www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul


calin96
 Share

Recommended Posts

Deci as dori niste inforamtii in legatura cu acest gibson... CEl cu care canta si Slash (idolul meu :X :))

Este o chitara buna pentru rock?CE model este cel cu care canta Slash?Care ar fi pretul unei chitari originale ca a lui,si care are fi mai buna una noua,cumparata din magazin sau una mai veche adica de cand au aparut ele pe piata?1996..

Edited by calin96
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Gibson exista de un pic mai mult decat 96 . ---> Wikipedia

Din intrebarile tale eu zic ca esti incepator . In acest caz daca vrei sa incerci chitara electrica uita de Gibson. Avem o sectiune cu ajutor pentru incepatori , si in alegerea primului instrument , vei gasi mai multe informatii acolo .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Gibson exista de un pic mai mult decat 96 . ---> Wikipedia

Din intrebarile tale eu zic ca esti incepator . In acest caz daca vrei sa incerci chitara electrica uita de Gibson chiar daca ai bani de el ) . Avem o sectiune cu ajutor pentru incepatori , si in alegerea primului instrument , vei gasi mai multe informatii acolo .

Link to comment
Share on other sites

In primul rand serby m-am grabit cand am scris topicul...Nu sunt chiar incepator ... dar nici avansat doar ca pana acum m-am limitat doar la cantatul pe acutstica/clasica,si cred ca avenit momentul sa "evoluez" la rock.Si am ramas impresionat de aceasta chitara ,si m-a interesat pretul... pentru ca sincer chiar as dori sa o cumpar dar fiind incepator cu electricele ... care ar fi mai buna una noua,sau 2nd ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai luat in mana si ai cantat pe o astfel de chitara credem si noi ca te-a impresionat :D

Nu ramane decat sa o cumperi... http://www.guitarsho...emium_p740.html

... sau second http://forums.rgc.ro/topic/78563-gibson-les-paul-traditional-ebony-2011/

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

ar fi bine sa fie numai 5000 lei... sincer ma astept la mai mult cum spuneam nu am experienta cu chitarelel electrice si as vrea una ca a lui slash .. am cantat pe un les paul la un amic in NewYork.. e bestiala dar acum 1 an si nu mai tin minte exact ce Les era.. deaia va intreb pe voi ce fel de model e si la ce pret...

Edited by calin96
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vedeti? Nu stii niciodata cu cine ai de-a face :)

Da, exista ce cauti tu (dar puteai folosi si tu google ca nu-i asa greu)

http://www2.gibson.c...h-Les-Paul.aspx

Pretul e scris acolo 6.680 $ (sasemiisasesuteoptzeci dolari)

Poate ai noroc si gasesti ceva "2nd" cum zici tu, mai ieftin...

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Fa-ti o cana de ceai si da o tura pe youtube. Uita-te la astea:

 

 

 

Nu stiu cat de incepator/avansat/etc esti, dar parerea mea (de care nu zice nimeni sa tii cont :P ) e ca nu tre sa dai o caruta de bani pe o chitara doar pt ca scrie "Slash" pe ea, o chitara pe care ma indoiesc ca multi ar putea sa o deosebeasca intr-un blind test de alt Gibson sau poate chiar de un Epiphone mai sanatos.

 

La fel cum bine a spus Valeriu, ce vine dupa chitara - amplificator si efecte - iti formeaza tonul. Asa ca daca tii neaparat sa ai "chitara lui Slash", o sa trebuiasca sa-ti iei si astea http://www.slashpara.../amps-slash.php , ceea ce s-ar putea sa nu mai fie ok din punct de vedere al pretului.

 

Daca e sa revenim cu picioarele pe pamant, ai putea sa-ti iei un Epi Les Paul Standard (http://www.mcmusic.r...ndard-plus.html) si un procesor sau amp de modelling cu care, daca te joci un pic cu butoanele, poti sa scoti un sunet foarte asemanator cu ceea ce vrei sa obtii, si scapi ieftin.

Link to comment
Share on other sites

ar fi bine sa fie numai 5000 lei... sincer ma astept la mai mult cum spuneam nu am experienta cu chitarelel electrice si as vrea una ca a lui slash .. am cantat pe un les paul la un amic in NewYork.. e bestiala dar acum 1 an si nu mai tin minte exact ce Les era.. deaia va intreb pe voi ce fel de model e si la ce pret...

