www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Review Variant Tonemaster ( Un Super Amp , Subapreciat )


TheZKD
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Head Variant "Tonemaster"

 

- Pret - contactati userul pfr , gasiti ampul la MP

 

- Caracteristici

 

Detaliile tehnice pot fi gasite aici : http://forums.rgc.ro...post__p__751646

 

- Cum suna / Cum se comporta

Deci aici incepe descrierea , care probbil va fi mai lunga dar acest amp merita sa scriu mai mult despre el . Mai intai este important de precizat ca este "asa zisul " tonemaster cum spunea si userul pfr deoarece el a plecat de la schema originala dar a facut imbunatatiri , despre care puteti citi tot la linkul pe care l-am mentionat mai sus . O sa incerc sa descriu pas cu pas ampul . Am testat cu 3 chitari : un Stratocaster , Un Les Paul , si o chitara Aria acustica din 1982 cu doza Dean Markley ( asta ultima mai mult ca sa imi satisfac curiozitatea personala ) . Cabinete : un Class 5 cab cu WGS Veteran ( speaker 10 inch ) , si tot un Marshall , vechi nu stiu ce model a cazut demult sigla si e destul de Road Worn :) , e 1x12 cu WGS Green Beret

 

Deci discutand intrarile A si B . Deja din prima cand am incercat cu aceleasi setari canalul A si B ( high si low ) .o surpriza din start placuta . Chiar ESTE high si low , nu ca la multe ampuri unde scrie dar nu se aude . Aici se aude si acest lucru este de bine . Deja din start ai 2 canale cu un caracter distinct ( o sa revin imeadiat asupra acelui caracter ) . Pentru aceste canale am un gain independent si un tone pentru cele doua canale . Toneul este larg , merge de la extrem de dark pana la foarte bright deci sigur gasesti setarea potrivita . Totodata pentru cele doua canale am un switch mellow/normal/bright ca si cele doua canale , acesta prezinta setari bine definite dar care sa fie in armonie una cu alta . Acum : cele doua canale High si Low sunt distincte + Gain variabil pentru fiecare canal + switch mellow/normal/bright inseamna o gama foarte larga de tonuri posibile si pentru versatilitate eu am folosit o pedala A/B pentru a face switch intre cele doua canale ceea ce live sau in general este un mare avantaj am deja sa zicem un canal clean si unul dirty selectabil folosind doar ampul ( una dintre aplicatii ) . Aici deja am o gama foarte mare de tonuri foarte usor accesibile ( si eu is genul de one volume and tone is all you need ) . Ultima componenta foarte importanta din acest lant este ca avem un Master langa switchul de bypass , un master care interactioneaza cu gainurile foarte bine dar poti obtine distorsiune cam la orice volum ( desigur , the louder the sweeter :) ) .

 

Distorsiunea si cleanul : Acest amp poate de la super clean pana la Neil Young :D , sunt posibile niste cleanuri foarte bright "ca de sticla" mai ales cu niste single coiluri . Distorsiunea este ... habar nu am cum se poate descrie in cuvinte .... Vintage , Cremos , Gras , Placut , dar foarte setabil cu ajutorul Tone , Gain , Master , Tone Switch . Iar este genul de amp care cam oricum il setezi iti place cum suna , este extrem de reusit . Cred ca Neil Young si Daniel Lanois ar fi foarte incantati de acest amp .

 

Interactiunea dintre drive/clean , dinamica : raspunde foarte bine la dinamica mainii drepte ( eu nu prea folosesc pana si e important pentru mine ) . Chiar si cu gainul spre maxim puteam controla daca distorsioneaza sau nu in functie de puterea ciupirii corzilor si fara efort , sau sa constientizez ce fac , pur si simplu amp-ul urmeaza ceea ce faci TU si nu iti da batai de cap in acest sens . Un punct optim pentru mine era la breaking point ( depinzand de pozitia masterului ( Power Break ) .

 

Cel mai important ( cred ) : este un amp care are un caracter , Dar! nu incat sa mascheze alte aspecte ! La ce ma refer : stiu care chitara folosesc , stiu ce efecte trec prin el , stiu cine il foloseste . In alte cuvinte nu mascheaza restul echipamentului , am incercat ( si am avut din pacate ) ampuri prin care toootuul suna la feeel , extrem de obositor si enervant . Nu este cazul aici . Poate la unii nu dar cred ca mie asta e printre cele mai importante aspecte ... defapt cred ca aproape cel mai important .

 

Tremolo ( Yup , it has tremolo ... and footswitchable too ! ) . Tremoloul nu mi se pare doar "aruncat in amp " , se potriveste caracterului general . Eu zic ca este un tremolo per ansamblu mai rapid ( dar acest lucru depinde ce e rapid pentru cine ) si in afara vitezei se poate regla intensitatea , deci poti sa iti colorezi sunetul nu neaparat cu un sunet imeadieat sesizabil de tremolo . Preferinta mea , viteza la maxim si intensitatea cam la ora 11 pentru a adauga textura .

 

Aspect : este important . Acolo as fi putut sa scad din punce dar nu . Arata Impecabil . Pozele nici pe departe nu pot arata cum e defapt in realitate cand este langa tine . Imi place foarte mult tolexul folosit si vibe-ul pe care il evoca .

