www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor!


Guest George10
 Share

Recommended Posts

Guest George10

Salut, vreau sa-mi explice cineva ce trebuie sa fac pentru a transforma combo'ul Roland Cube 40 xl in Head ! mi-ati mai zis ca trebuie sa sacrific una dintre mufele de footswitch ! unde trebuie lipit firul pentru cab extern?

asa ceva! multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest George10

O sticlă de bere, un buchet de flori, depinde, de la caz la caz.

:)) imi place ca ai simtul umorului dezvoltat!....eram 100% sigur ca asta o sa raspunzi! sa inteleg ca nu..
Link to comment
Share on other sites

Ce "piese proprii", măi, un jack? :D Eventual nici atât, dacă folosești unul de la funcțiile footswitchable.

Acu', George, nu ne-ai spus dacă vrei să se deconecteze difuzorul intern când conectezi unul extern sau să funcționeze ambele. Asta nu influențează "complexitatea" modificării, dar să știi ce să-i ceri omului.

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi scuzati, ba chiar iertati :) ignoranta; eu credeam ca daca elimini difuzorul si bagi toata elecronica si butoanele intr-o alta cutie mai mica, ai un "head".

: :clown:

Da chiar asa, FiveSeven, eu vreau sa-mi fac Mustangul 1 sa-l pot folosi cu un cabinet.Habar n-am care-i solutia. Stiu ca trebuie un jack dar cum se leaga nu stiu. As vrea, asa cum ai spus tu, ca in momentul cand cuplez cabinetul, difuzorul combo-ului sa se deconecteze. S-au sa-l deconectez eu cu vreun buton. Cam ce-i de facut. Si scuza-ma George ca ti-am "ciordit" topicul da' poate ne ajuta p-amandoi. :D

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

de ce sa se deconecteze dif'ul combo'ului? de ce sa nu mearga toate in acelasi timp? ce, cand conectezi head'ul la cabinet se dezactiveaza dif'ul si nu stiu eu?

Edited by George10
Link to comment
Share on other sites

Pai..tu cand conectezi un head..acesta nu are difuzor..si se aude daor cabinetul..Daca sa zicem nu vrei sa deconectezi dif de la msutang 1 cand il bagi in head..se va auzi diferit..altfel de aude printr-un dif de 8 si altfel printr-un dif de 12..sau printr-un 12x2 12x4..Intelegi de ce??

Link to comment
Share on other sites

Ori m-am exprimat eu gresit ori nu stiu despre ce vorbesc dar m-am exprimat bine. S-au poate n-ati inteles voi.:P

Eu as vrea ca la Mustang 1 sa-i pot conecta, cateodata, un cabinet de 1X12" dar avand in vedere ca inseriindule sau "paralelindule" :)) se vor bate ohmii cap in cap, as vrea sa pot deconecta difuzorl de pe Mustang. Iar headul e head, n-are difuzor, n-are nimic, e un amplificator, nu?!

Ma opresc putin aici, pana "aud" parerile celor avizati. Asta ca sa nu debitez mai multe prostii, in cazu in care n-am facut-o destul.:P

Link to comment
Share on other sites

Poftim, ambele variante:

post-2954-0-30158300-1363629465_thumb.png

 

Dacă se dorește folosirea concomitentă, cel mai bine le legați în serie (nu paralel), ca să nu ardeți amplificatorul conectând o sarcină prea mare.

Stiu ca o sa ma faci bou, in sinea ta, da' ce reprezinta J-ul. :D

Si daca-mi raspunzi, spune-mi totusi ce reprezinta si celelalte. :)) Mai putin amplificatorul si difuzorul, nu sunt chiar atat de tampit. :)

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa ma faci bou, in sinea ta, da' ce reprezinta J-ul.

http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/mufa-jack-63mm-mama-cablaj-circuit-deschis-p-2113

 

N-am timp să predau bazele reprezentării schematice în electronică aici. Dacă vreți să vă modificați singuri sculele trebuie să acumulați un minim de cunoștințe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

http://www.mivarom.r...-deschis-p-2113

 

N-am timp să predau bazele reprezentării schematice în electronică aici. Dacă vreți să vă modificați singuri sculele trebuie să acumulați un minim de cunoștințe.

desi n-ai timp, sa inteleg ca in prima schema , pot folosi difuzorul combo'ului atunci cand nu e conectat la cabinet , iar cand il conectez la un cabinet se "dezactiveaza" si merg doar dif'urile cabinetului, nu?
Link to comment
Share on other sites

http://www.mivarom.r...-deschis-p-2113

 

N-am timp să predau bazele reprezentării schematice în electronică aici. Dacă vreți să vă modificați singuri sculele trebuie să acumulați un minim de cunoștințe.

