www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez V74Ece Sau Takamine G320 ?


Vlad :)
 Share

Recommended Posts

Care dintre cele doua chitare este mai buna si pentru solistica si pentru armonie ? Dar nu numai cu sunet cald si puternic ... Am observat ca Ibanezul adus in discutie are putin ciudat lemnul din care e facut spre deosebire de alte chitare ... dar nu imi pot da seama ce si cum ... :(

Edited by Vlad :)
Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi sa le incerci pe ambele si sa alegi ce iti place Tie mai mult . Poate ca toata lumea iti recomanda una , o iei , si dupa un timp realizezi ca ti-ar fi placut cealalta mai mult .

 

 

Stai o secunda si reciteste ce-ai scris , cum cacatu meu ai vrea sa realizeze ca a ales prost , din moment ce nu o cumpara si pe cealalta sa le compare 1 an? Ba voi aveti tarate in cap? vrei sa-ti faci posturi? zi ceva inteligent sau taci .

 

TU esti exact ca si restu si ca si proasta aia de la magazin de aseara cand sa cumpar o sticla de cola , stau la rand si ii zice unui cocalar ca n-are sa-i dea rest (cativa lei ) si ii repeta asta 1 minut continuu , pana-i zic la ***** taci , incaseaza -mi banii mie alora care mai stau la coada si da-i restu . Lumea se duce pe rapa, zici ca toata lumea are blocaj .

 

 

Ia si mira-te , ca sa ai totusi un reper de ce-i acum si ce era:

 

 

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi sa le incerci pe ambele si sa alegi ce iti place Tie mai mult . Poate ca toata lumea iti recomanda una , o iei , si dupa un timp realizezi ca ti-ar fi placut cealalta mai mult .

 

melodymaker has sent you a new personal conversation entitled ".".

 

melodymaker said:

======================================================================

Spune-mi si mie Jeg ...ah scuze jig , dar se potrivea mai bine prima varianta . Stii sa raspunzi fara injuraturi ? In viata reala oricum esti un loser .

 

Inchid citatul , daca nu ai aflat eu fac public tot ce primesc pe mail din partea rgc-ului . Continua te rog , insist! sa argumentezi cu dovezi ce sustii , altfel cazi in sfera penibilului.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

melodymaker has sent you a new personal conversation entitled ".".

 

melodymaker said:

======================================================================

Spune-mi si mie Jeg ...ah scuze jig , dar se potrivea mai bine prima varianta . Stii sa raspunzi fara injuraturi ? In viata reala oricum esti un loser .

 

Inchid citatul , daca nu ai aflat eu fac public tot ce primesc pe mail din partea rgc-ului . Continua te rog , insist! sa argumentezi cu dovezi ce sustii , altfel cazi in sfera penibilului.

 

Nup . Totul e acolo .

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

[quote name=Vlad :)' timestamp='1366481173' post='776531]

Care dintre cele doua chitare este mai buna si pentru solistica si pentru armonie ? Dar nu numai cu sunet cald si puternic ... Am observat ca Ibanezul adus in discutie are putin ciudat lemnul din care e facut spre deosebire de alte chitare ... dar nu imi pot da seama ce si cum ... :(

 

Nu inteleg cum vine asta: mahonul e un lemn "putin ciudat"?

 

Referitor la intrebarea ta, fiecaruia i se pare diferit sunetul aceleiasi chitare. Poate oricine sa-ti insire acum o sumedenie de termeni fara sens precum "ton cristalin, cald, placut, prietenos, puternic" (?!) :facepalm: etc.

 

Daca nu auzi chitara inainte sa o cumperi, poti sa te trezesti ca ai cumparat ceva ce nu suna chiar pe gustul tau, chiar daca ai primit 100 de sfaturi legate de sunetul minunat al respectivului instrument. Ca sa nu mai vorbim ca tonul e influentat si de corzile folosite, nu numai de constructia chitarei.

 

Deci sfatul meu e sa te duci la magazinul de muzica cel mai apropiat care are chitarele pe care le vrei pe stoc si canti putin pe ele. Nimeni nu-ti va da un sfat mai bun decat ce aud propriile tale urechi.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand V74Ece e electro-acustica iar G320 doar acustica, deci din start sunt comparabile si nu prea. Are si Takamine-ul varianta electro-acustica dar ceva mai scumpa (cam de 2 ori). Eu unul am incercat acum cativa ani V74ECE vs Fender CD60-CE si pana la urma am luat Fender-ul dar nu cred ca am facut alegerea corecta. Despre modelul ala de Takemine nu-ti pot spune nimic, insa urmatoarea electro-acustica pe care mi-o voi lua va fi un Takemine in caz ca te ajuta cu ceva.

Oricum toate parerile vor fi subiective, du-te intr-un magazin unde le gasesti pe ambele si probeaza-le comparativ. Degeaba iti vor spune 10 oameni ca prefera Takemine daca tu te simti mai bine cu Ibanezul, desi personal nu i-as considera nebuni nici pe cei 10.

 

In concluzie, vorba lunga saracia omului. In caz ca nu ai cautat deja pe youtube:

 

Takamine

Ibanez

 

Evident astea sunt doar doua din multele filmulete, nu e oricum foarte relevanta comparatia pentru ca nu e acelasi chitarist, nu sunt folosite aceleasi microfoane, etc. Oricum Ibanez-ul e tras tot pe microfon (nu pe cablu) ceea ce te-ar putea ajuta sa-ti faci o idee mai corecta.

 

Dupa ce ti-o iei sa revii cu un reply te rog sa ne spui ce si cum.

 

Edit: Se pare ca am postat in acelasi timp cu Andrei si ti-am spus cam aceleasi lucruri

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa le probezi pe amandoua doar atunci vei vedea care ITI PLACE TIE MAI MULT.

Cat despre chitare in sine eu nu prea sunt impresionat de seria V7X de la Ibanez de obicei dupa cativa ani necesita reparatii costisitoare(nut-ul si saddle-ul nu sunt nici pe departe atat da rezistente pe cat sustin ei iar top-ul este cam moale -vorbesc din experienta proprie). Cat despre Takamine poti intreba pe cineva care a avut una pentru o perioada mai lunga de timp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.