectiv sa cant power chorduri ( cele din urma am inceput sa incerc sa le invat doar acum cateva zile ). Pot fi cantece pe care voi le cantati cand erati incepatori/pe care le cantati acum daca si voi sunteti incepatori sau pur si simplu melodii care vi se par destul de usoare sa le poata canta cineva care canta foarte prost.

Edited by SATG
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Nothing Else Matters, Metallica. Mi se pare supracantata si suprarecomandata, dar e un exercitiu bun pentru ce vrei tu. Si nu te limita doar la introducere, invat-o toata. E usoara.

 

Pentru "power chords", uita-te la One sau Sanitarium, tot de Metallica.

 

 

bareu la toate cele 5 corzi

 

6 corzi...

Link to comment
Share on other sites

Nothing Else Matters, Metallica. Mi se pare supracantata si suprarecomandata, dar e un exercitiu bun pentru ce vrei tu. Si nu te limita doar la introducere, invat-o toata. E usoara.

 

Pentru "power chords", uita-te la One sau Sanitarium, tot de Metallica.

 

 

 

 

6 corzi...

Doream sa spun ca nu pot face nici la acorduri care au nevoie de 5 gen B( http://www.guitarmasterclass.net/lessondata/rhythm-guitar/chords-key-of-b/bilder/img-main-1-B%20Fam.gif ) si nici la 6... si apoi creieru meu a intrat in coma si am scris un *****, mersi de observatie :P

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare cam extrem sa inveti direct One daca power chordurile nu vor deloc sa ti iasa.Mai bine dastea super lejere : partea cu power chord uri de la still loving you :-? sunt multe.

Bine nici welcome home (sanitarium) nu e mare drujbaraie,dar nu are rost sa se chinuie cu asta daca vrea doar sa i iasa power chord ul.

Si ul poti sa l iei cu degetul 1 pe tasta 2 -mi subtire- si celelalte degete pe tasta 4 corzile si sol re

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer
:D Eu am inceput cu cantece de la Metallica, deoarece eram fan Metallica. Si au reprezentat un antrenament suficient pentru mine. Desigur, exista si variante mai usoare. Un exercitiu la care m-am mai gandit ar fi sa canti modul Mi frigian cu notele modului ca fundamentale ale unor power chord-uri. Adica sa incepi cu un power cord Mi, continui cu Fa, Sol, iar in continuare urci in gama cu acorduri cu fundamentala pe coarda a 5-a: La, Si, Do s.a.m.d. Asa antrenezi si dexteritatea si puterea degetelor, dar si stoparea corzii Mi, in cazul acordurilor cu fundamentala pe coarda a 5-a.
Link to comment
Share on other sites

@SATG: Imi dau si eu cu parerea aiurea-n tramvai... Pana sa incerci piese care folosesc 'power chords' personal as exersa acordurile ca atare pana imi ies foarte bine asa cum le-a insirat mama lor pe griff (iti pot trimite niste exercitii pe tema asta insa nu le am la indemana acum, da-mi un PM daca esti interesat sau in caz ca uit eu...)

 

PS: N-ar strica sa inveti si limba romana pana sa te apuci de chitara. Nu vreau sa fac teoria chibritului si nici sa fiu rautacios dar iti lipseste un Si minor (Bm) din desinenta pluralului in titlul topicului (vezi attach). Poate totusi nu ti-a mers tastatura...

post-9969-0-97817900-1366910872_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Doamne, am ajuns, de frica sa nu fiu criticat de alti membri, sa imi verific de 2-3 ori cuvintele inainte sa postez. Chiar nu imi vine sa cred. ( chiar si acum am facut lucrul asta ).

 

On-topic: Personal si eu tot cu melodiile de la Metallica ( mare fan, mare fan ) am debutat la chitara. Acum cu chitara electrica repet solo-urile de la Metallica, pentru dexteritate si viteza.

Link to comment
Share on other sites

Doamne, am ajuns, de frica sa nu fiu criticat de alti membri, sa imi verific de 2-3 ori cuvintele inainte sa postez. Chiar nu imi vine sa cred. ( chiar si acum am facut lucrul asta ).

 

Dacă pentru cultura ta generală nu se poate, e bine şi de frică. ;)

 

De curiozitate, pentru ce vă "antrenaţi"? Când e concursul?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.