www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Fender G-Dec Junior Vs Roland Cube 15X


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

As dori niste pareri pro si contra referitoare la doua combo-uri (Fender G-DEC Junior si Roland Cube 15x), insa numai de la oameni care le-au avut/vazut/testat. Nu ma intereseaza caracteristici sau pareri citite pe net pentru ca am deja cele doua cuburi si stiu ce-i cu ele.

 

Problema este in felul urmator: Le am pe amandoua si ma gandesc sa vand unul dintre ele insa nu ma pot hotari pe care. Roland-ul l-am cumparat de nou acum cativa ani iar Fender-ul l-am luat la un schimb de curand (nou, sigilat, nescos din cutie). Ambele au 15W, difuzor de 8” si caracteristici similare. De retinut ca pe ambele le folosesc in casa (nu la repetitii, nu pe scena).

 

Fender-ul are in plus niste jucarii de genul ritmuri de drum/bass prestabilite cu tempouri variabile (o functie ce-i drept draguta pentru repetat si improvizat), are mai multe tonuri si efecte, un sunet parca mai cald decat Roland-ul, insa pare mai de jucarie... Parca nu prea-ti vine sa te bazezi pe el la o adica. Nu stiu de ce mi-a lasat impresia asta…

 

Roland-ul in schimb, e mai robust, un sunet mai ferm, controale mai brute si tepene. Nu le-am dat ‘in goarna’ la nici unul pentru ca n-au fost scoase din casa si 15W e deja mult ca sa canti lunga si sa-ti dai seama despre ce si cum se comporta la volum mare in spatii mici.

Ce-i drept e ca-mi plac ambele, fiecare in felul lui. Se completeaza cumva, cu atat mai mult cu cat procesorul de chitara are 2 iesiri…

 

In concluzie, ce vreau de la voi, sa-l dezmembrati pe unul dintre ele definitiv, sau din contra sa-l ridicati pe celalalt in slavi, sa pot sa iau si eu o decizie mai usor :) Pe romaneste, ceva de genul: frate, ala-i de cac...t iar celalat rulez. Dar repet, bazat pe argumente si de la cineva care s-a jucat macar cu unul din ele (cu ambele ar fi de vis sa poata face si o comparatie).

 

Intuiesc replici de genul "vinde-le pe amandoua, mai pune ceva si ia-ti BMW" (sper ca CNA-ul nu si-a extins aria de actiune si ca n-am facut reclama cui nu trebuie) :) Insa momentan clar nu am nevoie de ceva mai puternic. La "mai calitativ" insa, sunt dispuns la sugestii.

 

P.S. Sunt perfect constient ca amadoua sunt niste combo-uri ieftine si mari pretentii de la ele nu pot avea, insa cum am mai spus, scopul celui care va ramane e sa-mi serveasca nevoile de acasa (nu scena, nu sala de repetitii). Totodata, trec semnalul printr-un procesor (BOSS GT-10) deci efectele chiar nu ma prea intereseaza la niciunul dintre ele.

 

P.S. 2 Daca n-am postat unde trebuie, rog sa fie mutat.

 

Multumesc anticipat

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Mda, ma cam asteptam... Si nu stiu de ce, dar cred ca majoritatea parerilor vor inclina catre Roland (cel putin in ceea ce priveste tema data). Inclusiv eu i-as da o nota mai buna, dar parca astept pe cineva/ceva care sa-mi dovedeasca contrariul :) Hai ca parca-i simparic si Juniorul, isn't it? :lol:

 

Nu c-ar fi un criteriu de selectie, dar ma uit chiar acum la ambele si sunt aproape sigur ca daca ma asez pe Fender se face floare... Si n-am nici 90 de kile...

 

Mai asteptam totusi pareri pro si contra

Link to comment
Share on other sites

Mustang este cu mult peste cele doua.

 

Mersi, asa exista un milion de alte amplificatorare mult peste. Am inteles ce vrei sa spui, si anume ca e comparabil ca pret (daca te referi la Mustang I cel putin). Insa Ideea era ce sa tin dintre cele doua (pe care le am deja), nu ce sa-mi cumpar.

 

Desi se pare ca mi-am cam raspuns singur. Roland-ul e un pic mai serios, mai robust, tine la tavaleala, te poti urca cu el la o adica si pe o scena mai micuta in timp ce Fender-ul e exclusiv de "practice at home". Si ma refer aici cam la orice, de la sound pana la cum e construit, la feeling-ul pe care-l ai cand pui mana pe el, etc. La Fender de exemplu, potentiometrele zici ca sunt de la un radio portabil chinezesc, parca ti-e si frica sa dai de ele. Avantajele lui sunt totusi backing trackurile alea care la zdranganit de unul singur te pot ajuta si multitudinea de tonuri si efecte, asta cel putin daca intri cu chitara direct in el.

 

Mai asteptam sa vedem ce mai zice lumea :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.