www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixer Sau Placa Externa Usb?


Recommended Posts

Salut, pana acum am inregistrat chitara in cubase prin procesor si luam sunetul din iesirea pentru casti de la procesor apoi prin intrarea de microfon de la placa de sunet. Asa sunt limitat la o singura chitara ce poate fi inregistrata si nici calitatea nu e super.

 

Acum intrebarea si sfatul pe care il cer, ce ar fi mai bine sa achizitionez, o placa audio externa prin USB sau un mixer?

Ma gandeam sa iau ceva de genul: http://www.alesis.com/io2express

La mixere nu ma prea pricep, si inca o intrebare, care e faza cu phantom power? Daca e sa merg pe mixer, ma gandeam la asta http://esound.ro/studio/mixere-analogice/mixer-audio-behringer-xenyx-1204usb.html

 

Mentionez ca bugetul e de 500-600 de lei, deci recomandarea sa intre in pretul asta.

Link to comment
Share on other sites

La mixere nu ma prea pricep, si inca o intrebare, care e faza cu phantom power? Daca e sa merg pe mixer, ma gandeam la asta http://esound.ro/stu...yx-1204usb.html

 

Mixerele Behringer (cel putin din gama asta de pret) au zgomot destul de mare. Eu am un 1202 si fasaie de rupe la volum mare. Nu prea-ti recomand, dar ce-i drept in bugetul asta nici nu stiu daca poti scapa de asta (ma refer strict la mixer). Din ce am studiat/testat eu la momentul respectiv, solutia ar fi fost sa mai scot niste bani din bunzunar. Depinde acum si de pretenti, la mine nu era cazul, pentru ca nu l-am luat pentru inregistrari.

 

Phantom power este o alimentare pentru microfoanele condenser. http://en.wikipedia....i/Phantom_power

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inregistrez de pe pc, calitatea nu e chiar foarte slaba, nici exagerat de buna, eu zic ca e ok. Ideea este ca as vrea sa pot canta/inregistra in acelasi timp mai multe chitari.

 

In mod normal si cinstit vorbind ai avea nevoie si de mixer in care sa-ti bagi cate intrumente vrei dupa care sa intri cu semnalul intr-o placa de sunet cat mai buna. Dar asta sare din buget. Cate surse ai in total? (instrumente, voci, etc)?

 

Apropo, nu vrei sa inregistrezi multitrack sper? Adica sa captezi fiecare instrument pe un canal separat. Pentru ca odata intrat in mixer, s-ar terminat cu asta, de acolo scoti semnalul gata mixat.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

In banii aia nu ai ce mixer de calitate cumpara.

Incearca sa cauti un Focusrite Saffire pro 14 pe firewire second hand. In felul asta o sa ai doua intrari de microfon/instrument si doua de linie de calitate foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Si cu Focusrite Saffire Pro 14 pot inregistra multitrack cu toate intrarile care citesc ca le are? Si cum se conecteaza mai exact la pc ca sa preia semnalele separat? Nu vreau sa fac o investitie foarte mare, in principiu sa pot canta/inregistra cu fratele meu in acelasi timp, asta ar fi prioritatea, dar daca se poate cu mai multe intrari pentru un jam cu mai multe persoane ar fi bine. Mai am si tobe, dar nu ma bag pentru inregistrarea lor, cred ca mi-ar trebui un mixer mare si multe microafoane, si nu am buget pentru asta.

 

Pe scurt:

-sa inregistrez multitrack in cubase

-2 sau mai multe intrari de chitari (3-4 ar fi super)

-microfon optional, dar ar fi bine si cu asta

-buget nu foarte mare, l-as putea mari putin mai mult, dar nu exagerat de mult

Edited by Cthulhudeath
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, vazusem eu cum arata, ma intrebam daca apoi intra in portul USB de la pc, dar banuiesc ca asa este.

 

Nu, USB-ul e USB, Firewire e Firewire. Nu le amesteca, sunt doua interfete distincte, n-au nicio legatura una cu celalalta. Daca PC-ul tau nu are Firewire, atunci nu ai cum sa conectezi placa. In cazul asta, exista niste adaptoare pe PCI, PCI-E, depinde ce slot-uri ai pe placa de baza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai daca e firewire, ce legatura are cu USB-ul ?

Firewire e o cu totul alta interfata, si o placa de sunet firewire nu va intra decat in mufa aferenta din computer..

Ar ajuta sa stim ce placa de baza ai in computer, sau ce model de laptop, ca sa stim daca ai port firewire integrat. Daca nu, exista adaptoare firewire pe PCI, dar multe placi sunt pretentioase cand vine vorba de asta.

 

L.E. - mi-a luat-o sam inainte :)

Edited by Pontius Pillates
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Discutia nu este neaparat Firewire sau USB. Pentru nevoile tale sunt bune ambele.

Mixerele au doar o iesire ( in general) deoarece sunt facute pentru a prelua semnalul de la o sursa ,permitand anumite modificari, si a-l trimite intr-un amplificator de putere. Cu alte cuvinte nu sunt facute special pentru inregistrari de aceea anumite facilitati lipsesc de pe modelele care nu costa cat o masina.

O interfata/placa audio este facuta cu scopul de a inregistra pe mai multe canale.

