www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dumbass (Adica Drum And Base)...


Cognek
 Share

Recommended Posts

Am stat seara asta si m-am tot uitat la probleme tehnice la chitari... si toata lumea sare de cur in sus cu ajustarea din truss rod sa nu invarti prea mult ca o belesti... in fine...

 

Na ca o poveste scurta, cand mi-am luat chitara, mi-am bagat imediat mainile la trussrod si am invartit... daca va zic, o sa va stea mintea in loc... cred ca am invartit de cheita cel putin vreo 2-3 rotatii complete pana nu mai mergea deloc(si va rog sa ma credeti apasam cu toata forta haha)... Si am dat si intr-un sens si in celalalt pana sa pun mana sa ma documentez... si in timp ce citeam imi puneam mainile in cap("Na sa vezi ca am f...-o!")... Sincer am invartit de au luat-o toti dracii si vedeam cum se curba si cum suna si cand incepea sa bazaie mai mult sau mai putin deci bag mana in foc ca trussrodu functioneaza la mine...

Ce m-a uimit si inca ma uimeste... or sa se faca 2 ani in curand si sa mor eu daca am vre-o problema la chitara in afara de tocitu tastelor iar toti care au avut sansa sa ii dea un spin au ramas prosti la cat de bine se comporta ca si feel si cat de usor e sa canti pe ea... Si asta dupa ce am umblat aiurea la trussrod... la bridge ... am bagat bete de chibrit la saddle unde-s arcurile alea... si unde dracu n-am mai umblat si ca sa vezi... prost sa fi, noroc ca esti haha...

 

Acum, dupa mult timp de stiudiu si ras-studiu, nu m-as mai baga sa umblu la truss decat daca-i imperios necesar, dat fiind faptul ca am inteles perfect metoda de a umbla... dar zau asa... stau si ma gandesc la cat am violat-o (ce-i drept.... fara intentie)... si ma intreb care-s sansele ca sa iti bagi degetele peste tot ca tolomacu si ... nu numai ca nu iti f... chitara... dar sa iti zica alte persoane ca suna si se comporta admirabil?... buuuuud...

 

Asta asa ca sa mai discutam si noi patanii si intamplari hazli ca m-am cam dumirit in atata timp cum stau lucrurile si imi fac cruce cand imi amintesc ce prostii am facut la inceput... Sper ca nu sunt singuru haha!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Nu se *** ele chiar asa usor. ;) E nevoie de un violator profesionist!

Asa mi-am inceput si eu ucenicia in ale reglarii chitarelor. Era pe vremea cand Internet-ul ioc. Am luat o hora iris si m-am apucat sa-i dau cu trussrod-ul de pereti ... ba la un capat ba la altul. Si dupa vreo 10 ture , dus intors, am inteles si eu cam cum stau lucrurile. Apoi am facut acelasi lucru cu un bass romanesc de prin 70 (custom made) si uimitor a rezistat si ala. A trebuit sa curga ceva apa pe Dunare ca sa aflu ca nu se umbla chiar asa vitejeste.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.