www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Arpeggione Sau Cum Sa Faci O Chitara Cu Arcus!


Ibanozzi
 Share

Recommended Posts

Dupa cum spuneam, eu m-am ocupat de efuri si tatal meu de butucul de la gat... Dupa ce am trasat cu creionul din dotare, direct pe fata pe unde sa traforam...

 

IMG_7079_zps5f596e75.jpg

IMG_7085_zps84daa1c1.jpg

 

Ne-am apucat de lucru manual :nopityA::lolsign: ..., mi-am adus aminte cu nostalgie de orele din scoala (de pe vremea lui Nea Ceasca) de Lucru Manual (actualmente Educatie Tehnologica) cum i se mai spunea, unde invatam sa facem tot felul de lucruri utile ... ;)

 

IMG_7087_zps34ef1c9a.jpg

IMG_7089_zpsb02ab905.jpg

IMG_7090_zpsb47aee9f.jpg

IMG_7091_zps4b79bba5.jpg

IMG_7093_zps67ada4d0.jpg

IMG_7094_zps2e597e07.jpg

 

Si la final arata asa... :yay:

 

IMG_7098_zpsc50f5d33.jpg

IMG_7099_zpse151ac62.jpg

 

S-a trecut la finalizarea butucului...

 

IMG_7073_zpse9551ed8.jpg

IMG_7074_zps5ee173f2.jpg

IMG_7075_zps96d0803c.jpg

IMG_7077_zpsdbb54df6.jpg

IMG_7078_zps972ff7a0.jpg

 

Tatal meu a trecut la chestii de finete ;) si anume finisarea tachetilor de pe fata si aducerea lor la grosimea ideala...

 

IMG_7101_zps7b388d48.jpg

IMG_7102_zpsb0397896.jpg

 

... si a lipit butucul si alte mici detalii la eclise!

 

IMG_7106_zps981209f1.jpg

 

Urmatorul pas este lipirea fetei :wee: , tineti aproape! :wub:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Doi caluti de mare

Uitandu-se, se pare,

Unul catre altul

Spre a lor mirare.

 

Nah George :P ca profesorul Yates a vazut la fel ca si tine..., caluti de mare! :tardlol:

 

Extras din e-mail-ul primit ieri ;)

 

Dear Christian

Things are heating up!

Beautiful sea-horse F-holes, and quite a tour of the luthery process.

Good to see. Now for attaching the neck...

Best, Peter

Edited by Ibanozzi
Link to comment
Share on other sites

Nah George :P ca profesorul Yates a vazut la fel ca si tine..., caluti de mare! :tardlol:

 

Extras din e-mail-ul primit ieri ;)

 

Dear Christian

Things are heating up!

Beautiful sea-horse F-holes, and quite a tour of the luthery process.

Good to see. Now for attaching the neck...

Best, Peter

Dar este evident ca sunt caluti de mare. Evident pt. oricine care stie cum arata un calut de mare.

Felicitari pt. lucrare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intentia mea Sorin, a fost sa-mi iasa dragoni ;) ca cei facuti de lutierul belgian Benjamen La Brigue...

 

Arpeggionecordar1_zps389272d3.jpg

 

Acuma..., daca mi-au iesit caluti de mare..., buni si aia..., c`est la vie! :)

Ce-i drept, La Brigue i-a facut direct, pe o fata neatinsa (asta ca sa nu spun virgina :P ), pe cand eu a trebuit sa ma adaptez la efurile care erau taiate deja... ^_^

Multumesc de aprecieri! :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi inchipui ca ar exista piata de desfacere la nivel international pentru asa ceva , avand in vedere ca instrumentele facute de Jonathan Wilson (http://www.togamanguitars.com/) se vand destul de bine.

 

O sa ii montezi si doza piezo? Si in materie de acordaj va fi in cvarte ca o chitara acordata standard sau in cvinte precum un violoncel?

 

Multa bafta in continuare cu proiectul.

Edited by Bulb
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... O sa ii montezi si doza piezo? Si in materie de acordaj va fi in cvarte ca o chitara acordata standard sau in cvinte precum un violoncel?

