www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Metrock


viobio
 Share

Recommended Posts

Draguti tipii astia, Metrock. Eram student la ase bucuresti, si cantam cu o trupa in clubul Moxa, unde repetau si ei. Aveam niste scule de tot rasul, chitari reghin originale, dar le platisem din banii de bursa. Intr-o seara, au imprumutat chitarile noastre, ca nu le aveau pe ale lor, ziceau ca venisera din intamplare la sala. A doua zi, cand am bagat chitara in amplificator, am constatat ca din doza mea de la grif ramasese doar carcasa - inauntru era o bucatica de lemn cu sase suruburi infipte in ea. La chitari cantau tot Cristi Ionita si George Patranoiu. Nu stiu de ce, dar ma indoiesc ca basistul sau tobarul lor aveau ce face cu o doza cu sase poli. Din acel moment, le-am purtat un respect deosebit. Ca dovada, dupa douazeci de ani inca imi amintesc de ei. Si le doresc tot succesul pe care il merita.

Edited by Realist
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Are legatura cu Metrock-ul vechi care are legatura cu Metropol-ul vechi

 

Draguti tipii astia, Metrock. Eram student la ase bucuresti, si cantam cu o trupa in clubul Moxa, unde repetau si ei. Aveam niste scule de tot rasul, chitari reghin originale, dar le platisem din banii de bursa. Intr-o seara, au imprumutat chitarile noastre, ca nu le aveau pe ale lor, ziceau ca venisera din intamplare la sala. A doua zi, cand am bagat chitara in amplificator, am constatat ca din doza mea de la grif ramasese doar carcasa - inauntru era o bucatica de lemn cu sase suruburi infipte in ea. La chitari cantau tot Cristi Ionita si George Patranoiu. Nu stiu de ce, dar ma indoiesc ca basistul sau tobarul lor aveau ce face cu o doza cu sase poli. Din acel moment, le-am purtat un respect deosebit. Ca dovada, dupa douazeci de ani inca imi amintesc de ei. Si le doresc tot succesul pe care il merita.

 

Oamenii fac multe idiotenii la viata lor. Intr-un moment de prostie sau cand esti beat crita poti face o gramada de chestii pe care sa le regreti mai apoi. Cred ca cel mai corect e sa vorbesti cu baietii si nu cred ca are rost sa dezgropi mortii dupa 20 de ani. Probabil ca si lor le este rusine (daca au facut ei asa ceva si in cazul in care isi mai amintesc - vezi treaba cu betia).

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Draguti tipii astia, Metrock. Eram student la ase bucuresti, si cantam cu o trupa in clubul Moxa, unde repetau si ei. Aveam niste scule de tot rasul, chitari reghin originale, dar le platisem din banii de bursa. Intr-o seara, au imprumutat chitarile noastre, ca nu le aveau pe ale lor, ziceau ca venisera din intamplare la sala. A doua zi, cand am bagat chitara in amplificator, am constatat ca din doza mea de la grif ramasese doar carcasa - inauntru era o bucatica de lemn cu sase suruburi infipte in ea. La chitari cantau tot Cristi Ionita si George Patranoiu. Nu stiu de ce, dar ma indoiesc ca basistul sau tobarul lor aveau ce face cu o doza cu sase poli. Din acel moment, le-am purtat un respect deosebit. Ca dovada, dupa douazeci de ani inca imi amintesc de ei. Si le doresc tot succesul pe care il merita.

La Moxa? Imi aduc aminte, pt ca acolo am repetat si eu .Dupa ce am plecat de la Metrock a venit George Patranoiu , un tip de mare bun simt si atunci cand era un pustache dar si acum cand este un om foarte matur.

De Cristi aka "Zapada" , ce sa mai zic, pt ca-l cunoaste foarte multa lume care in niciun caz nu l-ar caracteriza cum l-ai descris mai sus . Poate are multe pacate dar exclus sa fie cum ai subliniat.

Ce pot sa-ti spun sigur este urmatorul lucru : la acea vreme nu aveam numai noi cheile de la sali. Imi aduc aminte si acum de cate ori am gasit umblat la chitara mea , care costa niste bani seriosi la vremea acea. Imi aduc aminte si de multitudinea de discutii care le-am purtat cu alte trupe (cunoscute de altfel si atunci si acum) care repetau tot la demisol-ul Moxa si tot despre problemele de acest tip .

Am curaj sa garantez pt ei , ca in niciun caz NU ei au umblat la chitara ta .

Link to comment
Share on other sites

Are legatura cu Metrock-ul vechi care are legatura cu Metropol-ul vechi

 

Hmm, e tare mult de-atunci, cam un sfert de secol, nici in Metropol nu mai tin bine minte cine era. Il stiu pe Bandy Orban, ca imi curgeau ochii dupa SG-ul lui si pe Weinberger, care mi-a dat un pic de directie la chitara. Pe-atunci era slab ca paiu' :D Cantau in vremea aia la hotelul Poienita din Baile Felix. Faine trupe. Faine amintiri...

