www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Natural Harmonic


katurev
 Share

Recommended Posts

Am si eu o problema. Nu stiu daca fac corect armonicele. Eu pur si simplu pun degetu pe coarda de la fretu 12 sa zicem.. doar o ating, atat, si dau de ea cu pana. Asa fac eu armonica, dar parca nu sunt multumit de rezultat. Ma gandesc ca o fac eu gresit?

 

Later edit. Eu cu mana stanga atingeam coarda ca la palm mut. Chiar acum am aflat ca daca o ating doar putin cu mana stanga, asa fin si rafinat, deci cu alte cuvinte daca o ating foarte usor, parca se aude mai bine. Asa trebuie facut?

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Pai dupa ce dai cu pana, ridici degetul mainii stangi sau il tii atins de coarda?

L.E.: Ceea ce vreau sa spun e ca daca tii degetul atins de coarda, vei bloca o portiune din volumul si durata armonicei. Asta am observat din proprie experienta, plus ca, dupa metodele dupa care am invatat eu, tehnica era ca imediat dupa ce ai atacat coarda degetul mainii stangi sa fie ridicat. Dar ce vrei exact sa spui prin "parca nu sunt multumit de rezultat"? Eu m-am gandit ca poate suna infundat nota, dar nu avem acum de unde sa stim cu precizie care e problema...

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Salut. Armonicele naturale trebuie sa le simti. Is foarte delicate si nu le poti invata decat exersand si simtind. Trebuie atingi lejer coarda in nodurile armonice. Nu poti sa induci o armonica(corect) decat daca ai o miscare, daca imi permiti sa fac o paralela, incercand sa atingi un fier incins. Este o miscare foarte rapida, si corect nu o sa-ti iasa pana cand nu o simti si devii foarte relaxat. Daca tii atingi coarda mai mult decat trebuie nu o sa-ti iasa.

 

Incearca abordarea care ti-am propus-o. Imagineaza-ti ca incerci sa atingi metal rosu incins.

 

Se poate face si armonica pe mai multe corzi, si fara sa ridici degetul ci trebuie sa gasesti o pozitie in care sa tii degetul ferm dar vibratia care o preia coarda sa nu atinga decat o singura data degetul astfel incat sa induca armonica ca exemplu iti pot oferi "Tornado of Souls" de la "Megadeth".

 

Succes! Incearca sa simti chitara in loc sa o inveti ca un robotel.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

da ai dreptate suna infundat si acum am incercat asa, cum am lovit cu pana imediat am ridicat mana si se aude foarte frumos :x

 

multumesc mult :)) :D

 

 

Eu am nevoie la freturile 12 si 7, la 12 mai era ce mai era inainte, dar la 7 era oribil pana sa imi spuneti voi cum sa fac. Acum cant si eu calumea Sanitarium ( cine stie, cunoaste )

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

da ai dreptate suna infundat si acum am incercat asa, cum am lovit cu pana imediat am ridicat mana si se aude foarte frumos :x

 

multumesc mult :)) :D

 

 

Eu am nevoie la freturile 12 si 7, la 12 mai era ce mai era inainte, dar la 7 era oribil pana sa imi spuneti voi cum sa fac. Acum cant si eu calumea Sanitarium ( cine stie, cunoaste )

 

Exact intro-ul de la Sanitarium m-a determinat sa exersez armonicele pana am reusit sa le cant, cat de cat. :D Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.