 

 

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

 

Parti bune : ahm..... un Super Amp .. obviously ...:

Parti rele : Ca nu ne apreciem putinii builderi , pe care ii avem si ne fac ampuri ( si altele ) de super calitate la pret de pomana ( acest comentariu mi-a venit in minte deoarece am vazut un anunt " cumpar amp pe lampi , Exclus fabricatii de builderi romani " nu a fost scris exact asa , dar asta era ideea . Foarte sincer : ampul merita dublu pret . Nu sunt platit sau nu primesc favoruri sau bere sau branza cu trufe sau nimic de genul . Asta este adevarul . Orientati-va pe net cat ar costa asa ceva sa zicem in UK ... sau US ... just google .

 

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

Nota 9,99 . De ce 9,99 dupa ce l-am laudat atat ? Mi-ar fi placut mai mult coltari de crom in loc de cele negre ( care oricum arata foarte bine doar ca eu is mofturos ) . :) Just kiddin' 10 pentru amp si pentru Iulian ( pfr ) . Multumesc ca mi-a fost pus la dispozitie . Am facut acest review fiindca Merita fara nici o rezerva amp-ul laude .

 

Ar fi meritat un review mai bine scris , pus la punct mai bine . Asa a iesit , raspund la intrebari cu placere , doar sa fie o conversatie civilizata .

 

Multa sanatate celui care o sa detina acest amp si forta vintage sa fie cu el :vader1:.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Omul - TheZKD - si-a exprimat initial intentia de a-l achizitiona, desi mi-a zis ca n-are toti banii, si mi-a propus un schimb pe care insa eu l-am refuzat, neavand practic ce sa fac cu respectivele chestii - niste doze.

Vazandu-l interesat, si pentru ca e in/din Iasi (?), si am avut posibilitatea sa i-l trimit gratis printr-un prieten, a ajuns la el din initiativa mea, pur si simplu sa aflu ce parere are cineva, care stie sa cante la chitara, nu ca mine, despre amp. Nu l-am pus eu sa scrie niciun review, sincer, ca sa nu existe dubii ca imi face reclama "la comanda", sau ceva, ca dealtfel pe nimeni din toti care au amp-uri de la mine.

Edited by pfr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lasati ca nu atrage gramada de clienti daca va face un demo. Cine isi comanda un amplificator pe lampi /custom trebuie intai sa stie ce vrea , ca sa se convinga de calitatea unui produs inainte de o comanda(cel putin eu asa as face) as proba unul facut de respectivul "producator ".

 

Demo-urile/video-urile ar fi asa , sa ne incante sau sa avem la ce comenta, cum se intampla de obicei.

 

Calitatea produselor se poate deduce simplu de la numarul de utilizatori care s-au plans /au fost nemultumiti de aceste ampuri , de care eu stiu ca nu e nici unul.

 

 

Si un mic sfat domnului Pfr, eu zic sa nu mai raspundeti tuturor afirmatiilor legate de numele dvs, si eu sunt om acid dar in astfel de situatii cred ca cel mai bine pentru ambele parti e sa fiti cat mai trasparent si sa raspundeti doar unde e nevoie. clientii tot o sa vina , cei care trebuie , restu lasatii sa barfeasca cat vor . succes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As dori ca sa nu se intre in discutii si certuri in acest topic . Daca aveti intrebari legate de opiniile mele si ce experiente am avut cu acest amp voi incerca sa raspund cat mai bine . Si apropo : eu am cumparat un amp de la Variant , si acela era/este perfect ( din punctul meu de vedere ) , exista si multi alti clienti foarte satisfacuti ii gasiti cu usurinta pe forum si puteti sa ii intrebati si pe ei de impresii nu sunt singurul cu experiente in legatura cu aceste amplificatoare . Eu is pur si simplu unul care a facut un review deoarece sunt de parere ca merita .

 

 

 

Mi-as fi dorit mai mult, insa.

 

Si eu as fi dorit sa fac mai mult . Eu nu sunt din Iasi , sunt aici in mare parte datorita "ocupatiei" mele . Acasa am echipamente si posibilitati de a face un review audio . Daca vreodata o sa am norocul si ma voi putea intelege cu Iulian voi face un review/review-uri cu video sau macar cu un audio de calitate , dar nu in viitorul apropiat .

 

Sa fie :rock:

Link to comment
Share on other sites

Vio ! S-a mai discutat asta . Una este sa faci un video profi si alta este "manarie" . Daca se aude prost, asa ramane indiferent ce "manarie" s-ar face. Daca se aude bine , se va auzi in orice conditii de calitate a sunetului .

 

 

 

P.S. Toate brandurile isi stabilesc strategia de marketing folosind video .

Doua exemple

In studio

 

si cu camera video

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunt si eu posesorul unui head Variant si pot spune ca sunt foarte multumit de el. sunt un chitarist mediocru, dar sunetele scoase din chitara prin acest head "are music to my ears".

toti posesorii de head/combo realizate de pfr au numai cuvinte de lauda la adresa lor. Tonemaster-ul era pe lista mea de cumparaturi, dar a fost rescos la vanzare head-ul pe care il pierdusem la vanzarea initiala si nu am mai stat pe ganduri. si repet, nu sunt deloc dezamagit de decizie. sper sa nu fiu nevoit sa il vand din motive de natura financiara, altfel nu vad de ce as renunta la el.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.