www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parere Despre Voce (Dati Click Nu Fiti Pufi :p )


biank85
 Share

Recommended Posts

Hello everyone, sunt si eu pe aici, nu am somn si m-am gandit sa postez la aceasta sectiune pentru a cere o parare sincera vis-a-vis de vocea mea. Sunt putin trista deoarece nu prea am avut noroc in acest showbiz romanesc mai ales la concursurile gen romanii au talent. Am putine vizualizari pe youtube in comparatie cu altii desi cant aproape de original...Mi-ar face placere sa intrati pe pag mea de youtube si sa ascultati cateva piese interpretate de mine live. Va astept si va pup :)

 

http://www.youtube.com/user/biank85/videos?flow=grid&view=0

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pe mine unul m-ai convins, de la mine ai un 'da', ca sa pastrez registrul productiilor marca Pro. Cu atat mai mult cu cat piesele nu sunt chiar usoare. Un timbru interesant si cred ca nici cu ambitusul nu stai rau, desi nu ti l-a pus in valoare nicio piesa in mod deosebit. Buna si prestatia de la Romanii ai talent, alta piesa nu chiar accesibila oricui (Meat Loaf - I'd Do Anything For Love) - inteleg ca tu esti acolo, nu?! Sunt curios de reactiile juriului, dar le-au taiat. Ai trecut mai departe? Cine si ce-a avut cu tine? Ce n-am inteles eu totusi, de ce nu te-ai dus la 'The Voice'? Bafta!

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place vocea ta dar nu consider "Romanii au talent" ca fiind cea mai buna alegere pt. o lansare. Te-ai dus acolo sa te "lupti" cu dansatorii, saltimbancii, clovnii si inghititorii de sabii. Asa cum a spus si antevorbitorul meu, era mai potrivit sa te "lupti" la "Vocea Romaniei". Chiar daca nu ai fi iesit printre primii, daca nu "VOCEA", aveai sanse mari sa te remarce unul din cei patru muschetari.

Succes, iti doresc si nu te lasa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, adevarul e ca n-ar strica sa umbli un pic si la imagine, oricat de buna ar fi vocea, 3 filmari din dormitor cu webcamu' si niste machete statice pe post de videoclip nu prea ajuta in contextul show biz-ului actual. Ma rog, in contextul asta ar trebui sa te imbraci sumar (sau deloc) si sa te lasi de cantat ca sa intri pe tv/radio, dar asta e alta poveste. Si cum se face ca nu canti nicaieri? Sau poate canti si nu vrei sa ne spui? :) Pare o voce totusi exersata, nu cred ca te-ai trezit chiar ieri cantand in baie?!

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

emisiunea aia e un fel de freak show. vezi acolo tot felul de cazuri patologice. cred ca afara asteapta o duba si pe jumatate ii ia sa ii duca la control :clown:

 

eu am vazut prestatia ta, dar trebuie sa spun ca partenerul ala al tau ti-a stricat toata socoteala. tu ai cantat asa de bine de am crezut ca e vocea originala de pe piesa, dar el a fost slab.

Link to comment
Share on other sites

desi cant aproape de original

 

Aici este problema. Nu intereseaza pe nimeni ca tu canti aproape de original. Vor zice, ah, dragut, a exersat mult, dar prefer sa ascult originalul. Poate la concursurile de talente sa ai ceva succes, in rest iti ramane varianta sa-ti faci trupa de cavaruri si sa bati cluburile din tara, mai sus nu vei urca.

Imi amintesc de emisiunea Romanii au talent (Australia parca), venise unu care canta foarte aproape de Freddie Mercury, l-a apreciat toata lumea la concurs, mi-a placut si mie, dar nu l-as cauta pe net sa-l ascult dinnou.

 

Solutia ta: dezvolta-ti stilul original! ;) Asta se cauta, originalitate. Si daca mai ai, fara a dori si te ofensez, o pereche faina de sani+fund+craci si esti dispusa sa le arati, in particular, dar si pe scena, cred ca vei reusi sa te desprinzi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Voce foarte buna si placuta de la natura. Ai mult de lucru la tot ce tine de controlul ei. Ia-ti un profesor foarte bun pentru ca problemele tale sunt de finete.

Colegul de la Romanii au talent a cantat foarte prost din punctul meu de vedere (nici publicul nu a fost prea incantat), Tu ai salvat monentul. Ai cantat bine si corect totul,cu exceptia unui moment in care ti-a "fugit" vocea.