E bine si-asa, meritam un "google for me" pt. intrebarile mele. :)

L.E. Hai si ale lu' George, sa nu fiu rau.:))

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

In prima schema Cand bagi jackul un mufa de cabinet..adica cand iei cablul si il bagi in cabinet extern si celalat capat in mufa de pe msutang care o vei pune Difuz de smutang va fi oprit si va functiona numai cabinetul..in al 2-lea caz cand bagi cablul merg am2..doar ca aici trebuie sa fii atent la ohmi fiecaruia..si de preferat sa ii legi serie cum a zis fiveseven..ca daca nue sti atent arzi pe acolo de toate si de toti banii..:D

Link to comment
Share on other sites

de ce sa se deconecteze dif'ul combo'ului? de ce sa nu mearga toate in acelasi timp? ce, cand conectezi head'ul la cabinet se dezactiveaza dif'ul si nu stiu eu?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_amplifier

 

Bref, headu n-are dif. Daca are, il cheama combo :)

 

Chestia posibil FOARTE importanta aici e sa nimeresti rezistentele. Powerampul e gandit sa scoata curent pentru o anumita rezistenta pe un jack de iesire. Unele au mai multe jackuri out: 4 ohmi, 8 ohmi, 16 ohmi, depinde de model, samd.

 

Trebuie vazut (preferabil de cineva care se pricepe) pentru ce rezistenta e proiectata iesirea de la amp-ul tau. Si sa-i pui cabinet de toti atatia ohmi. Daca nu, sansa buna sa prajesti bucati din amp.

Nu-s electronist, nu stiu exact ce se intampla daca pui mai mic sau mai mare. Regula bine infipta e sa infigi cabinetul de 8 in mufa de 4 sau caburile de 4 in mufele de 4, samd.

Daca combo-ul tau are un sigur dif, foarte probabil rezistenta scrisa pe el e rezistenta pe care vrei s-o aiba cab-ul.

 

ROG CORECTATI-MA daca gresesc, nu vreau sa sughit noaptea daca iese fum din amp-ul lui George.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Regula bine infipta e sa infigi cabinetul de 8 in mufa de 4 sau caburile de 4 in mufele de 4, samd.

Doar. Pentru. Amplificatoare. Pe. Lămpi.

La cele pe tranzistori poți conecta ce sarcină vrei atâta timp cât nu e prea mare, e.g. impedanța să nu fie mai mică de 4 Ohm (de cele mai multe ori). Hence observația mea despre serie vs. paralel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

Cred ca panba la urma mergem sa-i luam flori unui electronist, mai George mai.

 

In cazu' meu merg pe carari batute; dif de 8 ohmi pe cabinet deoarece Mustangul are tot dif pe 8.

da, o sa-i iau...numai sa ma rezolve
Link to comment
Share on other sites

Gata nene, am inceput sa vad in 1 si 0 ca Neo. Am inteles perfect, Mihai. Abia acum pot sa-ti multumesc stiind si de ce.:)

Cat despre Mustang...., sa vezi ce cutie noua ii fac. Nici originala nu e veche, are aproape un an, dar dupa ce am vazut clipul pus de Gerorge mi-au venit idei.

Link to comment
Share on other sites

Eu mă pot gândi la trei motive:

  1. Factorul limitant în cazul combo-urilor mici e dimensiunea difuzorului și a incintei. Conectează un astfel de mini-combo la un 4x12" și se schimbă complet povestea.
  2. Îți permite să încerci ușor mai multe cab-uri
  3. Poți obține mai mult volum de la micul amplificator, dacă ai nevoie

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.