www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Head Vox Ad50Vt - Continuare


Crypto
 Share

Recommended Posts

Povestea headului vox ad50VT-xl o voi continua eu, dupa o duminica intreaga petrecuta intr-un "atelier de tamplarie" improvizat in holul apartamentului fiind cel mai usor de curatat praful din toata casa, inarmat cu o rigla, o panza de bomfaier veche, indoita in 4 locuri, uzata si fara suport de bomfaier, un set de hartie glaspapir, si niste carpe umede sa-mi acopar fata de praful degajat de la lemnul.

 

Deoarece nu am dorit sa am panoul de control in partea superioara a headului, si fiind circuitul cu butoanele un pic mai marisor, a trebuit sa largesc destul de mult deschiderea. Cu ocazia asta am retusat, aliniat si intarit folosind cuie pe langa holsuruburi peretii cutiei de lemn nefiind montat cu atentie initial.

 

Am montat un set de 3 + 1 picioruse, care le-am gasit prin casa, spun 3+1 caci 3 din ele sunt dintr-un set recuperat de pe un videocasetofon mai vechi, a 4-a nu am gasit-o, si celalta provine de pe un combo de chitara scos acum mult timp. Pe aceeasi idee am montat in avans si un maner de transport din piele.

 

Acestea le voi inlatura cand o sa gasesc tolex pe negru, si coltare sa-l pot finisa.

 

 

 

Am lasat un pic de loc sub panou, care il voi acoperi cu un grilaj metalic, astfel incat sa pot face un curent de aer in interior pentru a raci componentele.

 

Testfit fara insurubare: Se poate observa ca radiatorul de la amplificatorul de putere LM3886 este perfect aliniat cu deschiderea de sub panoul de control.

 

 

 

panoul din spate tinut in pozitie cu mana, nefiind insurubat inca.

 

 

Tasklist:

 

Mai urmeaza sa ma ocup de electronica, am taiat o set de fire tip pamblica pentru a-l lungi, nu l-am putut scoate direct de pe placa fiind lipit cu epoxy si n-am vrut sa risc deteriorarea contactelor, traseielor sau pieselor alaturate + ca nu detin un pistol de lipit bun incat sa pot lucra pe o placa gata populata cu piese sensitive la soc termic.

 

Voi prinde placa de putere in carcasa folosind piese de metal in forma de L cu doua gauri, prinse de radiator. Radiatorul este prins de placa de putere cu 2 suruburi + lipit cu fludor astfel incat nu-mi fac griji ca o sa se mute prea curand.

 

Transformatorul il voi prinde tot in lemn, dar folosind 4 suruburi mai lungi, cu 4 piulite fiecare astfel incat sa-l ridic ca pe o platforma, sa nu imi fac griji ca innegreste lemnul de la caldura.

 

Mutat cele 3 jackuri si potentiometrul reglarii de putere de pe placa de putere pe panou, cu fire.

 

cumparat si montat tolex, coltare, un set de picioruse potrivite, si gasit pe cineva sa-i confectioneze grilajul metalic.

 

totodata voi achizitiona si folosi chit auto pentru a ascunde imperfectiunile si urmele de la imbinarea peretilor din lemn.

... va urma. :)

Edited by Cryptopsy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

... am montat in avans si un maner de transport din piele...

 

Mişto treabă !

 

Ce vroiam să zic, legat de mâner, că şi eu am pus la al meu, însă l-am tot dat jos, din motiv de economie de spaţiu...

 

Ai putea să fixezi mânerul pe una din părţile laterale şi-l transporţi pe-o parte, dacă e cazul, nu de alta, da' nu îmi pare delicat kitul dinăuntru, ca să ai eventuale probleme legate de asta, plus că îţi rămâne complet liberă partea de sus a head-ului ( economia de spaţiu de care ziceam ) şi poţi pune procesorul pe el sau 2-3 pedale ( ... sau 2-3 beri :) ... )

 

:yay:

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai nevoie de scule zi-mi, ca te ajut cu ce am.

Grila pentru fata iti dau eu, sa-mi dai dimensiunile.

 

Spor

 

multumesc, am o grila care o pot recupera de pe o tabla de la un amp vermona, doar trebuie decupata la dimensiune, dar asta pe alta data caci e dificil cu un bomfaier :lol:.

 

 

Mişto treabă !

 

Ce vroiam să zic, legat de mâner, că şi eu am pus la al meu, însă l-am tot dat jos, din motiv de economie de spaţiu...

 

Ai putea să fixezi mânerul pe una din părţile laterale şi-l transporţi pe-o parte, dacă e cazul, nu de alta, da' nu îmi pare delicat kitul dinăuntru, ca să ai eventuale probleme legate de asta, plus că îţi rămâne complet liberă partea de sus a head-ului ( economia de spaţiu de care ziceam ) şi poţi pune procesorul pe el sau 2-3 pedale ( ... sau 2-3 beri :) ... )

 

:yay:

.