 

Multa bafta in continuare cu proiectul.

 

Nu am sa-i montez nici o doza la acesta, o sa fie un instrument acustic, clasic, si acordajul va fi ca la o chitara standard pentru ca va avea si fret-uri. :yay:

Edited by Ibanozzi
Link to comment
Share on other sites

Eu zic că e mai nobil un căluţ de mare decât un dragon. Dragonii merg cu flăcări pe chitări cu colţuri... E mai bine plasat pe marketing cu denumirea de sea-horse-f-holes. :P

 

Am stat si m-am gandit... :) ai dreptate, daca o sa facem si pentru vanzare, o dam cu calutii de mare... De fapt, la urmatorul, cel facut de la zero, am sa refac design-ul efurilor, sa aduca si mai bine cuuu..., nobilii, draguti, caluti..., de mare! ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, inainte de prinderea gatului, mai avem de facut doua operatiuni si anume, prelungirea calcaiului (pentru ca la chitara, dupa cum se vede in poza de mai jos, este mai mic decat la violoncel ;)) si modelarea butucului nou pus, pentru a se potrivi cu noul calcai.

 

In mare parte, cred ca ti-am raspuns la intrebare... ;) , daca nu, iti pot spune ca lipirea gatului la violoncel, este o combinatie de, sa-i spunem, dovetail (nu este un dovetail in adevaratul sens al cuvantului pentru ca nu folosim figura "agresiva" in V) , lipire (doar direct nu se poate pentru ca nu ar suporta tensiunea provocata de corzi...) si alte mici secrete ale lutieriei... :yay:

 

IMG_6647_zpsb5bd2a76.jpg

 

Pana una-alta, am reusit sa "urc" pozele cu lipirea fetei pe photobucket! Enjoy! :wee:

 

IMG_7160_zps348e1bba.jpg

IMG_7164_zps128fe6c6.jpg

IMG_7167_zpsc6a278c8.jpg

IMG_7170_zpsb127c024.jpg

Edited by Ibanozzi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Am intrebat pentru ca am vazut filme cu restaurari de violoncele si la unele gatul era doar lipit fara alta metode de sprijin

Link to comment
Share on other sites

Si esti convins ca cei la care ai vazut lipire directa sunt lutieri scoliti si cu experienta? ;) Sau..., alta varianta..., esti convins ca ceea ce ai vazut tu, este lipire directa... Posibil..., zic, nu dau cu parul, sa ti se fi parut... Intreb, pentru ca bine stii, ca nu tot ce zboara se mananca de pe youtube... :rolleyes:

Gatul e musai sa fie incastrat "cumva" :) in butuc, altfel nu are suficienta rezistenta in timp, indiferent cu ce-l lipesti!

Bineinteles ca se poate lipi si direct :D , acuma depinde cat este dispus "lutierul" sa acorde garantie la lucrarea efectuata! Si uite asa, te trezesti, cand ti-e lumea mai draga, cu gatul "peste cap" si te duci la "lutier" cu ghilimelele de rigoare :wacko: sa ti-l repare..., ca deh, trebuie sa traiasca toata lumea! :P

 

Din pacate, nu am alte poze (pentru moment), sper ca astea sa te edifice, cat de cat, observa te rog cum arata gatul de violoncel, cand a fost scos cu tot cu butuc, acelasi lucru se poate observa si la cel de chitara, numai ca in acest caz, nu este decat o parte din butuc ramasa, restul a cazut sub necrutatoarea..., dalta! :lol:

 

IMG_6834_zps165035e5.jpg

IMG_6993_zps5bd28101.jpg

Edited by Ibanozzi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spuneam mai sus, de marti am revenit la treaba! :)

 

Am continuat prin inlaturarea "stravechiului" lac, mai intai spatele..., si a inceput sa iasa la iveala adevarata frumusete a lemnului... ;)

 

IMG_7357_zps317e7402.jpg

IMG_7355_zpsf0248d99.jpg

 

Comparativ, asa arata inainte...

 

IMG_6989_zps5952b752.jpg

 

... si asa arata acum!

