www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Poate Si Fara?


Alchimistu
 Share

Recommended Posts

Titlu complet: se poate si fara teorie muzicala? Eu cant de 4 ani la chitara electrica, de 1 an la saxofon, de 4 luni la trompeta si ma gandesc sa ma apuc si de acordeon in viitorul apropiat. Ideea e ca, niciodata nu am invatat o melodie dupa note/partitura (mai ales la chitara - unde folosesc tabulaturi sau ureche, iar la ultimele doua intrumente - ureche). Toti ma bat la cap sa invat teorie muzicala, dar sunt mai incapatanat de felul meu si chiar nu am niciun interes sa le invat + nici timp - vine bac-u in 3 luni. So again, se poate si fara, sau CHIAR TREBUIE sa ma chinui sa invat teorie muzicala?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

CHIAR TREBUIE sa ma chinui sa invat teorie muzicala?

 

Depinde ce planuri ai sau unde consideri că întâmpini probleme. În cazul în care cânţi din plăcere şi nu ai gânduri de a cânta vreodată într-o trupă sau cu alţi muzicieni, nu ai nevoie să ştii teorie. De asemenea, dacă nu te simţi blocat, nu simţi că nu poţi cânta după ureche, probabil nu ai de ce să-ţi baţi capul cu teoria.

Problema apare dacă vrei să comunici cu alţi instrumentişti sau să-ţi lărgeşti orizonturile muzicale. Acolo te ajută cel mai mult noţiunile de teorie muzicală.

 

Teoria e un limbaj. Dacă nu ai nevoie să comunici cu cineva care-l cunoaşte, nu te obligă nimeni să-l înveţi. Tu, spunând că te foloseşti foarte mult de ureche, ştii teorie muzicală, doar că nu poţi spune cum se numesc noţiunile respective.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Titlu complet: se poate si fara teorie muzicala? Eu cant de 4 ani la chitara electrica, de 1 an la saxofon, de 4 luni la trompeta si ma gandesc sa ma apuc si de acordeon in viitorul apropiat. Ideea e ca, niciodata nu am invatat o melodie dupa note/partitura (mai ales la chitara - unde folosesc tabulaturi sau ureche, iar la ultimele doua intrumente - ureche). Toti ma bat la cap sa invat teorie muzicala, dar sunt mai incapatanat de felul meu si chiar nu am niciun interes sa le invat + nici timp - vine bac-u in 3 luni. So again, se poate si fara, sau CHIAR TREBUIE sa ma chinui sa invat teorie muzicala?

 

Teoria este exact cum a zis si 'mnezau... te ajuta sa comunici cu altii....teoria te ajuta la inceput..daca e ivnatata sa faci progrese in ale cantatului mai rapide..sa stapanesti mai bine instrumentul si sa stii exact "Ce canti"..in ce gama esti..pe ce nota essti...pe scurt sa stii ce faci.

 

Daca nu te simti restrans si poti face tot ce vrei fara ajutorul ei nu e necesara...dar iti paote fi utila...

Link to comment
Share on other sites

De ce ne intrebi pe noi? Daca esti multumit de cum canti, nu mai conteaza nimic... Daca vrei mai mult si consideri ca teoria te va ajuta..., nu iti sta nimeni in cale. Exista chitaristi foarte buni care considera ca nu stiu o iota de teorie (Marty Friedman). In realitate, stie destul de multe, pentru ca toata muzica poate fi teoretizata. Cel putin la chitara, la restul nu ma pricep, invata intervalele muzicala, daca mai mult nu te atrage, desi..., dupa 4 ani este posibil sa le stii practic, doar teoretic, nu. Mai invata cateva scale si te vei putea exprima. Oricum, invatatul unui instrument dupa ureche, este o metoda excelenta, nu cea mai rapida, dar foarte buna.

Uita asa inveti scale...