Edited by alex212
Link to comment
Share on other sites

Alex are perfecta dreptate insa daca te hotarasti la Focusrite Saffire Pro 14, iti trebuie interfata Firewire, pentru ca placa e Firewire. Daca era pe USB, nu era nicio problema sa te legi la portul USB. Oricum, cum zicea si Pontius Pilates mai sus, daca placa ta de baza nu are nativ interfata Firewire, unele adaptoare ti-ar putea face probleme. Oricum n-ai de unde sa stii pana nu incerci, riscurile meseriei. Sau mai bine zis dezavantajele evolutiei tehnologice :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Firewire-ul este mult mai pretentios decat USB-ul dar si mult mai stabil in momentul in care folosesti echipamentele potrivite. Pe USB problemele cu driverele pot fi foarte deranjante si daca folosesti Sample Rate-uri mari iti pot aparea artefacte sau pocnituri in inregistrare cand iti e lumea mai draga.

Daca te hotarasti sa iti iei placa Saffire Pro 14 atunci iti recomand o placa de extensie Firewire cu chipset Texas Instrument sau VIA. Eu le-am folosit pe astea si totul a mers perfect:

PCMCIA: http://elfast.ro/sho...re-digitus.html

Express card: http://elfast.ro/sho...re-digitus.html

 

Totul tine de calitatea pe care vrei sa o scoti. Daca vrei ceva profesional trebuie sa lucrezi pe sample rate de 96k si atunci nu prea gasesti mixere sau interfete ieftine si firewire-ul e cam obligatoriu la nivelul asta.

Saffire-urile au si marele avantaj ca preampul suna mult mai bine si mai curat decat toate celelalte interfete din aceeasi clasa de pret.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, multumesc pentru lamuriri. Asta e placa mea de baza http://www.msi.com/p...5-Neo-F-V2.html deci nu am port firewire. Nu m-am mai intalnit cu firewire pana acum si nu stiam ca e un port in sine. Eu presupuneam acum ca intr-o parte e firewire si o parte e usb, dar eram departe de cum stau lucrurile.

Edited by Cthulhudeath
Link to comment
Share on other sites

o mica recomandare in ce priveste adaptorul firewire : cauta sa iei unul cu chipset Texas Instruments. Mai toti producatorii de interfete pe firewire recomanda folosirea chipsetelor cu pricina. Eu de ex. am incercat cu un Motu Ultralite Mk2, si un Fireface cu interfate firewire Via, si Agere, si desi totul se instala si "functiona", apareau desincronizari care in mediul digital s-au tradus prin niste artefacte sonore cu volum f. mare. Combinat cu monitoarele care aveau si ele volum marisor, totul a culminat cu o pereche de monitoare arse, dar nu inainte de a "criza" copilul care nu a mai putut dormi singur vreo saptamana dupa aceea, din cauza sperieturii...

Ulterior am schimbat adaptorul firewire cu unul cu chipset T. I. , si totul a functionat cum trebuie...

Insa nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca nebunia aia sonora in loc sa se duca in monitoare (care s-au ars), ar fi ajuns intr-o pereche de casti aflate pe urechile mele...

Edited by Pontius Pillates
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

o mica recomandare in ce priveste adaptorul firewire : cauta sa iei unul cu chipset Texas Instruments. Mai toti producatorii de interfete pe firewire recomanda folosirea chipsetelor cu pricina. Eu de ex. am incercat cu un Motu Ultralite Mk2, si un Fireface cu interfate firewire Via, si Agere, si desi totul se instala si "functiona", apareau desincronizari care in mediul digital s-au tradus prin niste artefacte sonore cu volum f. mare. Combinat cu monitoarele care aveau si ele volum marisor, totul a culminat cu o pereche de monitoare arse, dar nu inainte de a "criza" copilul care nu a mai putut dormi singur vreo saptamana dupa aceea, din cauza sperieturii...

Ulterior am schimbat adaptorul firewire cu unul cu chipset T. I. , si totul a functionat cum trebuie...

Insa nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca nebunia aia sonora in loc sa se duca in monitoare (care s-au ars), ar fi ajuns intr-o pereche de casti aflate pe urechile mele...

 

Este foarte adevarat ce zici.

Totusi toate placile audio cu chipset Dice sau Dice II (adica Focusrite Saffire 14, 24 ,40 si 56, M-audio 2626, Steinberg MR816X, Yamaha n8 si n12, TC Electronic Impact Twin si Studio Konnekt 48, Presonus Firestudio Mobile si Project, Mackie Onyx Blackbird, etc) merg perfect pe chipset VIA. Focusrite chiar recomanda Chipset VIA: http://www.focusrite...icle.php?id=334

 

@Cthulhudeath Pentru calculatorul tau asta ar fi o varianta ieftina si buna in combinatie cu Saffire Pro 14: http://www.elfast.ro/shop/produse/4-componente-pc/23-adaptoarecarduri/3434-adaptor-pcie-3xfirewireieee-1394-digitus.html

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Focustrite scarlet parca se numea ...o placa de chitara mai mult decat buna !

 

Eu cunosc baieti cu esi ugm 96 si cubase...si au un sound in inregistrati de intepenesti. Nu pot sa zic ca am testat foarte multe ..dar placile audio care intre pe placa de baza nu mi se par ceva calumea ..nu sunt facute frate pt chitara si punct!

 

 

Tot astea pe usb ... Poate poate gasesti ceva cu 2 intrari de microfon ceva bun si bagi un microfon in fata la amplificator ...tragi si printr-un mixer si iese calumea!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.