 

IMG_7353_zps2919f3c5.jpg

 

A se observa diferenta in detaliu... ;)

 

IMG_7356_zpsdf9a60e8.jpg

 

Revin maine cu poze, cu ce s-a lucrat mai departe! Pana atunci, va las sa vizionati doua poze, care vor demonstra ca nu stam degeaba :) si asta este motivul pentru care nu este timp intotdeauna 100% pentru arpeggione! ;)

 

IMG_7359_zps8af3e976.jpg

IMG_7364_zps4a0b3525.jpg

Edited by Ibanozzi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Frumos, dar mi-ar face placere sa vad si contributia ta. Adica sa pui mana sa faci ceva. :)

pai el era ocupat sa fotografieze :) sa transforme povestea in imagini...

 

Am ascultat sfatul lui George ;) si n-am mai pierdut timpul sa fac poze din procesul de creatie, pentru a contribui din plin la succesul proiectului :yay: , ca deh, :) m-am gandit..., decat sa fiu perceput ca cel care se ocupa doar cu fotografierea, ce transforma ce-i drept povestea in imagini, dupa cum bine spunea mariusteicu :respect: , mai bine sa lucrez si sa pun poze doar cu fazele esentiale ale proiectului, asa ca arpeggione, dupa o luna si-un pic de munca, arata cam asa... :rolleyes:

 

IMG_8638_zps29379aa0.jpg

IMG_8647_zps8fdaa552.jpg

IMG_8648_zpsa5f7063f.jpg

IMG_8643_zps87ea1fdd.jpg

IMG_8650_zpsf1f24f86.jpg

IMG_8656_zpsd4adf0f9.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Din pacate :) pozele nu reusesc sa surprinda, dupa cum ii spuneam si lui The ZKD ;) decat 50% din frumusetea, culoarea, finisajul arpeggione-lui! ^_^

Cateva detalii pe care am omis sa le postez azi-noapte..., eram prea adormit si n-am mai avut chef sa fac atata copy-paste... :D

 

IMG_8645_zps6e9a4ca6.jpg

IMG_8646_zps84581cb0.jpg

IMG_8667_zps96c62461.jpg

IMG_8665_zpsb1058343.jpg

IMG_8660_zpsa9e6ac11.jpg

IMG_8661_zps536a59aa.jpg

IMG_8663_zpsa7871290.jpg

 

Urmeaza confectionarea cordarului, tastarea, fixarea piciorului, montarea cuielor (cheitelor), a corzilor si bineinteles..., filmuletul cu proba de sunet! :yay:

Edited by Ibanozzi
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Mesaj proaspat primit de la profesorul Peter Yates! :D

 

Dear Christian:

Wow! She's beautiful. Good work. Can't wait to see the next steps.

Yesterday I played arpeggione in concert, as a continuo bass for a motet by Giovanni Rovetta.

This Thursday, a performance of "Guitarpeggione", a work for guitar and arpeggione by Sarana Chou (commissioned by Nicolas Deletaille).

Next Saturday, still more arpeggione in concert: solos in music by O'Carolan and Hacquart, trios (with guitar and mandolin) of Vivaldi, baryton trio of Haydn (taking the baryton part), and more.

Keep me posted, Peter

Link to comment
Share on other sites

S-a inceput procedura de tastare! :wee: Prietenul Ovidiu a.k.a. rotti are o sarcina dificila de indeplinit datorita fretboard-ului (limbii) atipic, diferit de chitarile conventionale, sarcina pe care sunt convins (dupa ce am vazut calitatea lucrarilor lui ;) ) ca o va duce la bun sfarsit cu succes deplin! :respect:

Pana cand revin cu poze din timpul tastarii, va las sa mai admirati cateva poze proaspete cu arpeggione, live from the workshop! :yay:

 

IMG_8718_zpsc5198210.jpg

IMG_8719_zps27e98d7a.jpg

IMG_8721_zps7696e48d.jpg

IMG_8722_zpsba5ab4bc.jpg

IMG_8723_zpsf52863e2.jpg

IMG_8735_zps6ed098ca.jpg

Edited by Ibanozzi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.