Link to comment
Share on other sites

GuitarSilviu: un lautar are de la nastere ce nu o sa ai TU nici daca faci de 5 x conservatorul,se cheama talent Dexter KSE : un minim de teorie nu strica,mai ales daca vrei sa canti in formatie(in ce gama canti,in ce stil,rock,pop,jazz) depinde ce vrei sa canti,muzica clasica fara partitura/note, dupa ureche cam greu,iar restul nu apare scris.a vazut cineva partituri/note oficial ,legal aparute de la Jimmi Hendrix pana la Stefan Banica junioor incoace. nu exista,nu mai e la moda. a vazut pe Youtube cineva pe Garry Mooore ,Santana,etc scriind note pe o bucata de hartie?exista alte metode de a "scrie "ideiile,a pastra decat pe vremea lui Beethoven

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

....Hai sa-ti raspund printr-o intrebare . Esti lautar?

 

Ai sa ramai uimit cum e si cu lautarii astia. Giurgiu e oras mic, inevitabil toata lumea se cunoaste cu toata lumea. Depinde foarte mult de ce intelegi tu prin lautar. Daca intelegi muzicant de peste 40-50+, sa stii ca stie ala teorie si piese de iti vine sa bagi Jacksonu' la mica publicitate...

Cantand cu diverse trupe de pe aici am intrat in legatura cu "batrani" care canta de cand erau ai mei parinti de seama mea sau mai mici. Nu e cazu' sa mai pomenim ca stiu piese cate fire de par avem noi in cap si ti le canta la ce ora vrei.

Daca prin lautar te referi la un tigan rrom de 19-20 de ani care decat se face ca atinge clapele si pune negative in format midi si toata lumea se imbata si e bucuroasa, atunci da, sa zicem ca ai dreptate. De aia sunt doar basinile, ca de muzica nu prea se pune problema.

Edited by radu_guitar96
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nu se poate fara un minim de teorie, greseala asta o fac majoritatea, chiar si lautarii stiu o leaca de teorie, tu poti canta cum vrei doar ca daca sti teorie treaba devine mai clara, e ca si matematica, oricum nu e asa greu precum pare, doar ca e ceva cu care nu esti obisnuit si ti se pare greu, secretul este perseverenta si rabdarea, lucurile astea se aseaza in timp.

 

Sfatul meu prietenesc, pune mana si invata un pic de teorie, pas cu pas o sa vezi treaba prinde contur si o sa iti placa mai mult.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se poate fara un minim de teorie

 

Se poate, dar cu exercitiu

 

De fapt ce inseamna ,,teorie?'' pt unul si altul?

 

daca eu vizualizez 10 scale-uri ciudate de fusion pe grif, si le pot respecta si imi dau seama singur ce si cum e fiecare si ca se leaga aia cu aia, auditiv, aia ce e?

e exercitiu, nu e ,,stiu teorie''

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O greseala, zic eu, destul de des intalnita, este aceea de a nu "lega" teoria de partea practica. Adica, vedem vr-o scala, o invatam, cantand-o de sus pana jos, cu ochi in carta/calculator si realizam ca nu am retinut nimic de fapt. Sau, aflam ce sunt alea relative, stim si noi ca relativa lui La minor este Do major..., dar nu putem sa improvizam si in La minor si in Do major..., sa schimbam scala este prea mult...

Poti sa stii toata teoria din lume, daca nu o aplici, este degeaba...

Eu personal nu stiu foarta multa teorie..., atat cat imi trebuie. Daca ma intrebi numele nu stiu carei scale nu iti pot raspunde, dar ma cam joc pe tot griful...

Stiind mai multe scale, iau cateva note si formaz acorduri noi (cel putin pentru mine), care suna mult mai interesant decat cele "clasice".

Pot sa ma exprim prin instrument..., nu ma simt blocat in nici un fel si cred ca asta este cel mai important lucru.

Edited by ValeChitara
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pot sa ma exprim prin instrument..., nu ma simt blocat in nici un fel si cred ca asta este cel mai important lucru.

