www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Home Studio "low Cost"


Recommended Posts

Salut RGC, am nevoie de o indrumare...dupa cum spune titlul as vrea sa ma bag pe treaba. Ideea e in felul urmator...vreau sa achizitionez un korg sp 170, ca placa audio externa as merge pe m-audio fast track...vreau sa inregistrez pe laptop asa ca imi trebuie o placa audio externa (nu vreau mixer fiindca nu vreau sa inregistrez mai multe instrumente deodata), ca si monitoare vreau sa achizitionez M-audio audiophile av-40,microfon de studio behringer c-3...rugamintea mea ar fi aceasta: mereu se izbeste problema financiara si daca aveti vreo alternativa mai ieftina, astept sfaturi cu toate bratele deschise din lume! Clapa vreau neaparat sa fie cu hammer action (clapa grea...fiindca vreau sa o folosesc si pentru studiu), si as avea nevoie si de o solutie sa pot inregistra chitara fara zgomot de fundal (in limita bunului simt)...Toate cele bune, multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut RGC, am nevoie de o indrumare...dupa cum spune titlul as vrea sa ma bag pe treaba. Ideea e in felul urmator...vreau sa achizitionez un korg sp 170, ca placa audio externa as merge pe m-audio fast track...vreau sa inregistrez pe laptop asa ca imi trebuie o placa audio externa (nu vreau mixer fiindca nu vreau sa inregistrez mai multe instrumente deodata), ca si monitoare vreau sa achizitionez M-audio audiophile av-40,microfon de studio behringer c-3...rugamintea mea ar fi aceasta: mereu se izbeste problema financiara si daca aveti vreo alternativa mai ieftina, astept sfaturi cu toate bratele deschise din lume! Clapa vreau neaparat sa fie cu hammer action (clapa grea...fiindca vreau sa o folosesc si pentru studiu), si as avea nevoie si de o solutie sa pot inregistra chitara fara zgomot de fundal (in limita bunului simt)...Toate cele bune, multumesc anticipat!

 

Softuri FREE

freebyte.punct com .music software

http://freebyte.com/music_software/

 

Nu investi in nimic caci nu stii de ce ai nevoie ..

 

Descarci si instalezi Buzz machines ( modular synth) cu de toate ..cu acesta inveti incetisor ce si cum ,,,

Cu clapa reala inveti in paralel si eventual inregistrezi prin Line-.In in audio ..

 

Ptr clapa ai nevoie de o placa cu interfata MIDI ca sa comanzi " software synth"-uri

apoi poti sa canti la clapa si inregistrezi pe o platforma MIDI ( de ex in Cubase ) s inveti sa utilizezi ...

Clapa "reala" o poti inregistra prin Line-In in audio ..iin oricare DAW ..ce are si MIDI chanels ( MIDI MIXER ) si poti sa mixezi track-uri audio cu cele MIDI ..

 

Toate acestea cer timp enorm de mult ..pana inveti sa le folosesti trec ani si tot nu cunosti totul ...intre timp se cschimba tehnologia se schimba sculele se schimba soft-urile ..de dou atrei ori schimbi PC-ul upgradezi apoi cumperi unul mai nou mai modern deoarece noil eprograme nu vor mai rul ape soft si PC vechi /lent/dfemodat ...tot ce ai cumparat investit ajunge la "muzeu" ( muzeul familiei in pod sau pe balcon ) si nu mai da nimeni un bani pe ele ...!!! Nimeni nu mai invata sa utilizeze un soft vechi cand are cele noi mai moderne 'mai bune mai "user friendly" , mai la moda ...etc etc

 

Deci foloseste ce se poate pe PC in MIDI pana inveti si afli /te convingi de ce ai nevoie ..

 

Vezi ca de o buna vreme exista scule MIDI prin USB ce au fost create chiar ptr a se utiliza la Laptop-uri ptr invatat si creat demouri ..

 

Iata o piesa realizata in BUZZ machine ..( in versiunea BUZZ 104 mai primitiva ce de atunci este super dezvoltata in BUZZ 2000)

 

http://forums.rgc.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=154287

 

Am postat piesa in "TONUL" ca sa le gasesc caci am mai postat prin rgc.ro piese in diferite topicuri si nu mai dau de ele...