 

manerul e pus temporar, am vrut sa masor si sa dau gauri pentru a-l monta inainte sa-l invelesc. Oricum, o sa stea pe un stack de 4x12 + 2x12, care cel 2x12 e aproape la fel de inalt ca cel 4x12(nu cel din primul post, am altu' acum, si mai mare), de asemenea tot "stackul" e putin elevat de o treapta in camera, asa ca nu vad sa mai tin ceva deasupra :lol:

 

Am luat si piele ecologica in care sa-l invelesc, mai trebuie coltare, chit auto, si un fel de adeziv sa pot lipi pielea de lemn.

 

Momentan am petrecut o noapte alba sa lungesc un cablu tip pamblica, si intrarile din spate astfel incat sa-l pot prinde pe panou, dar in schimb am dat de alta buba, care nu cred ca o pot scoate cu una, cu doua, deja is un pic depasit caci consider ca am facut modificarile curat.

 

Ma refer in sensul ca, scoate zgomote ciudate, foarte puternice, si doar cateva pozitii de la potentiometrul de power functioneaza + hashaie puternic cand il reglez. Ma gandesc ca nu-i convine ca am mutat potentiometrul de pe placa pe panou. Verificat cu multimetru si conexiunile is in regula, cablurile is de calitate, dar totusi face chestia asta.

 

Acum ca sa recunosc, l-am testat din greseala fara lampa (oboseala), si suna ok doar ca foarte incet, dupa ce-am realizat (dupa maxim 10 secunde), l-am inchis, am montat lampa, si a inceput sa faca problemele mentionate mai sus. Am verificat piesele din nou, si de-asemenea, nu pare nimic ars, nu pare a fi nici o lipitura rece, tot ce-am modificat am verificat si verificat din nou.

 

Incerc in alta zi, cand is mai lucid.

 

 

 

Edited by Cryptopsy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum ca sa recunosc, l-am testat din greseala fara lampa (oboseala), si suna ok doar ca foarte incet, dupa ce-am realizat (dupa maxim 10 secunde), l-am inchis, am montat lampa, si a inceput sa faca problemele mentionate mai sus. Am verificat piesele din nou, si de-asemenea, nu pare nimic ars, nu pare a fi nici o lipitura rece, tot ce-am modificat am verificat si verificat din nou.

 

Poate ca e lampa defecta, sau ceva pe traseul lampii e busit. Este ECC83? Daca vrei iti dau doua sa testezi.

 

 

Nu mai tin minte daca te-ai plans ca degaja multa caldura, dar ventilatorul de pe radiator nu este montat corect. Ventilatorul trebuie sa sufle aer catre aripioarele de racire ale radiatorului, exact ca la racitorul de pe procesorul unui calculator.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da este 12AX7/ECC83. Nu cred ca e de la lampa, sincer, ma gandesc ca e de la potentiometru.. imi fac timp in alta zi si il montez la loc, poate isi revine.

 

Stiu ca nu este montat corect, dar baietii de la vox asa l-au montat. Am de gand oricum sa-i pun un ventilator de 120mm cu reglaj, acesta stock este destul de zgomotos si nici nu e reglabil. Nu am mentionat nicaieri de caldura.

 

Imediat ce-mi fac un pic de timp il desfac din nou si mai inspectez o data traseele si componentele.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

"multumesc, am o grila care o pot recupera de pe o tabla de la un amp vermona, doar trebuie decupata la dimensiune, dar asta pe alta data caci e dificil cu un bomfaier :lol:."

 

 

Pai taman asta spuneam, daca ai nevoie de scule.

Vrei "fai" (flex) ca sa tai grila, da-mi un telefon, daca ai nevoie de alte scule zi-mi , ca poate am.

Edited by stratosaurus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rezultate foarte bune ai cu "prenadez", am folosit si a iesit foarte bine.

Trebuie sa pregatesti cu atentie "formele" care trebuiesc lipite, sa le decupezi vreau sa zic, degresezi/desprafuiesti suprafetele, intinzi in strat subtire si uniform adezivul, pe ambele suprafete ce urmeaza a fi lipite. Lasi 10 minute si apoi aplici. Intinzi pielea ecologica foarte bine peste suprafata de lemn, atentie la colturi/imbinari, si scoti eventualele bule de aer ramase cu ceva rola. Dupa minim 12 ore este lipit ferm.

 

Edit : Mneah... mi-a luat-o @57 inainte...

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

La prenadez m-am gandit si eu prima data. Singurul aspect care ar putea deranja este mirosul puternic care va persista o perioada de timp relativ scurta.

 

si scoti eventualele bule de aer ramase cu ceva rola.

 

Sau daca, dupa insistente, aerul nu vrea sa iasa, iei un ac si intepi balonul respectiv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai daca o acoperi, cu materialul pe care il folosesti, nu se vor mai cunoaste porii lemnului dedesubt.

Daca totusi suprafata este chiar foarte rugoasa poti da un strat subtire de epoxi, cat sa acoperi porii, si apoi slefuiesti cu o hartie abraziva, ceva 200-300, sa aiba pe ce sa faca aderenta prenadezul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am chituit pana la urma cu poxilina, epoxy-ul dureaza prea mult pana se intareste si a fost util la chituit in general suprafata cutiei.

 

She ain't pretty, neither does she work well, dar o sa rectific asta in curand cand imi mai fac timp. Mai am de schimbat coltarele cu unele din plastic mai faine, si pregatit grilajul din partea jos a panoului fata.

 

 

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.