www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Are Sa Imi Imprumute O Cheie De Truss Rod De Jackson ? :d


Claudiu Ibanez
 Share

Recommended Posts

Cine are sa imi imprumute o cheie de truss rod de Jackson ? :D

As fi recunoscator daca mi-ati imprumuta una,imi trebuie pt Jacksonu meu si p'acasa nu am una asa.Eu stau in Timisoara,deci mi-ar trebuiio doar vreo 10 min :D

Pe aceiași logică:

Când vei avea nevoie de un potențiometru, să nu cumperi potentiometru de 500k cu 1 leu de la un magazin specializat pe electronică/electrotehnică pentru că nu e pentru chitară. Sa te duci la McMusic sa dai 50 de lei pentru un potentiometru de 500k "special pentru chitară".

 

 

Vezi ce cheie îți trebuie și cumpără de la Dedeman sau un magazin asemănător, ar trebui să coste maxim 5 lei.

Și zici că ai nevoie de ea doar 10 minute? Felicitări, ești tare! Eu reglez chitare de vreo 5 ani, dar după ce învârt putin cheia, aștept 20-30 de minute să vad ce se întămplă cu neck-ul după care mai reglez dacă e cazul. Încă nu am ajuns să mă gândesc că aș putea regla truss-rodul dintr-un foc și să iasă bine și mai ales fără să risc nimic.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, stiu si eu ca ce se vede in poza este o cheie tubulara, problema este ca la unele chitare constructia headstock-ului nu permite actionarea piulitei truss-rod-ului cu cheie normala fixata pe maner in T, este nevoie chiar de scula din imagine care pe ansamblu este mai scurta decat tubulara cu maner din trusa de chei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ce spune d-nul Eugen dar se poate rezolva si problema asta prin polizare. Am facut treaba asta de multe ori, atunci cand diametrul exterior al cheii nu intra in golul unde se afla piulita. La alte chestii nu la chitare.

Mai grav ar fi ca piulita sa fie in inch. Am intanlit treaba asta la niste motociclete si a trebuit sa recalibrez cheile prin polizare.:/

Totul se poate rezolva printr-o proba. Cheia aia nu costa mult, deci nu prea ai ce pierde.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Au la Dedeman chei in L asa ca si cele din imagine? Au si in inch? Nu prea cred... Cheile astea sunt speciale pentru chitara, nu vad de ce ar avea Dedeman asa ceva.

 

Da! Dar nu vad de ce la el, care si asa are ANGLED headstock, nu ar merge. Are JS30 kelly din cate vad

 

eu am chiar o usoara inclinatie fata de el, si tot merge, si daca locul unde e trussrodul are o ,,margine'' spre partea aia

 

macar, poate sa incerce :D

Link to comment
Share on other sites

POate asa intelege lumea despre ce se vorbeste, am avut jackson dk2s si stiu cum se regleaza trussrodul , nu este buna orice cheie hexagonala :

 

 

i1654pm6.jpg12.jpg

 

Cavitatea e foarte ingusta si nu intra orice cheie , am fost la dedeman sa cumpar cheie hexagonala ca si cea pe care o arata Razvan si nu intra in cavitatea respectiva.

 

http://www.ebay.com/itm/NEW-Quality-1-4-Box-Truss-Rod-Adjustment-Wrench-San-Dimas-Charvel-Jackson-/271182265861?pt=Guitar_Accessories&hash=item3f23b8fe05

Edited by Jig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa-ti setezi chitara complet si calumea , ia si citeste care sunt pasii de urmat si ce face fiecare.

 

 

II gatul concav sau convex , daca nu prea atunci nu ai de ce sa umbli la truss rod. Gatul se verifica in felul urmator:

 

apesi prima tasta, apesi tasta 17 (sau de obicei tasta unde se uneste gatul cu corpul chitarii) si la tasta 5 apesi gentil sa vezi daca exista un spatiu minuscul astfel incat coarda sa nu fie asezata pe fret , dar sa existe un spatiu vizibil cu ochiu liber intre coarda si fretul 5.) Daca ai spatiu ala mic de care vorbeam , atunci reflieful neckului este bun si nu este nevoie sa faci nici o reglare la truss rod, treci la pasii urmatori .

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Offtopic:

Pe aceiași logică:

Când vei avea nevoie de un potențiometru, să nu cumperi potentiometru de 500k cu 1 leu de la un magazin specializat pe electronică/electrotehnică pentru că nu e pentru chitară. Sa te duci la McMusic sa dai 50 de lei pentru un potentiometru de 500k "special pentru chitară".

