www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet Bas Din Cabinet De Chitara/orga


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de un cabinet de bas portabil care sa incapa intr-un portbagaj de tip sedan. Adica foarte putin adanc.

 

Detin acest amp: http://www.stillnovo.com/compra/scheda/2269 care are incinta inchisa si doua difuri de 12.

 

Daca ii pun doua difuzoare din acestea: http://www.eminence....slite_S2012.pdf si folosesc un amp de bas extern de 4 Ohm, pe care il am deja, fac treaba au ba?

 

Mentionez ca am incercat basul pe amplificarea si difuzoarele din el, dar suna foarte pe medii.

Link to comment
Share on other sites

Poate difuzoru sa te ajute dar oricum prea "bassos" nu o sa fie. Iti zic din propie experienta, am avut ocazia sa compar un "cub" ( trace elliot g6 cu dif hi-fi) cu un amp italienesc fbt in stilul celui mentionat de tine cu dif celestion v33 cred si low endu e mult mai putin pronuntat pe cel italienesc si de asemenea daca e fortat din eq e destul de "murdar". Deci daca esti interesat de mult low end o cutie ingusta nu te va avantaja. Dar clar acele difurii o sa ajute destul de mult.De asemena ziceai incinta inchisa. Dar banuiesc ca prezinta o gura de ventialtie? SI un alt lucru la care ar trebuii sa te gandesti este ca fiecare incinta este construita la un anumit litraj pe care il gasesti in specificatiile difului. Acest litraj este important pentru evitarea rezonatelor care duc la o "galagie" si "falfairea" difului

Link to comment
Share on other sites

fac treaba au ba?

Ba.

 

 

Acest litraj este important pentru evitarea rezonatelor care duc la o "galagie" si "falfairea" difului

Nu prea, În plus, nu ar fi în interesul nostru "gălăgia"?!

 

Dacă tot ai parametrii difuzoarelor fă un proiect în WinISD și vezi cum influențează volumul incintei răspunsul în frecvență.

Link to comment
Share on other sites

Misto programelul desi imi pare cu mult prea evaziv .

Am introdus rapid datele de la Eminence Basslite si l-am testat

Am luat doua volume : 161 L pt presiune atmosferica (densitate aer normala) la temperatura 22 de grade si 90 L . Frecventele de bass se vor atenua . Graficele sunt foarte relevante la 0 dB.

Rezultatele programului par "reliable" pt un cabinet de 160 L si acordat la 40 Hz .

 

post-11706-0-54598900-1364574361_thumb.jpgpost-11706-0-98970900-1364574371_thumb.jpgpost-11706-0-26934700-1364574378_thumb.jpgpost-11706-0-13945600-1364574383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.