Nu stiu care a fost motivul din care ai ales emisiunea asta si nu ai mers la X-Factor sau Vocea Romaniei, unde ai fi avut parte de antrenament de buna calitate pe gratis, dar te sfatuiesc sa te pregatesti pentru una din ele in sezonul urmator.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine unul m-ai convins, de la mine ai un 'da', ca sa pastrez registrul productiilor marca Pro. Cu atat mai mult cu cat piesele nu sunt chiar usoare. Un timbru interesant si cred ca nici cu ambitusul nu stai rau, desi nu ti l-a pus in valoare nicio piesa in mod deosebit. Buna si prestatia de la Romanii ai talent, alta piesa nu chiar accesibila oricui (Meat Loaf - I'd Do Anything For Love) - inteleg ca tu esti acolo, nu?! Sunt curios de reactiile juriului, dar le-au taiat. Ai trecut mai departe? Cine si ce-a avut cu tine? Ce n-am inteles eu totusi, de ce nu te-ai dus la 'The Voice'? Bafta!

 

Da...multumesc....:P eu sunt acolo ..m-ai recunoscut...am trecut mai deparrte am luat 3 de da numai k nu ne-au anuntat daca mergem in semifinala....colegul meu Sorin cik ar fi sunat si i-au spus k au fost deja anuntati semifinalistii :nay:

 

Da, adevarul e ca n-ar strica sa umbli un pic si la imagine, oricat de buna ar fi vocea, 3 filmari din dormitor cu webcamu' si niste machete statice pe post de videoclip nu prea ajuta in contextul show biz-ului actual. Ma rog, in contextul asta ar trebui sa te imbraci sumar (sau deloc) si sa te lasi de cantat ca sa intri pe tv/radio, dar asta e alta poveste. Si cum se face ca nu canti nicaieri? Sau poate canti si nu vrei sa ne spui? :) Pare o voce totusi exersata, nu cred ca te-ai trezit chiar ieri cantand in baie?!

 

m-ati prins cant intr-o formatie.se numeste Funkatak...numai ca nu e suficient pentru a ma intretine si asta stiti si voi banuiesc ...e greu sa gasim cantari...o sa incerc si singura cu negative, mai multe genuri de muzica, ma va ajuta o prietena sa vedem ce iese....cat despre vocea romaniei (am vaz un comentariu dragut mai sus :yay: ) n-am apucat sa merg la preselectie in Bucuresti dar ma voi duce in iunie la Constanta (am decis de curand).

 

emisiunea aia e un fel de freak show. vezi acolo tot felul de cazuri patologice. cred ca afara asteapta o duba si pe jumatate ii ia sa ii duca la control :clown:

 

eu am vazut prestatia ta, dar trebuie sa spun ca partenerul ala al tau ti-a stricat toata socoteala. tu ai cantat asa de bine de am crezut ca e vocea originala de pe piesa, dar el a fost slab.

 

m-am dus mai mult pentru el k si-a dorit mult sa treaca macar de preselectie... nu a fost chiar asa rau... numai k povestea nu a fost inteleasa sau nu am transpus-o noi asa de bine...

 

Aici este problema. Nu intereseaza pe nimeni ca tu canti aproape de original. Vor zice, ah, dragut, a exersat mult, dar prefer sa ascult originalul. Poate la concursurile de talente sa ai ceva succes, in rest iti ramane varianta sa-ti faci trupa de cavaruri si sa bati cluburile din tara, mai sus nu vei urca.

Imi amintesc de emisiunea Romanii au talent (Australia parca), venise unu care canta foarte aproape de Freddie Mercury, l-a apreciat toata lumea la concurs, mi-a placut si mie, dar nu l-as cauta pe net sa-l ascult dinnou.

 

Solutia ta: dezvolta-ti stilul original! ;) Asta se cauta, originalitate. Si daca mai ai, fara a dori si te ofensez, o pereche faina de sani+fund+craci si esti dispusa sa le arati, in particular, dar si pe scena, cred ca vei reusi sa te desprinzi.

 

merci de mesaj...prin aproape de original am vrut sa zic nu k i-as copia ci k le pot canta la tonalitatile originale si ok zic eu...sa transmit mesajul care il are piesa... :yay:

 

Va multumesc pentru mesajele voastre frumoase...si o sa va tin la curent :wee:

Link to comment
Share on other sites

Faina vocea, imi place cum canti :respect: !