 

Mixed news :)

 

Nu poti avea una ca a lui slash, din simplul motiv ca nu exista UNA a lui slash.

http://en.wikipedia.org/wiki/Slash_(musician)#Guitars_.26_Amplifiers

 

Isi permite, are cateva :)

 

Acum, depinde ce vrei.

Daca vrei TONUL acela, te poti apropia de el cu orice Les Paul decent si soft sau procesor. Si fireste, cu mult exercitiu. Care conteaza mai mult decat echipamentul. Referitor la echipament, cu cat vrei sa te apropii mai mult, cu atat o sa te coste mai scump, si nu vorbim doar de chitara.

 

Daca vrei o chitara care sa ARATE ca chitarile lui slash, orice Les Paul ai alege, probabil ca are una asemanatoare vizual.

 

Daca vrei un signature model, au facut parca si Gibson, si Epiphone.

 

Pune mana si citeste wiki-ul despre slash si dupa aia te decizi ce vrei.

 

BTW, daca e un trolling exercise, felicitari! :)

Link to comment
Share on other sites

mai feciori tipic rgc, multi raspund putini la subiect.

poate omul isi permite sa isi satisfacta un moft cum zicea cineva...si avea nevoie de cateva sfaturi la obiect ca sunt multi gibsonari pe aci inraiti :)

 

on topic: nu is f in tema cu gibson si slash , dar daca asta vrei si iti permiti go for it...nu strica totusi sa studiezi un pic problema inainte si apoi iei decizia finala pe ce dai banu :)

ca ex eram gata gata sa iau un gibson din sua doar ca era al oferta si il aducea un prieten in urma cu ceva ani, m-am calmat am mai studiat problema si am vaz ca nu e ce vreau eu de fapt...

poate pt tine chiar un gibson e , model signiture slash ce sa mai :P

Link to comment
Share on other sites

Eu personal văd altfel lucrurile ! Consider că, dimpotrivă, îi facem un bine dacă îl aducem, pe cât posibil, cu picioarele pe pământ...

Nu cred c-ar avea motive să se supere pe noi.

 

Până la urmă, decizia finală îi aparţine.

Însă, nu cred că i-ar pica bine să se trezească cu 5000 de lei mai puţini în cont şi să-şi dea seama că n-a ajuns acolo unde trebuia... Să dai 5000 de lei doar ca sa ai un boost motivaţional mi se pare un pic out of line.

 

E mai bine să le audă pe toate dinainte, sa nu zică că n-a ştiut !

După mine, aportul instrumentului într-un sound se află undeva în jurul a cca 20-25% !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

@initiatorul topicului:

 

Acum 8 luni deschideai un topic in care intrebai ce chitara e mai "buna" dintre Ibanez V50 si Aria AWN-15. Cam asa ziceai: "Eu sunt incepator,nici incepator" Din start s-a inteles tot. Acum zici ca, in urma cu un an, cantai pe un Les Paul al unui amic din New York. Bun, deci deja erai destul de avansat incat sa testezi un Les Paul si sa ramai impresionat de ce poate instrumentul, intelegem. La momentul actual, n-a trecut nici un an de cand ti-ai luat o chitara acustica si deja vrei o chitara "ca a lui Slash". Si pe deasupra, intrebi si daca e o chitara "buna pentru rock".

 

:facepalm:

 

N-am nici o problema cu faptul ca vrei sa devii ca Slash, ca el e idolul tau. Dar cred ca trebuie sa intelegi ca Slash invata si repeta chiar si 12 ore pe zi si nu se gandea ca ar vrea o chitara de nu stiu cate mii de dolari. S-a mai zis de multe ori: artistul face instrumentul, si nu instrumentul pe artist.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

L.E: Ce vreau sa spun e ca trebuie sa-ti insusesti niste notiuni de baza despre muzica si chitara inainte sa te repezi in alegerea unui instrument de genul asta. Ca poate se mai intelegea ca am ceva cu tine din postarea de mai devreme. :geek: Sfatul meu: rabdare, dar si perseverenta, daca doresti performanta. :singer:

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

AndrewKnifer acesta e contul unui amic,care l-am cunoscut in timp ce eram la munte cu niste amici (si ulterior am aflat ca suntem vecni (la tara ) pana si potstul e facut de el,raspunsurile sunt ale mele :)) ) si ne-am imprietenit si asa i-am cerut contul sa va cer opinia.Stai linistit nu spun ca ai avea ceva cu mine..si experienta am ceva cant de ceva vreme la chitara,doar chitara rece momentan,si as fi vrut opinia unor oameni mai experimetati ca mine in chitara electrica...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.