 

Potentiometrele chinezesti de 1 leu nu se compara cu cele de 50 de lei. Chiar daca nu exista potentiometre speciale pentru chitari cele de firma sunt de 10 pana la 100 de ori mai fiabile. Pe langa asta tapering-ul la cele logaritmice este mult mai precis. Cand iti pui in chitara potentiometre de 1 leu te abonezi la reparatul chitarii la 1-2 ani si hasaieli si fasaieli la 2-3 luni de la montare.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

 

 

Potentiometrele chinezesti de 1 leu nu se compara cu cele de 50 de lei. Chiar daca nu exista potentiometre speciale pentru chitari cele de firma sunt de 10 pana la 100 de ori mai fiabile. Pe langa asta tapering-ul la cele logaritmice este mult mai precis. Cand iti pui in chitara potentiometre de 1 leu te abonezi la reparatul chitarii la 1-2 ani si hasaieli si fasaieli la 2-3 luni de la montare.

Nu 1 leu, dar cu vre-o 5 iti iei un potentiomentru decent... Nu exista, sau nu am intalnit eu, potentiometru care sa merite 50 de ei..., daca ar face clatite si cafea..., mai vedem.

Partial, sunt de acord cu tine, dar clar nu merita vr-un potentiometru din lumea asta 50 de lei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Nu 1 leu, dar cu vre-o 5 iti iei un potentiomentru decent... Nu exista, sau nu am intalnit eu, potentiometru care sa merite 50 de ei..., daca ar face clatite si cafea..., mai vedem.

Partial, sunt de acord cu tine, dar clar nu merita vr-un potentiometru din lumea asta 50 de lei.

Potentiometrele logaritmice mono cu tapering taiat cu laserul ca sa fie cu adevarat logaritmice (nu din aproximari cu mai multe tapering-uri liniare) costa cam 20-30 RON. Restul e numele firmei care le revinde. Oricum o problema care este neglijata este faptul ca potentimetrle de 500 de k nu prea sunt de 500. Eu de obicei cumpar multe potentiometre si le imperechez. Lumea de multe ori schimba un singur potentiometru cand se strica fara sa verifice. Treaba asta poate sa aiba repercursiune foarte mari cand vorbim de potentiometrul de ton. Am intalnit chinezarii de 500k care aveau 290k si cand le atingeai cu mana ajungeau la 120k ...

Link to comment
Share on other sites

Nu 1 leu, dar cu vre-o 5 iti iei un potentiomentru decent... Nu exista, sau nu am intalnit eu, potentiometru care sa merite 50 de ei..., daca ar face clatite si cafea..., mai vedem.

Partial, sunt de acord cu tine, dar clar nu merita vr-un potentiometru din lumea asta 50 de lei.

 

uite unul care merita.

http://www.vishay.co...036/p16pa16.pdf

e vreo 50 lei la TME, ... are si buton. sau knob cum se zice pe aici :))

oricum nu este cel mai scump de la Vishay...

uite alt exemplu, dar e prea mult pt un amp. mai degraba pt un wah.

http://www.vishay.co.../51056/p30l.pdf

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deja am intrat in a treia zi de discutii. :facepalm:

 

Cam cate chei speciale pentru Jackson credeti voi ca as fi facut eu prin minunata metoda:

  • de a lua cea mai ieftina tubulara;
  • de a lua un cui mai gros ø6-7 mm;
  • de a cauta cel mai apropiat atelier (chiar si vulcanizare) care sa aiba aparat de sudura;
  • de a lua 5 tigari (ciubucul sudorului).

rezolvand astfel problema?

 

Vad ca este cerere pe piata, cred ca imi deschid fabrica de chei speciale pentru Jackson.

Edited by George M.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...sau şi-o fi dat seama că nu acolo e problema lui, că zicea c-ar avea buzz la primul fret...

 

 

[ Deşi, sincer să fiu, n-am înţeles încă ce-a vrut să spună în propoziţia "Am Buzz la primul fret si de aia ziceam ca am incercat tot felul de chei si nici una nu intra." ]

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Deşi, sincer să fiu, n-am înţeles încă ce-a vrut să spună în propoziţia "Am Buzz la primul fret si de aia ziceam ca am incercat tot felul de chei si nici una nu intra."

 

Pentru că e un tip foarte priceput care știe să identifice atât problema cât și cauzele ei. El nu mai are ce învăța de la noi, dar îl mai putem ajuta imprumutându-i o unealtă când are nevoie să își regleze/repare chitara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.