www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pragus(Nut)


mike56
 Share

Recommended Posts

Probabil este din os pelvian prelevat de la Anna Nicole Smith inainte de 2007. Altfel nu imi explic pretul.

Pragusul isi arata adevarata fata numai cand dai in coarda libera. Ca si sunet schimbat. Altfel, numai ca piesa care tine o distanta intre corzi sau face intreaga chitar sa falseze daca este cu adevart prost, nu cred ca intereseaza pe prea multi. Spune pentru ce anume te intereseaza, luand in calcul cele doua criterii de mai sus.

Edited by Rãspopitu'
Link to comment
Share on other sites

Probabil este din os pelvian prelevat de la Anna Nicole Smith inainte de 2007. Altfel nu imi explic pretul.

Pragusul isi arata adevarata fata numai cand dai in coarda libera. Ca si sunet schimbat. Altfel, numai ca piesa care tine o distanta intre corzi sau face intreaga chitar sa falseze daca este cu adevart prost, nu cred ca intereseaza pe prea multi. Spune pentru ce anume te intereseaza, luand in calcul cele doua criterii de mai sus.

shredding in special

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta ar trebui sa ti se rupa de pragus. Mai ia unul de plastic ca rezerva sa-l ai in husa. Nu ai sa castigi nimic schimbandu-l pe cel actual cu vreunul facut din ciolane.

pai trebuie schimbat nu e ca mi s'a pus mie :)). schimb acordajul chitarii. si trec de la corzi de 12-60 la 10-52, iar nut'ul actual nu am ce sa'i mai fac..

in ceea ce priveste partea ritmica, tonul este afectat in vreun fel?

Link to comment
Share on other sites

Iti iei un nut cu 5 lei de la un magazin de muzica si gata.

 

Pai nu-i gata. Tre' sa scoti corzile, sa scoti o dalta, sa scoti pragusul vechi, sa scoti lipiciul, sa pui pragusul nou, sa astepti sa se usuce, sa pui corzile...

 

Si dupa aia sa nu-ti placa si sa zici ca-ti strica sustain-ul! :tardlol:

Link to comment
Share on other sites

E cât se poate de logic faptul că nutul afectează sunetul doar când folosești coarda liberă. Contează extremele, deci in situația în care apeși pe o tastă au importanță doar bridge-ul si respectiva tastă și asta nu se schimbă chiar dacă nutul e din os, metal sau brânză topită.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-aduc si eu nutului prinos; am inteles ca un nut bun isi aduce un mare aport la mentinerea acordajului.

Povestea cineva intr-un articol ca nutul ideal ar fi din teflon dar din pacate se toceste foarte repede. Ideea era ca la benduri, frictiunea dintre nut si coarda o impiedica sa-si revina la pozitia initiala, pierzandu-se astfel acordajul. Asta cu un nut foarte prost. Ma rog, nu e numai vina nutului intr-o situatie ca asta, la un sistem floating bridge intervine in mare masura echilibrul dintre tensiunea arcurilor la tremolo si tensiunea corzilor. Calitatea otelului din care sunt facute arcurile, pt. a putea reveni la pozitia initiala.

Scuze ca am derapat, fiind vorba nnumai despre nut.

Aduceti nutului prinos.:)

Link to comment
Share on other sites

La nut trebuie pus ceva care sa reziste la actiunea mecanica a corzilor si care sa permita corzii sa alunece in special pentru cantat cu bend-uri multe sau cu tremolo daca nu ai locking-nut sau roller-nut.

Un material moale se va uza in timp, santurile pentru corzi adancindu-se, deformandu-se, de fiecare data cand ciupim. lovim sau apasam o coarda se produce o foarte mica miscare a corzii in nut.

La chitarele acustice este traditional sa se fooseasca abanos sau alt lemn de esenta tare, os, fildes, sau o bucata masiva de sidef.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.