 

 

Pai, si exprimarea tine neaparat de teorie? (da bine, ca ,,suna cumva ca stii ce sa apesi stiind teoria si ce merge cu ce'' stiind teorie )

 

Dar ma refer, cum am facut eu in

, acel vibrato care are un content vocal in el, la asa exprimare. Teoria nu are legatura :D la asta ma refer

 

Evident ca exprimarea in felul teoriei face totul, dar daca exprimarea nu e si ,,practica'' , you're gonna have a bad time :D (nu vorbesc de tine aici,doar faceam referire la ce ai scris)

Link to comment
Share on other sites

Pai, si exprimarea tine neaparat de teorie? (da bine, ca ,,suna cumva ca stii ce sa apesi stiind teoria si ce merge cu ce'' stiind teorie )

Nu, tocmai. Din punctul meu de vedere, un minim de teorie iti efera o oarecare libertate. Din acel moment, tine doar de creativitate. Ca sa te poti exprima trebuie sa "vorbesti" corect, nu? Asa si la chitara, stii niste "cuvinte" si cu ele formazi "fraza", cat mai "intrigante", care pun "ascultatorul" pe ganduri.

Uite:

mi se pare o explicatie geniala.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

man eu inteleg, dar eu vorbeam de practic

 

degeaba vorbesti prin frazare, daca frazarea o faci cu microtonal bends aiurea, cum fac multi, de suna fake/putin off, desi mana le merge , la asta ziceam :D

Complet de acord, prin "exprimare" ma refer si la benduri si la viteze. :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Domnu' Eklundh sau domnu' Batio...care din ei sunteţi, sub acoperirea lui GuitarSilviu?

 

Altfel, sunt de-a dreptul încântat de câte scule deţineţi. Vă rog, îmi interpretaţi şi mie ceva la tuner sau, dacă vă este mai uşor, una de-aia mai săltăreaţă la cele trei huse din dotare? Vă rog, sunt tare curios să aud cum sună...dacă-mi mai băgaţi şi ceva la adaptoare o să vă devin şi fan! Iar dacă veţi dispune de amabilitatea de a vă milostivi să-mi interpretaţi ceva la stativ, atunci veţi deveni automat zeul meu!!!

 

PS - Print-screen-ul este ca să înţeleagă şi alţii despre ce vorbim noi doi, da?

 

post-23148-0-06233900-1365110640_thumb.jpg

Cu stativu pot sa-ti dau in cap :D cred ca ar suna bine !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu stativu pot sa-ti dau in cap :D cred ca ar suna bine !

 

Mai taci din gurã ºi posteazã ceva, o cântare live, unul înregistrat acasã....nu mã intereseazã unde, numai sã fie ceva ca lumea, nu r***tul ce ai pus pe facebook. Am vãzut un afiº postat de tine pe Facebook, cu ROCKSARAT 2013, pe care apare ºi numele tãu.

Dar pune dracului odatã o înregistrare de la evenimentul respectiv, cã dupã titlu era ditamai GALA MUZICII ROCK.

post-9656-0-54526900-1365233443_thumb.jpg

Edited by szeki
Link to comment
Share on other sites

Creierul poate functiona in doua feluri: mecanic (inveti lucruri si le reproduci precum maimuta - no offense, chiar imi plac maimutele dar asa-i vorba :) ) sau logic (intelegi ceea ce faci). Indiferent daca vorbim despre cantatul la chitara sau orice altceva, ambele metode pot da rezultate.

 

INSA... Problema cu mecanica este ca la un moment dat te va limita, nu vei putea cuprinde toate informatiile din lume memorandu-le. Ah, odata cu experienta se educa urechea, mana incepe sa mearga singura, anumite lucruri intra in reflex, etc... dar cu siguranta daca vei dori sa depasesti stadiul de hobby (3 ore pe saptamana) vei ajunge la concluzia ca ai nevoie si de teorie. Mai multa sau mai putina in functie de ce/cat/unde/cu cine canti si cat de departe vrei sa ajungi.