Link to comment
Share on other sites

normal ca stiu :) sunt pianist de 12 ani cu acte in regula si am nevoie de scule pentru a trece la nivelul urmator in ce tine compozitia ( si pentru a usura imens munca in cubase)..aproape toate clapele (din zilele noastre) sunt concepute sa emita semnal midi (midi controller...se conecteaza via usb)..de exemplu daca vreau sa fac o parte de pian in cubase, doar nu iau laptopul, ma duc la facultate si inregistrez audio sunetul pianului. ca sa fac un acord de pian de zece sunete in cubase pierd 1-2min pana scriu toate notele in midi editor (si la pian dureaza cel mult o secunda ca sa fac treaba asta in programul amintit mai devreme, fac prea multa reclama :D). intrebarea mea era daca se poate sa gasesc o alternativa mult mai ok ca si pret.

Link to comment
Share on other sites

normal ca stiu :) sunt pianist de 12 ani cu acte in regula si am nevoie de scule pentru a trece la nivelul urmator in ce tine compozitia ( si pentru a usura imens munca in cubase)..aproape toate clapele (din zilele noastre) sunt concepute sa emita semnal midi (midi controller...se conecteaza via usb)..de exemplu daca vreau sa fac o parte de pian in cubase, doar nu iau laptopul, ma duc la facultate si inregistrez audio sunetul pianului. ca sa fac un acord de pian de zece sunete in cubase pierd 1-2min pana scriu toate notele in midi editor (si la pian dureaza cel mult o secunda ca sa fac treaba asta in programul amintit mai devreme, fac prea multa reclama :D). intrebarea mea era daca se poate sa gasesc o alternativa mult mai ok ca si pret.

.

 

Cauta o interfata MIDI -USB ...daca cumperi Korg-ul

http://www.thomann.d...u_xmidi_2x2.htm

 

Bineinteles si unele placi de sunet au MIDI ..dar sunt mai scumpe ?.. daca ai nevoie si de audio si microfon mai calitativ .POATE ..o fi OK..

http://www.thomann.d...usb_b_stock.htm

 

Cred ca cel mai bine ai iesi cu un Keyboard MIDI USB .

http://www.thomann.de/ro/search_dir.html?sw=claviaturi+midi+usb&gk=&bn=

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

pai doar korg sp 170 e intre 25 si 30 mil

 

Cred ca o clapa MIDI ar fi cea mai adevata ...( una ieftina ptr inceput ) , sunt tot felul de module sintetizatoare MIDI pe care le comanzi , mai multe .. ,cu ceva interfata si clapa MIDI ..

Asa folosesc prietenii mei care canta sau /si compun inregistreaza produc muzica in homestudio .

 

Adica nu o clapa Synth/Orga /Pian etc multifunctionala ptr cantat la birt sau la nunti ci module de sinetizatoare profi ..de calitate pe care le cumperi separat si care toate pot fi comandate cu o claviatura MIDI ce controleaza totul ...Acestea sunt "standalone" nu depind de PC si cu "modul multitimbral "adecvat poti sa canti si live exact ca sui cu o clapa "comerciala" .

 

O "orga" instrument comercial multitimbral /synth ...peste un an doi este depasit dar modulele cred ca vor fi OK si peste 10 sau mai multi ani ..

 

Aceste "orgi" multitimbrale sunt ca si "procesoarele de chitara " multe efecte dar de calitate mai slaba decat efectele separate /specializate de "rack" .vad la prietenii mei cum arunca banii ( ca si mine pe procesoare _ ) si nu mai termina ,,,in fiecare an apar alte scule " si mai si " ..si iarasi swe cumpara si tot asa sa merga comertul si productia...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

cea mai mare greseala pe care o poti face ca incepator este sa investesti in echipament ieftin

OK si de unde bani ca sa investesti intr-un studio profi ?

 

Nu putem cumpara , si nici nu merita altceva , numai scule de amatori ..cat mai convenabile ..costa mult pana t elamuresti si gasesti ce este OK ..dar oricum mult mai ieftin decat sculele PROFI .

 

Este cam LOz In PLIC treaba din aceast acauza este OK sa se intrebe pe forum ..dar depinde cine raspunde / ce experiente a avut cu diferite scule.

 

de exemplu am citit review-uri si date de catalog despre recordere ..la pretul in jur de 400Euro

 

Zoom R8 si Boss BrBr-80 erau cele doua care ar fi fost convenabile ..

