www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Improvizatie Lara Fabian-Je T`aime


GuitarSilviu
 Share

Recommended Posts

Stai linistit :D stiu despre ce e vb ...live o cant alfel am vrut sa trag cum o fac deobicei dar placa mea audio e una din 2000 nu-mi merge line in-ul si trag prin portu de microfon (cablu din procesor in el )

 

Fiind semnalul mare placa nu face fata ...deasta am folosit si tonul asta. Si cum sa para robotic daca e improvizatie ? De improvizatie robot nam auzit

Link to comment
Share on other sites

In primul rand conteaza de cand canti , ca daca canti de 1 luna e ok insa daca o faci de 2-3 ani e nasol . Iti garantez ca pe orice scule inregistrezi , daca folosesti aceasta tehnica de a canta , va suna la fel . Piesa cere putin vibrato si bend din cauza asta am folosit cuvantul `robotic` ... mi se pare ca dai cu pana pe fiecare nota atinsa .

Link to comment
Share on other sites

Guest George10

Aprox 1 an am .

 

Nu nu dau cu pana pe fiecare nota ...si iti garantez eu compara cu esi ugm96 cu o placa ca a mea si mai vorbim

e binisor pentru un an! insa, nu mai da vina pe scule, de fiecare data numai asta zici, ti-am zis : DAI LUI STEVE VAI SA VEZI CUM SUNA! ITI SPUN EU CA SUNA BINE !

 

'mnezău bine punctat!

Edited by George10
Link to comment
Share on other sites

Dupa un an, este cat de cat ok, dar nu impresionant. Oricum, mai ai mult pana sa intelegi ce inseamna o improvizatie, cu adevarat. Ce ai cantat tu nu este o improvizatie, de fapt, sunt doar niste note unele dupa altele. Nu iti transmite nimic, este "rece", "steril". Adevarat, nici tonulnu este cel mai potrivit, dar clar se poate mult mai mult, chiar in situati data. Ai foarte mult de munca si trebuie sa inveti sa simti progresia melodiei. Din ce aud acolo, pare ca "redai" niste note pe care le-ai stabilit in prealabil. Ori, asta nu este o improvizatie. Cauta sa creezi teme si tranzitii intre acestea, sa "hranesti" "audienta" si in acelasi timp sa o pregatesti pentru fineal, unde "arunci" ce ai mai bun. Cu alte cuvinte, pe parcursul melodiei trebuie sa oferi putin din "gustul dulce" al finalului, pentru a le trezi interesul si cand vine momentul bucura-i cu ce au asteptat toate melodia. Acum..., poti sa-mi zici ca e placa de sunet de vine si alte pretexte, dar trebuie sa intelegi ca inca nu stii sa canti. Sa canti inseamna sa ai o "flexibilitate" pe instrument, sa te poti exprima prin el. In momentul unei interpretari as devina o extensie a personalitatii tale. Nu trebuie sa te chinui cand canti, totul trebuie sa fie totul natural si "fluent". Dar, oricum, toate aceste calitati sunt specifice celor experimentati, cu ceva mai multa munca si mai mult timp dedicat studiului in spate.

Bafta pe viitor!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu am tot incercat sa imi dau seama unde e improvizatia...

 

Poate m-am tampit eu, si s-au schimbat lucrurile in ultimul timp, dar ultima data cand am verificat, IMPROVIZATIE insemna ceva mai mult decat simpla reproducere a liniei melodice vocale cu un alt instrument. Presupun ca aportul tau improvizatoric este groznicatura aia odioasa care se intampla in fiecare refren in masura a 3-a...?

 

Dupa ce ca ai cantat piesa ca un papagal, ai mai invatat-o si prost, altfel nu-mi explic cum ai putea in doua refrene diferite sa faci aceeasi greseala in acelasi loc.

 

Tot echipamentul de inregistrare e de vina si pentru asta?