 

Faza cu copiatul, eu nu cred ca se pune problema, nu cred sa existe doua voci identice pe lumea asta. Chiar si daca sunt foarte apropiate, tot exista pe undeva niste "subtilitati" pe-acolo. Also, se vede ca (sau nu stiu, cel putin mie mi-ai inspirat ideea asta) tu pui suflet in ceea ce canti, si asta e foarte bine.

 

Acum, ce sa zic... din ce inteleg, you'd like to make music for a living... pe undeva, parca toti ne-am dori sa facem asta (imi amintesc cum pe la 15-16 ani ma visam cantand la chitara intr-o trupa, plecand in turnee, inregistrand albume etc. Ulterior mi-a mai venit cat de cat mintea la cap). Din pacate insa, de multe ori gusturile noastre si modul in care percepem noi muzica nu se prea potrivesc cu gusturile publicului larg, ca sa zic asa... ca sa devii faimos si sa iesi in fata, de cele mai multe ori trebuie sa te pliezi pe cerintele altora, care la un moment dat s-ar putea sa contravina intereselor, dorintelor sau gusturilor tale. Si atunci... unde ar mai fi placerea aia de a face muzica, de a canta, daca nu esti lasat sa te manifesti asa cum vrei tu? Din punctul asta de vedere, as prefera sa raman in anonimat pentru tot restul vietii, dar sa fac in continuare muzica asa cum imi place, asa cum o simt eu, decat sa trebuiasca sa ma transform in cine stie ce "papusa Barbie de plastic" (si de altfel, e plina industria muzicala de asemenea specimene) DOAR pentru ca asa vor "masele", pentru ca altfel nu poti iesi in fata. Nu stiu, desi probabil ca n-o sa te poti intretine mai departe din asta, eu as zice totusi sa canti in continuare ce iti place, cum iti place, intr-un cuvant, sa ramai tu insati, si daca o iesi vreodata ceva din asta, bine. Daca nu, iarasi bine. Important e sa ramai asa cum te simti tu cel mai bine, nu sa devii ce iti impun altii sa fii doar de dragul celebritatii.

 

Poate ca ce am scris e incoerent (scuze, nici nu prea ma simt foarte bine la ora asta), poate ca suna a egoism, a incapatanare si a inflexibilitate, dar nu stiu, eu una nu cred ca merita sa renunti la ceea ce esti (partial sau total) numai pentru a iesi in fata. Ma rog, daca schimbarile care ti s-ar impune corespund cat de cat intereselor tale si esti dispusa sa le accepti, atunci ok. Decizia, orium, iti apartine.

 

Ma opresc aici cu aberatul. Scuze ca ti-am poluat topicul, daca nu iti place ce am scris, da report sa se stearga postul, nu ma supar :). Iti urez multa bafta in continuare in tot ceea ce faci! :respect:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de mesaj mike KidLazy ... ce ai scris mai sus sunt si gandurile mele ... din fericire imi place sa cant aproape toate genurile muzicale si nu mi-ar displace nici sa cant la nunti... imi place muzica buna incepand cu funk, latino, grecesti etc terminand cu rock simfonic si opera...La populare mi-ar fi putin mai greu la inceput deoarece nu am mai cantat genul...Ceea ce nu voi face este sa ma imbrac foarte sumar deoarece nu e stilul meu si nici nu sunt vreo miss... :yay:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

..Ceea ce nu voi face este sa ma imbrac foarte sumar deoarece nu e stilul meu ... :yay:

 

Desi consumatorii de rand asta cauta, senzualitate mai mult decat muzica (in consecinta vedem ce hituri de tot c****u' apar) exista si public care cauta muzica. Apreciez ca asta vrei sa oferi si nu altceva. Esti pe acelasi principiu ca si fiica-mea si am tot respectul pentru voi. Se poate face muzica si fara sa te despoi pe scena.

PM daca vrei sa afli mai multe din culise X-factor sau The Voice, ca sa stii la ce sa te astepti. Bafta!

Edited by transilvanpop
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Foarte frumoasa voce!

Ai avea nevoie insa de control mai bun, de finete in abordarea interpretarii (asta se face cu perseverenta si mult studiu - ai grija la vibrato care e cam adanc... se duce spre langaj.. si e cam devreme pentru asa ceva)

Discutam mai mult pe privat daca doresti ;)

 

All the best,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.