www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Obþine Acest Efect?


Adi M
 Share

Recommended Posts

In primul clip nu se executa asa ceva . Acum sunt sigur ca te referi la acea nota A, la care se aude oscilatia provenita din efectul de distors .

 

Eu aud pe toate cele 4 note (B,C,B,A) care încep după partea de tapping acel efect de vibrato. Scuze că-s greu de cap, dar încerc să înţeleg. Explicaţia ta este, deci, că e pur şi simplu un vibrato scurt şi rapid pe toate cele 4 note, plus apogiatura (înseamnă "grace note"-ul din Guitar Pro? :) ) de care ziceai?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema vine din distors in combinatie cu faptul ca se executa un interval de secunda (A si B ) . Pt un moment destul de scurt, chitaristul ataca ambele note in loc sa le cante distinct pe fiecare iar distorsul creaza acel efect de "gâj"

Tremolo-ul este o alta treaba si se executa numai pe nota A (dupa cele 4 note) care are o durata mai mare .

My 2 cent.

P.S. Gracenote este apogiatura . si se noteaza pe portativ ca o nota desenata mai mica legata de urmatoarea , mult mai mare .

post-11706-0-12518900-1364642532_thumb.jpg

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema vine din distors in combinatie cu faptul ca se executa un interval de secunda (A si B ) . Pt un moment destul de scurt, chitaristul ataca ambele note in loc sa le cante distinct pe fiecare iar distorsul creaza acel efect de "gâj"

Tremolo-ul este o alta treaba si se executa numai pe nota A (dupa cele 4 note) care are o durata mai mare .

My 2 cent.

 

Mulţumesc pentru răbdare şi detalii.

 

Am să mai încerc să probez această variantă, împreună cu unison bend-ul imperfect de care zic @Spieler şi @Winston. Tare curios sînt :)

 

Încă o dată, mulţumesc tuturor.

 

P.S. Dacă doreşte cineva să încerce să probeze aceste teorii sau să ofere propria variantă, într-o înregistrare, e bine primit, desigur :)

Link to comment
Share on other sites

probabil ca treaba cu distorsul e cea mai apropiata de realitate, notele alea seamana oarecum si cu feedback-ul ala din inceputul melodiei pe care-l obtin si eu cand nu am destul gain incat sa intre coarda in feedback din prima si pana se stabilizeaza creaza sunetul ala "tremuricios"; parerea mea e ca e distors si doua note care ar disona (chestie care se intampla si in unison bend imperfect, dar nu inseamna ca e neaparat unison bend acolo, sau poate e un drone note lasat peste toata progresia aia, intentionat sau nu, in orice caz ce zice si ggg)

Edited by Spieler
Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema vine din distors in combinatie cu faptul ca se executa un interval de secunda (A si B ) . Pt un moment destul de scurt, chitaristul ataca ambele note in loc sa le cante distinct pe fiecare iar distorsul creaza acel efect de "gâj"

Tremolo-ul este o alta treaba si se executa numai pe nota A (dupa cele 4 note) care are o durata mai mare .

My 2 cent.

P.S. Gracenote este apogiatura . si se noteaza pe portativ ca o nota desenata mai mica legata de urmatoarea , mult mai mare .

post-11706-0-12518900-1364642532_thumb.jpg

 

Cam asta am spus si eu mai sus...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, am probat aseară explicaţiile voastre şi într-adevăr, intervalul de secundă este responsabil pentru acea "vibraţie". Am obţinut-o atît prin unison bend incomplet, cît şi printr-o apogiatură (stil "rake").

 

Mulţumesc tuturor, consider "misterul" elucidat. :)

 

Deci IMD .. ori voit ori accidental ..produsul IM ce apare ca si un "tremolo"[ modulatie in amplitudine cu noul semnal produs de IM .IM=InterModulatie ] ...

Pe caile /liniile de VOGAD ( voice operated gain adjust device ) sau DCF sau VCF poate sa moduleze orice daca "Time" este pus pe "Fast" Deci pe efectele Compresor , Noisegate , Auto-wah ,Gain Operated Digital Fillter .VCF ( Voltage Controlled Filter ).etc ....

.Cum chitaristi au de toate pe si pe scena oricare din efecte poate sa fie modulat de efectul IM .plus distorsul cu IMD introduce zgomot .

 

Nu este efect dorit cel din clip ci unul accidental .Daca era efectul "cautat" atunci mai insista chitaristul si nu tinea atat de putin ,se poate folosi si ca efect doar ca trebuie realizata conditia de apariitie a oscilatiei ..IM .."bataia dintre doua frecvente /sunete" [ F1+F2 sau F2-F1 cu conditia ca suma sau diferenta sa fie in banda audio de obicei una din cele doua combinatii este afara din banda ].

.

 

Chiar si fara nici un "efect pedala sau soft " si cu un acord pe clean vei auzi "bataia" ca si o vibratie /plutire a din cauza InterModulatiei dintre sunetele corzilor .

 

Joaca-te cu un "Ringmodulator" dupa ce citesti tutorialul de utilizare asa vei intelege ce se intampla intre sunetele celor 6 corzi cand tii un acord pe clean apoi pe distors

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

uneori greseala cuiva, sau chiar a ta, poate suna a ceva ce ai putea folosi in alt context, chiar daca greg poate nu a intetionat sa creeze acel efect el totusi a fost obtinut si altii s-ar putea sa-si doreasca sa-l obtina in mod controlat, mi se pare in plus o explicatie de genul "e o greseala" mai ales cand nu e acompaniata si de o explicatie a greselii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.