 

 

 

 

L.E. - poate m-am exprimat un pic cam dur; dorinta mea nu a fost de a descuraja un incepator. Continua sa studiezi, si cauta sa-ti asumi criticile in mod constructiv. Si inca ceva : o caracteristica pe care am intalnit-o foarte des la romani (poate si din cauza ca am avut mai mult de-a face cu romanii de-a lungul vietii...doar traiesc in Romania...) este neasumarea responsabilitatii. Adica - intotdeauna cautam sa dam vina pe orice alt factor in afara de propria persoana. De ex. : majoritatea vocalistilor slabi vor da intotdeauna vina pe sonorizare / monitorizare, in loc sa accepte faptul ca ei sunt slabi.

Nu zic ca tu ai fi slab; esti incepator, si asta explica multe. Insa, nu cauta sa justifici lipsa experientei folosind argumente ca interfata de sunet, sau alte detalii tehnice. Din punctul meu de vedere asta este un pas impotriva progresului, deoarece autocritica este unul dintre cei mai importanti factori, mai ales in faza de invatare / dezvoltare. Daca tu nu esti in stare sa admiti ce ai facut gresit si dai vina pe scule, pleci din start de la premisa ca ce ai facut a fost bine, si 'Mnezau a conspirat impotriva ta. (pun intended) :P

Edited by Pontius Pillates
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca tin eu minte..acu vreo 6 luni a pus o asa zisa improvizatie de shredding... care era super misto...si zicea ca e a lui..comparativ cu asta..au trecut 6 luni..s-ar zice ca a mai avansat...Deci e cam ciudatel.

 

PS: Ori tu ori alt super chitarist..dar nu retin exact carte...dar tind sa cred ca ede tine era pusa...

Link to comment
Share on other sites

Dupa un an, este cat de cat ok, dar nu impresionant. Oricum, mai ai mult pana sa intelegi ce inseamna o improvizatie, cu adevarat. Ce ai cantat tu nu este o improvizatie, de fapt, sunt doar niste note unele dupa altele. Nu iti transmite nimic, este "rece", "steril". Adevarat, nici tonulnu este cel mai potrivit, dar clar se poate mult mai mult, chiar in situati data. Ai foarte mult de munca si trebuie sa inveti sa simti progresia melodiei. Din ce aud acolo, pare ca "redai" niste note pe care le-ai stabilit in prealabil. Ori, asta nu este o improvizatie. Cauta sa creezi teme si tranzitii intre acestea, sa "hranesti" "audienta" si in acelasi timp sa o pregatesti pentru fineal, unde "arunci" ce ai mai bun. Cu alte cuvinte, pe parcursul melodiei trebuie sa oferi putin din "gustul dulce" al finalului, pentru a le trezi interesul si cand vine momentul bucura-i cu ce au asteptat toate melodia. Acum..., poti sa-mi zici ca e placa de sunet de vine si alte pretexte, dar trebuie sa intelegi ca inca nu stii sa canti. Sa canti inseamna sa ai o "flexibilitate" pe instrument, sa te poti exprima prin el. In momentul unei interpretari as devina o extensie a personalitatii tale. Nu trebuie sa te chinui cand canti, totul trebuie sa fie totul natural si "fluent". Dar, oricum, toate aceste calitati sunt specifice celor experimentati, cu ceva mai multa munca si mai mult timp dedicat studiului in spate.

Bafta pe viitor!

mersi Valeriu ,nu am spus ca sunt mare expert in chitara ,am luat-o usor lafel ca orice chitarist care incepe prima data .Am strans singur bani pentru scule ..si inca ma mai chinui sa ma extind macar ca un hobby. Stiu ca mai am mult de corectat de reglat de invatat dar piesa asta eu o cant alfel ...am tras asa pt ca nu`mi iesea cum vroiam eu. Mersi de comentariu
Link to comment
Share on other sites

Urmand exemplul lui Soniaxl, va invit pe toti sa-i aratati amatorului ce si cum ar trebui sa faca. Doar asa il puteti ajuta. Aratati-i unde greseste si punctati pe mp3-up vostru cu aceeasi piesa ce are de remediat.

Nu neg ca incercarea autorului topicului este una nereusita cam din toate punctele de vedere, dar sa vad scriind pulifrici cu sfaturi si indicatii, cat si ei posteaza inregistrari cu mult pe langa ritm si note, deja este ceva ce imi intoarce matele pe dos.

