www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglare Neck !


Vlad :)
 Share

Recommended Posts

Servus ! Am vazut multe topicuri despre cum sa reglam corect griful si toate erau total diferite . Din cate stiu unii chitaristi profesionisti prefera actiunea mare grif coarda, dar nu am inteles niciodata de ce ... Anyway eu nu ma pot numi profesionist de aceea vreau sa modific putin aceasta distanta . In afara de reglajul parghiei, mai exista alte solutii ? :)

 

P.S : Este vorba de o chitara electroacustica din gama Ibanez :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name=Vlad :)' timestamp='1365503951' post='772779]

Pai si atunci ? E vorba de calus si de pragus ?

Exact. Nu stiu cum se poate regla a ta, habar n-am ce sistem are. In cazul unui Squier ca al meu, sa zicem, e mai simpla treaba fiindca am acele "saddles" cu ajutorul carora reglez inaltimea fiecarei corzi in parte. Procedeul este reversibil si nu pot strica nimic. Nu stiu cum e la tine.

Cel mai bine pune o poza aici si asteapta un sfat de la cei care fac treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

[quote name=Vlad :)' timestamp='1365502865' post='772771]

Am vazut multe topicuri despre cum sa reglam corect griful si toate erau total diferite .

 

In ce sens "total diferite"? Toate topic-urile si ghidurile pe care le-am urmarit referitoare la ajustarea truss rod-ului indicau metoda asta: apesi/pui un capodastru pe coarda a 6-a la tasta 1, apesi aceeasi coarda la tasta unde corpul se intalneste cu gatul (tasta 14, in cazul chitarei acustice) si acest lucru va creea un punct de referinta perfect drept (o linie) care iti va permite sa masori relieful (acest lucru se realizeaza la fret-ul 7). Si inca un lucru: nu te apuca sa ajustezi truss rod-ul pentru orice problema pe care o prezinta chitara! Of, "parghia" asta... :)

 

Citeste cu atentie si ce scrie aici referitor si la ajustarea calusului/pragusului si a truss rod-ului: http://www.fretnotguitarrepair.com/. Pune si o poza cu chitara eventual daca ti se pare cu adevarat ca are actiunea prea mare si poate vei primi si cateva sfaturi aici.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=Vlad :)' timestamp='1365508491' post='772798]

Diferite in sensul ca, fiecare isi sustinea ideea lui. Fie dat jos neck-ul, fie slefuite tastele sau instalarea unui calus mai ingust, etc.

Chestia-i că unii dintre utilizatori își reglează singuri instrumentele după diverse metode și cu diverse grade de succes, alții o fac la nivel profesionist, alții au văzut un imbus doar în poze. Însă toți au oportunitate egală de a-și publica opinia. Tu trebuie să faci efortul minim pentru a descoperi care opinii sunt susținute de model logic și experiment și care sunt paralele cu realitatea.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sincer, dintre toate cea mai logica mi se pare neck reset. Dar in lipsa unui profesionist care sa faca asta, o sa ma descurc cum pot. O sa pun un pragus mai jos si un calus mai scund, apoi reglez din trussrod nu stiu cat de profesionist e ceea ce fac ... . Astept pareri pro sau contra :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai gresit putin ordinea: in primul rand reglezi curbura grifului, dupa mai pilesti (cu mare grija) din partea de jos a saddle-ului. Mare grija sa fie perfect drept, altfel e posibil ca doza piezo sa nu se auda egal ca volum pe toate corzile. La nut nu cred ca e cazul sa umblii la nut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

[quote name=Vlad :)' timestamp='1365510975' post='772812]

Sincer, dintre toate cea mai logica mi se pare neck reset. Dar in lipsa unui profesionist care sa faca asta, o sa ma descurc cum pot. O sa pun un pragus mai jos si un calus mai scund, apoi reglez din trussrod nu stiu cat de profesionist e ceea ce fac ... . Astept pareri pro sau contra :)

 

Nu sunt nici eu profesionist, dar tocmai din motivul asta nu ma reped cu reglajele. Mai intai consult niste surse sau duc chitara la un om care stie ce face. Esti sigur ca instrumentul are nevoie de neck reset? Pentru ca, daca are nevoie, din cate stiu eu, n-o sa rezolvi problema cu un calus mai putin inalt sau cu un reglaj al truss rod-ului. Fiecare element are un rol important si de aceea trebuie reglat corespunzator. Daca incerci sa compensezi unghiul incorect al gatului cu o rotire (eventual in sensul acelor de ceasornic, deoarece cam asta e directia abordata cand se vrea o scapare miraculoasa de toate problemele chitarei) a truss rod-ului si cu un calus mai scund, pai o sa-ti vina sa arunci chitara pe foc din cauza bazaielilor si falsetelor de dupa reglaj. Citeste informatiile din link-ul pe care l-am postat. Cel putin mie, abordarea de acolo mi se pare profesionista. Sau poti sa te apuci sa reglezi singur chitara, daca nu ai incredere in ce scrie acolo, nu ti-a interzis nimeni. :) Doar sa nu iti para rau dupa ca ai investit timp si munca in niste reglaje care nu erau necesare si care, pe deasupra, au si inrautatit situatia.

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am spus si mai sus, griful nu e bombat chitara nu are nici macar un an de cand e cumparata, doar ca nu prea pot face solistica. Am masurat si la fretul 12 am aprox 3.5 mm si din spusele altora e o distanta mare, hmm:-? Probabil daca pilesc saddle-ul o aduc mai jos, si daca il fac praf cumpar altul nu-i bai. In legatura cu omul care se pricepe nu prea cunosc in zona mea doar in Bucuresti si tare imi e teama ca o sa ma usuce de bani :)) Oricum dupa ce fac toate modificarile propuse o sa pun poze sa imi spuneti si voi parera :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa-ti cumperi "sadelul" (unde esti George M, ca sa m-auzi?! ) dup-acum.

Procedura asta e ireversibila si cred totusi ca mai bine o dai pe mana cuiva priceput. N-o sa te usuce nimeni de bani pe treaba asta.

Eventual schimba niste mesaje cu cei care fac treaba asta. Eu unul am fost super multumit de setapul (George........! ) facut de catre d-nul Eugen.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.