 

Am ales Zoom R8 caci cunosteam procesorul ZFX3 si convertoarele din Zoom -H4 ..in plus R8 are mai multe posibilitati /algoritm de masterizare , are tobe MIDI ..si are Hardware fadere ..

Boss Br Br -80 era mai mic ..dar cu comenzile tactile pe ecran ...

 

Asa ca am optat R8

 

Dup ao vreme am mai cautat pe net si am gasit review-uri ce sustin ca Boss BRBR 80 nu-i prea OK ...

 

Ce sa zic personal BrBr 80 nu am incercat ...sunt multumit de R8 .convertoarele .AD si DA sunt bestiale ..inregistrez orice sounduri le mixez fara problema .si suna ..curat fiecare instrument ...mai mult de atat nu am nevoie ....nu ma mai chinui cu EQ ca sa separ instrumentele ..ca si in cazul placilor de sunet ce le-am avut .

 

La redare si mixare am incercat Cubase este OK .nu strica sunetul inregistrat cu R8 .

Ptr inregistrare placa de sunet nu trage atat de "curat" .Am E-Mu 0404 este Ok dar nu-i la nivelul onvertoarelor AD si DA din Zoom R 8 ...sau H4 ...cu ce am comparat . .. .

Probabil alte firme de placi de sunet ..sunt mai bune ...DAR nu poti sa le cumperi pe toate sa le incerci ..iar ce scriu altii nu stii daca este corect.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Se strică de la utilizarea intensivă din home studio? Îți face probleme fix când vine Metallica să înregistreze la tine și pierd 100$ pe minut?

Chiar dacă ar avea performanță inconsistentă, de ce nu ai "investi în echipament ieftin" când îți oferă atât de multă funcționalitate la o fracțiune din costul unor produse de nișă, de producție mică, eventual cu R&D lung și costisitor și deci inevitabil foarte scumpe? Sau poate avem alte definiții ale termenului "ieftin"; dacă încerci să folosești boxe A4Tech la 20 lei ca monitoare înțeleg și eu. La cât de ieftin te referi, exact?

Link to comment
Share on other sites

OK, sa explic mai bine. Ia-ti pe rand sculele si invata-le. Pana inveti bine o scula, deja o sa ai bani pt urmatorea. Din exemplul tau, eu as fi ales h2n. De ce? Ca sa ai o calitate simtitoare in plus fata de el trebuie sa investesti mult mai mult, parerea mea, evident. Cat inveti tu cum sa-l folosesti la maxim, deja vei stii ce si daca ai nevoie de mai mult (recorder mai bun sau altceva?).

Daca ar fi sa incep acum sa-mi fac un home studio, primul lucru pe care l-as cumpara ar fi monitoare + tratament acustic + cabluri. Si aici recomand yamaha hs80m (mi se par cele mai "flat" si oricum sunt recomandate in gama asta de pret.). Ca sa faci un upgrade la nivel de calitate, deja va trebui sa investesti dublu sau chiar triplu in ele (Adam, Genelec). As evita orice m-audio, behringer, krk etc...

F multe studiouri, profi sa zicem asa, pe langa monitoare high-end au si niste yamaha ns10 (bunicu' lu' hs80m) sau hs80m. Invata-ti bine camera si monitoarele. Dureaza... Abia apoi te gandesti la interfata audio si altele.

Link to comment
Share on other sites

OK, sa explic mai bine. Ia-ti pe rand sculele si invata-le. Pana inveti bine o scula, deja o sa ai bani pt urmatorea.

Din descrierea ta înțeleg că prin "înveți" vrei să spui "te obișnuiești cu", pentru că n-ai ce "învăța" la monitoare, cabluri, microfoane, recordere etc.

Și odată ce te-ai obișnuit cu scula, de ce ai vrea să treci "la următoarea"? Ca să mai pierzi niște timp obișnuindu-te cu altceva?

Într-adevăr, e important să observi particularitățile monitoarelor și spațiului acustic și să te obișnuiești cu ele, și ar trebui să fie o investiție de prioritate primară. Dar ce legătură are cu prețul sculelor?