 

Cel putin asta e concluzia la care am ajuns eu dupa cativa ani (desi nu cant intr-o trupa, nu traiesc din asta, la mine e inca doar hobby). Insa atunci cand exersez scale-uri de exemplu, de ceva timp incoace obligatoriu am si asta in fata:

 

griff2.jpg

Link to comment
Share on other sites

"attention all those whose life evolved and is music. stop chewing shit and do your own shit. music ain`t science hence you must put your soul into it. one day you`ll thank yourself." erau panseurile de pe feisbuc ale unui compozitor autohton de muzica electronica pe baza de sampling, care nu stie sa cante la niciun instrument, in sensul strict al expresiei "instrument muzical" (stie sa cante la mouse) si nu are idee ce este o tonica, daca nu cumva are legatura cu Schweppes.

Sfatul lui catre tine ar fi: pune soul-ul la bataie (caci unde soul nu e, muzica nu e), mana pe mouse, fa-ti un PR bun si lasa studiul, ca nu-i ala drumul catre statutul de muzician.

Eu nu am un sfat pentru tine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"[...] put your soul into it [...]

 

Perfect adevarat, dar sufletul trebuie asezat pe o oarecare baza (teoretica sau practica)

 

Daca-i dai unui afon un instrument si-i zici sa puna suflet, s-ar putea sa-si cam rateze cariera in muzica. Si ca ai adus vorba de PR, depinde acum daca vrei sa faci muzica sau sa apari la TV doar pretinzand ca faci...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Oops, nu ai prins nota de sarcasm

 

Nu stiu ce sa zic, am folosit cuvintele "afon", "cariera" si "TV" in acelasi post. S-ar putea totusi s-o fi prins, cu atat mai mult cu cat vorbeai despre un individ care // canta cu mouse-ul :P

 

Daca e totusi sa vorbim serios, a pune suflet in chitara, nu e chiar un lucru simplu si nici la indemana oricui. ;)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

N-as sti cum e sa pui suflet in chitara. Eu prefer sa o las asa cum a iesit din fabrica, fara stickere, scalopari de grif sau insertii de suflet.

 

Surpinzator de multe aptitudini muzicale pentru un lord, stimabile Churchill ;) N-as vrea sa creez un razboi pe tema stickerelor ieftine lipite pe instrumente scumpe (si nici a stickerelor scumpe lipite pe instrumente ieftine) insa la capitolul asta rezonam, cu sau fara suflet.... Sunteti insa cu siguranta usor demodat avand in vedere perioada in care ati 'circulat'. Kitsch-ul nu se purta si pe la 1900? :o

 

Oricum, cred ca suntem off-topic asa ca propun sa continuam discutia in alta pare, sau daca nu exista un loc si pentru noi, cred ca e ok sa construim un forum cu 'intrumente modificate genetic' sau ceva de genul...

Link to comment
Share on other sites

Da domnule, se poate si fara teorie. Am cantat acum niste ani cu o formatie care se numea Hazard, toate melodiile erau compuse si cantate la voce si chitara de un tip care nu vroia niciodata sa-mi spuna ce acord canta, spunea ca el a invatat cantand folk si vazand unde pun ceilalti mainile. Melodiile sunau bine si formatia avea cantari. Asta ar fi exemplu de teorie 0. Daca eu te intreb ce acord canti si tu imi spui "sol", SHAZAAAM !!! aia e deja teorie. Ca te opresti acolo sau imi spui ca canti in sol minor 7 crixolidian cu ascensiune in do usor diminuat, este o discutie de nivel. Daca ti-e lene sa inveti teorie, mai bine canti fara teorie decat sa te lasi de tot :) In ceea ce ma priveste pe mine, care cant LA BAs si sunt foarte lenes sa invat, putina teorie elementara ma ajuta sa ma corectez dupa ce caut notele prin pom, prin fantana, prin fan, etc.

Edited by 24fret
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.