www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre amplificatoare mici (15W)


George
 Share

Recommended Posts

VOX a ajuns conoscuta sau renumita mai mult datorita lui \Rory Galagher si cativa ca el care cantau cu Vox de 30-60W pus pe un scaun ca sa-l auda pe scena .Dar ei cantau blues si soft rock.

 

beatles si queen tot "soft rock" cantau? :)

Link to comment
Share on other sites

cocheese2.mp3 am impresia ca exista un mare vid de informare legat de ampurile mici.sant la mare moda acum,mai ales cele cu tuburi.explicatia este simpla;la aceasta putere finalul intra foarte repede in limitare si se obtine un distors greu de egalat indiferent de ce configuratie folosesti.in general sant construite cu 2xEL84.sunetul este extrem de cald si de plin.nici o schema nu egaleaza acest ton.ampul este foarte simplu,avand un mic preamp fara corectii.practic are 2 butoane-volum si un ton simplu.pretul? tineti-va bine:un head gabriel de 18w costa cam 2000$.am scris corect 2000$ !se foloseste un buster in fata pt. ca altfel nu se obtine distors.

aveti aici si un sampler ca sa va lamuriti mai bine.sa-mi spuna cineva daca a auzit la vreun alt amp un asemenea ton.cu o preluare buna si monitorizare corecta este perfect pt. concert.am in lucru 2 bucati pt. un studio de imprimari.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Cu toate astea noi vorbeam aici de SS-uri de 15W... nu cred ca se indoieste cineva de calitatea celor all-tube. :)

Link to comment
Share on other sites

cosu mi-a triomis pe mess mai demult un smaple cu ceva mititel tot de genu 15W sau pe-acolo, all tube si suna de-ti cadeau plombele. totusi ampurile astea SS mici le vad pt exersat acasa sau compus, in ideea ca la sala ai o dihanie cu care-ti faci treaba. cine naiba se duce in concert cu ampu de 10 W... desi am vazut treaba asta si suna chiar bine, desi cred ca era folosit doar pt monitorizare. deh, carciuma mica, ampu langa teasta....

Edited by Symbolic
Link to comment
Share on other sites

Trebuie mentionat ca statia pe tuburi , respectic distorsiunea de tub +traf iesire+dif este un ton pentru anumit fel de muzica ,Este un ton " moale" nu se preteaza la sunet de Hard Rock numai daca esti mult sub distorsiunea "maxima" , se inchide tonul !! din cauza "rotunjiri" semnalului Tub+traf .

 

Pana si distorsionatoarele analogice suna "moale" , eu am construit zeci de distorsionatoare , efecte , filtre active , pasive ,wah , phaser , flanger, EQ , ecouri analogice digitale , statii . Pe langa asta am testat pe scena mare multe scule.

Observatia este ca in caz ca etajul final ditorsioneaza s-a dus tonul , devine fluid dar fara atac suna lung comprimat si inchis .

Perfect prt stilul de chitara din ani '68-'75 .dar dupa aparitia noului sound digital s-a schimbat imagiinea sonora .

 

Orice statie trebuie tinuta in domeniu linear ca sa ai control asupra tonului , doar o mica distorsiune e benefica in cazul lampilor .

 

Statia cu tuburi are avantajul ca la o supracrestere " accidentala" nu "scrasneste " , deoarece nu limiteaza asa de brusc ca si tranzitoarele.

 

Restul cu tonul e mitologie.Statia cu tranzistoare si traf de iesire suna cam la fel la overdrive ca si cea cu tuburi si traf . Cine a cantat pe statii Orange cu tranzistoare si traf de iesire poate sa va spuna .

 

Ca sa folosesti o statie de 100W cu tensiune redusa si sarcina artificiala pe post de ditorsionator e o chichita de propaganda ( trebuie vandute lampile se inchid fabricile de tuburi si dau faliment , mai ales ca incet dispar mult blamatele ecrane CRT DE TV si PC , lovitura grea industriei de tuburi , productie sustinuta

artificial cu bani din vanzarea ecranelor LCD si TFT care sunt mai ieftine in privinta materialelor , sa nu mai amintim ca se duc si trafurile de inalta tensiune , zeci de mii de volti , sarma de cupru tranzistoare si integrate de inalta tensiune .acest gol trebuie inlocuit asa a aparut in prim plan "tubul electronic" ,s-au scos de la naftalina proiectele vechi si se cauta piata.

