www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Si Upgrade Hondo Les Paul Vintage 80's


Crypto
 Share

Recommended Posts

Asadar, am intrat in posesia unei chitari asemanatoare Les Paul, fabricata de catre Hondo undeva prin anii 1980. A avut neckul rupt si reparat, si necesita o ingrijire profunda.

 

Am de gand pe langa reconditionare, sa-i fac upgrade la doze, hardware, prinderea neckului in ferule si eventual un faux neck heel, sau operatie cosmetica sa ascunda visual ca este bolt on si nu set neck. Oricum chitara o fac pentru mine asa ca nu am nici o dilema morala legat de asta.

 

Cateva poze facute cand am primit-o. Se poate observa cantitatea de negreala si mizerie de pe tastiera.

 

 

 

 

I-am dat jos neckul si m-am apucat sa curat tastiera.. credeam ca e un rosewood foarte murdar si uscat... defapt e maple.. cred.. dupa ce-am dat jos mizeria si urmele de super glue de la prima tasta. Woah...

Macar fretwire-ul e in regula. Ce-i drept, i-ar trebui o planare, dar e foarte improbabil sa si primeasca o asemenea operatie din cauza costurilor ce le implica.

 

.

 

Lasam pe mai tarziu, si dam jos dozele.. se pare ca ori body-ul este chambered, ori topul este lipit si lasat gol sa rezoneze. Either way, chitara desi e realizata din plywood rezoneaza foarte fain, mult mai fain ca un body din basswood spre exemplu, si pare promitator proiectul.

 

 

 

 

Acum, inspectam dozele.. exact cum ma asteptam.. is single coil-uri intr-o carcasa de humbucker.

 

 

 

 

continuam in weekend..

Edited by Cryptopsy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Se ducea innegreala sters cu un servetel umed... o fi maple sau ma insel?

 

nu e nevoie sa-l desfac. in primul rand se vede ca este gol inauntru prin gauri, este balansata greutatea pe o parte, daca te uiti atent, poti observa ca placa din spate este in unghi.

 

LE: l-am desfacut. e single coil..cam ciudat

 

 

 

 

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la dracu, ce frumusete !

sper sa ai talent , scule si rabdare sa o faci asa cum trebuie sa fie o chitara vintage, cu lookul aferent, nu un kitsch ordinar (adica vopsita), cum am mai vazut pe aici.

 

Bafta si sa ne arati si noua ce a iesit.

 

n-am ce sa vopsesc la ea.. si unde am, incerc alte solutii.

 

cat despre scule, talent si rabdare n-am decat ultimul, dar fac ce pot, si cat mai bine.

 

pe moment mi-ar trebui un ghidaj de radius pentru bridge si chiar alt bridge.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.