Link to comment
Share on other sites

Prin a trece la urmatoarea, ma refeream la scula. Adica dupa ce-ti inveti bine monitoarele, iti iei interfata, o inveti si pe aia samd. Din punctul meu de vedere, dupa niste HS80M nu vei mai trebui sa investesti niciodata in monitoare pt un home studio. Nu am intalnit pe nimeni care sa-si cumpere m-audio pt ca a testat o gramada de monitoare si alea i s-au parut cele mai "flat", ci pt ca-s monitoare, si ca-s ieftine. Din pacate, o conceptie destul de des intalnita si gresita este ca nu ai ce invata la monitoare. Unii "ingineri de sunet" nici macar nu stiu sa le pozitioneze, deci... O conceptie mai rar intalnita, dar la fel de gresita, este partea cu microfoanele. Ceea ce spui tu anuleaza in proportie de 90% motivul pt care platesti studioul (mixing + tracking, sau rolul inginerului de sunet).

Link to comment
Share on other sites

ABUREALA ...

 

Nu are rost sa intram in alte discutii , doar atat ..

 

la ce-mi folosesc cele mai mai flate sexi si grozave monitoare cu cel mai super amplificator cand POPORUL 99% asculta pe tot felu de rable ...mai nimeni nu are scule de studio acasa ..ci tot felu de amplifuri HOME THREATRE in cel ,mai bun caz ...si oricum nu din cele High End ..

 

Mixajul/masterizarea trebuie sa o faci sa sune bine pe ORICE !!! incepind de l aun radio portativ cu un mic dif de nici un fel ,....amplif de automobil , hometheatre .ieftin .Toate cu dinamica slaba , distorsiouni si tot ce este negativ ...in audio .Daca nu am clienti ce sa asculte pe scule de studio , de laborator de acustica nu vad rostul complicatiilor .

 

Singura treaba e sa ai convertor AD si DA bun ...analogic la nivel de amator nu prea merita cu preturile la benzile audio ....

 

 

ca vorba venii .....

 

Cum e aia ,sa ti-se para un monitor "flat " , adica cum ?

 

Ce simti cand ti-se pare "flat" ...o platitudine ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut RGC, am nevoie de o indrumare...dupa cum spune titlul as vrea sa ma bag pe treaba. Ideea e in felul urmator...vreau sa achizitionez un korg sp 170, ca placa audio externa as merge pe m-audio fast track...vreau sa inregistrez pe laptop asa ca imi trebuie o placa audio externa (nu vreau mixer fiindca nu vreau sa inregistrez mai multe instrumente deodata), ca si monitoare vreau sa achizitionez M-audio audiophile av-40,microfon de studio behringer c-3...rugamintea mea ar fi aceasta: mereu se izbeste problema financiara si daca aveti vreo alternativa mai ieftina, astept sfaturi cu toate bratele deschise din lume! Clapa vreau neaparat sa fie cu hammer action (clapa grea...fiindca vreau sa o folosesc si pentru studiu), si as avea nevoie si de o solutie sa pot inregistra chitara fara zgomot de fundal (in limita bunului simt)...Toate cele bune, multumesc anticipat!

 

O idee:

 

Placa de sunet Focusrite Saffire 6USB + Alesis Q88 (un fel de M-audio Keystation 88es dar alta sigla) care e tot pe USB, si la microfoane condensator nu stiu sa te ajut, dar in loc de acel korg, ia in calcul varianta asta, e o clapa semi-weighted, se simte altfel decat pianul adevarat, dar oricum mai fain decat "orgile" ieftine. si chiar iti faci treaba, virtual putand conecta la ea orice instrument.

iar eu cand mi-am luat placa de sunet, oscilam intre ea si acel M-audio, si am ales asta, vezi "side by side" specificatiile la ambele si ia o decizie. Alesis Q88 eu am luat-o cu 800 lei de la http://www.avaudiosys.ro desi ei au listat inca M-Audio, desi ziceau ca nu mai primesc, si ca Alesis-ul inlocuieste keystation 88.

Fiind controller MIDI pe USB, numa fain eliberezi placa de sunet de un task, si o poti folosi linistit pentru alte chestii.

Eu detin aceste scule si sunt multumit, de aia am zis ca poate te ajuta aceste reomandari.

Link to comment
Share on other sites

Placa de sunet Focusrite Saffire 6USB + Alesis Q88 (un fel de M-audio Keystation 88es dar alta sigla) care e tot pe USB

 

Care-i rostul plăcii de sunet cu MIDI I/O şi fără phantom power, în propunerea ta? Înţeleg că deţii, dar e o recomandare foarte proastă pentru ce-i trebuie omului nostru. Focusrite au şi plăci cu phantom power.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.