Va astept inregistrarile in 24 de ore dupa care cereti-va scuze. Sau dovediti ca meritati sa comentati prestatiile altora.

Iar autorului topicului: invata, in maciuca mea, ca degeaba crezi ca stii sa vorbesti despre placi de sunet cand esti praf la interpretare. Lasa nasul mai jos si ridica stanga pe grif. Puteai face cacatul asta de piesa mult mai bine la rece cu electrica, preluat cu un microfon de la casti.

Link to comment
Share on other sites

Here we are...

http://www.youtube.com/watch?v=6IvPEr-B800&feature=share&list=UUhLyFEVQUTNbHpMbxkdnbNw

 

My attempt...nu e foarte bine lucrata pentru ca e inreg dupa vreo 3 ore de cantat..vocea e a unei colege cu care participam la mai multe concursuri francofone si altele. Sper sa va placa..imi cer scuze pentru greselile aferente..unele sunt din cauza oboselii..altele din experienta INSUFICIENTA.

 

Enjoy. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am zis de la inceput de ce DRACU am postat..Am tras si eu un demo pe BT..nu am scuze..am zis de al icneput ca nu e cine stie ce..doar am pus si eu inregistrarea mea..Daca nu-ti placa e problema ta...Eu am specificat cum a fsot irnegistrat si am zis ca voi reveni cu ceva mai calitativ cand voi avea conditiile necesare.

 

Am postat pur si simplu pentru faptul ca am vazut psotat si de catre alti colegi.

Link to comment
Share on other sites

Nu era vorba de obosit..chiar tu ai lansat invitatia sa postam si noi aceasta piesa...am zis ca am repetat 3 ore aceasta piesa pentru o activitate la scoala..Tinand cont ca activez in chitara de mai putin de 2 ani..pentru mine orice reusita cat de mica inseamna progresc..chiar se zicae pe aici in ultima vreme sa postam inregistrarile noastre pentru a primi critica constructiva..Nu am zis ca am repetat sa ca eram obosit sa ma scuz..ci doar pentru faptul ca eu pot sa fac mai bine..DAr nu amr esurse..in PRincipal placa audio..deci e proasta calitatea audio..video..si interpretarea lasa de dorit..Am pus aceasta inregistrare doar pentru a mai dezgheta atmosfera..Pentru a posta cat mai multi..Eu postez pentru a ivnata din greseli.

 

Cui nu-i placa e invitat sa imi lase critica..si un motiv aferent acesteia..sustinut de argumente..Ca m-am scuzat..asta e..e normal pentru unii sa isi scuze INcapacitatea de a face o itnerpetare lipsita de greseli.

 

Pentru mine e un progres si asta conteaza.Daca iti palce bine.Daca nu la fel.E parerea ta.

 

Dar atat timp cat imi zignesti intentia mea binevenita fara nici un argument sau orice alt motiv atunci nu vad rostul acestori comentarii.

 

La urma urmei din Greseli ivnatam..nimeni nu a stiut totul de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Here we are...

http://www.youtube.c...UTNbHpMbxkdnbNw

 

My attempt...nu e foarte bine lucrata pentru ca e inreg dupa vreo 3 ore de cantat..vocea e a unei colege cu care participam la mai multe concursuri francofone si altele. Sper sa va placa..imi cer scuze pentru greselile aferente..unele sunt din cauza oboselii..altele din experienta INSUFICIENTA.

 

Enjoy. :D

sunt momente in care nu esti sincronizat cu fata ....imi place cum il pronunta pe je(apasat mai ca-ti da si un cap in gura:)) )

 

Bravo, o sa fac tot posibilu s-o fac si eu cum o cant live .

 

Cum inchid topicul ca vad ca uni o luati pe langa aici si nu sunt fan off topic.

Link to comment
Share on other sites

sunt momente in care nu esti sincronizat cu fata ....imi place cum il pronunta pe je(apasat mai ca-ti da si un cap in gura:)) )

 

Bravo, o sa fac tot posibilu s-o fac si eu cum o cant live .

 

Cum inchid topicul ca vad ca uni o luati pe langa aici si nu sunt fan off topic.

 

Tu canti live? De ce? Cati fani ontopic ai?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.