 

Chestia cu tonul " cald" depinde cui ai trebuie ton cald , poate ptr Jazz sau in unele cazuri la Blues .

 

Nu e vorba de ton " cald " sau "rece" despre asa ceva vorbesc "uni" , este vorba de cu totul altceva petru un chitarist , fiecare asi va da seama de avantaje si dezavantaje , dupa ce ajunge chitarist experimentat .

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

au scos aia de la ibz acum modelul valbee kre este o bestie mica pe lampa. in revista pe care o cumpar io aratau aia cum sa construiesti o iesire pt o boxa suplimentara sa o cuplezi la valbee si cik suna de rupe. credetzi k poate suna bine asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

beatles si queen tot "soft rock" cantau? :)

Beatles cantau muzica beat ( mercybeat ?) , nu prea conta pe ce , Queen post beat ,la fel nu conta pe ce statie.

 

la ambele trupe conta mai mult vocea , compozitia , textul , la Queen totusi au aparut in prim plan si chitaristul. Nici una din aceste doua trupe nu se poate inregimenta intr-un gen anume , compuneau muzica vocal-instrumentala si cantau bine fiecare din ele cu un aport enorm in dezvoltarea muzici .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

enorma!!!!!!!!!

vezi ca sunt vox 15 W pe lampi, sunt aceleasi pe care le-ar folosi brian may in studio... numai 1000E diferenta :)

am vazut si am folosit unul stereo pe lampi, nu ai ce sa compari cu alea de 15 w care se vand pe pita low end.... si ma refer numai la vox, ca astealalte nu le-am folosit...

Link to comment
Share on other sites

Guest crisman

Nu stiu ce aveti voi cu chinezismele astea, cind in ziua de azi cu globalizarea asta cam totul se face in China.Si daca aduci ceva din State tot 'made in china' scrie pe el,asa ca ......

Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi place. Asta e frumoasa: http://www.mesaboogie.com/gallery/gallery.php?id=408

OK

 

mie-mi plac cele mai "mecanice " ce arata a " masina" industriala , hehe , suruburi, metal , se vad unele componente etc...

 

mesaboogie prea pare a mobila din ani '30 , adica aparatura electrocasnica care sa se asorteze la mobilierul vremi .E fromoasa , dar ...gusturi...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce aveti voi cu chinezismele astea, cind in ziua de azi cu globalizarea asta cam totul se face in China.Si daca aduci ceva din State tot 'made in china' scrie pe el,asa ca ......

 

Are cineva impresia ca ampul Marshal SolidState de 15W nu este facut tot in China?

Eroare. made in china scrie pe dumnealui.

 

Toate firmele au la ora asta facilitati si factorii in china, pentru produsele low-end. Fara exceptie.

Link to comment
Share on other sites

mdea, ko-rekt.

 

editiile mai vechi sunt made in India... da (uite ca acum nu mai sunt asa sigur), parca am vazut pe vreo doua mai noi china (sau koreea? ... :) )... Asta nu inseamna ca nu sunt bune.

 

Solid statele se deosebesc inre ele chiar daca au acelasi final - in primul rand prin calitatea matrialelor a lucraturii, a pieselor pasive, etc... Un Marshall trebuie sa fie un marshal si Jim nu poate sa faca compromisuri (prea mari :) ...)

 

behringer n-are:)

sau are?, ca nu ma pricep...

 

Behringer n-are. S-A MUTAT CU TOTUL ACOLO!

Link to comment
Share on other sites

:):):)

 

Din pacate, :(.

 

In alta ordine de idei, ce conteaza ca toate au aceleasi componente (desi e foarte fortata afirmatia)? Diferentele de sunet conteaza, iar Malex a subliniat foarte bine. Un Marshall si un Peavey SS de 15 W nu au nici o legatura unul cu altul. In rest, povestea vorbei.

 

@karpi: respect!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Impaler

Cum zicea un antevorbitor mai sus,are cineva ceva informatii despre Ibanez Valbee de 5 W :) ? Si mai important,unde se poate cumpara in Romania ?

Edited by Impaler
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.