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am mai spus, SUS PENTRU CANTARE, de-asta e topicul aici.

Referitor la diversele discutii de aici, viata m-a invatat sa nu ma mai mir de nimic. Insa ce pot spune e ca Zapada m-a ajutat cu mai multe lucruri, m-a imprumutat cu niste stative pentru o filmare, am avut instrumente si efecte la el in consignatie - din care unul s-a stricat (probat de cineva care nu l-a mai cumparat) si Cristi l-a reparat pe cheltuiala lui. Uneori nici nu mi-a cerut comision. Si a fost intotdeauna chiar dragut cu colegii - cu un sfat, cu un instrument, sau cu un ajutor. Iar Georgica, acum vreo zece ani, cand aveam o perioada mai dificila, a fost singurul coleg care m-a invitat la o bere dupa o cantare - chiar m-a surprins placut. Vreau sa cred ca nu au facut asa ceva.

Bunul Dumnezeu le vede pe toate.

Abia astept sa vedem concertul !!!

 

P.S. Cristi organiza niste concerte tare frumoase in spate la Moxa. Pentru scurt timp m-au invitat si pe mine niste colegi acolo sa cant cu ei, chiar am cantat odata la mini-festivalul lui Cristi, prin '91-'92. Si repetau trupe destule pe acolo - Rosu si Negru, Metrock, cateva trupe de studenti... Oamenii voiau sa faca sa se intample ceva, nu alergau innebuniti dupa bani, pozitie sociala, case si masini, ca in ziua de azi. Imi lipseste enorm entuziasmul ce plutea in aer atunci.

Edited by project
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Draguti tipii astia, Metrock. Eram student la ase bucuresti, si cantam cu o trupa in clubul Moxa, unde repetau si ei. Aveam niste scule de tot rasul, chitari reghin originale, dar le platisem din banii de bursa. Intr-o seara, au imprumutat chitarile noastre, ca nu le aveau pe ale lor, ziceau ca venisera din intamplare la sala. A doua zi, cand am bagat chitara in amplificator, am constatat ca din doza mea de la grif ramasese doar carcasa - inauntru era o bucatica de lemn cu sase suruburi infipte in ea. La chitari cantau tot Cristi Ionita si George Patranoiu. Nu stiu de ce, dar ma indoiesc ca basistul sau tobarul lor aveau ce face cu o doza cu sase poli. Din acel moment, le-am purtat un respect deosebit. Ca dovada, dupa douazeci de ani inca imi amintesc de ei. Si le doresc tot succesul pe care il merita.

Cuvinte care nu stau bine pe aceasta pagina,eu sunt de parere ca ai un clinci din tinerete cu Zapada sau George,ma stiu cu ei de 30 de ani,nu am auzit pe nimeni spunind ca cei doi fura doze,e de tot kkatul ce scrii aici,sunt curios cine este in spatele acestui id.Daca doresti o sa primesti nr lor de telefon,sa le spui "Ba furati doze de chitara "

Cred ca este o rautate din partea ta :death:

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Cuvinte care nu stau bine pe aceasta pagina,eu sunt de parere ca ai un clinci din tinerete cu Zapada sau George,ma stiu cu ei de 30 de ani,nu am auzit pe nimeni spunind ca cei doi fura doze,e de tot kkatul ce scrii aici,sunt curios cine este in spatele acestui id.Daca doresti o sa primesti nr lor de telefon,sa le spui "Ba furati doze de chitara "

Cred ca este o rautate din partea ta :death:

 

Vad ca omul a aruncat cu r____ si apoi a disaprut in ceata. Foarte urat! Iarasi aceleasi tehnici comuniste care vad ca se folosesc des pe forum pentru "murdarirea" anumitor oameni.

Link to comment
Share on other sites

Ghitarile noastre stateau totdeauna incuiate in birou la directorul de la clubul Moxa. De la el stiu ca le-au cerut in seara aia, ca n-au cu ce repeta, si a doua zi asa am gasit-o. Mai am si acum bucata aia stupida de lemn cu sase suruburi si o bobina plata din plastic rosu, arsa, cu sarma ca firul de par, pe care le-am scos din doza. Noroc ca mi-a facut cineva o doza noua, cum a putut. Nu mai pot eu de doza aia, dupa 20 de ani, dar ca m-au luat de prost n-am uitat. Le-am zis de doza atunci, cica nu stiau nimic. Tot pagubitul e de vina. Cand cineva o sa pateasca asa, sa-l vad atunci. Daca nu apareau interpretarile tendentioase, nici nu mai reveneam cu detalii. Mai am si alte treburi, am ajuns pe forumul asta fiindca am trecut pe la un fost amic chitarist si se uita prin el, si asa mi-am amintit. Mai bine nu o faceam, m-am enervat destul atunci. Si cu asta am terminat. Eu ce am avut de spus am spus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.