www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vind Guild F50R


Ulrich
 Share

Recommended Posts

Pret: 1950 euro


Localitate: Tg.Mures


Contact: satie_erik@hotmail.com


Link producator: www.guildguitars.com


Stare: Foarte buna/Ca nou

Accept schimburi: Nu accept schimburi
Vind o ghitara Guild F50R, jumbo(17inch) cu doza ,(undersadle pickup), alimentata la o baterie de 9V. Doza a fost montata de producator. Pentru cine nu cunoaste modelul, sint ghitari facute in USA de o calitate consistenta cu un raport calitate pret foarte bun pentru ghitari de serie si rivalizeaza cu ghitari facute de lutier. F-50R este complet din masiv, cu fata de rasinos AAA(spruce), iar lateralul si spatele din palisandru(solid rosewood). Are intarsii spectaculoase de sidef iar nut-ul si bridge-ul sint din os. Ghitara este in stare foarte buna, nu are defecte, gitul e drept, nu falseaza, tastele nu au uzura, si este facuta undeva in 2001 in Corona, California. Suna cum ar trenui sa sune un jumbo, iar lemnul de esenta ii da particularitate vocii. Este un instrument cu care poti face parteneriat pe viatza, iar daca este bine intretinut, valoarea lui va creste in timp.

O vind pentru ca am prea multi bani bagati in ea(1950 euro). Mai vind un Washburn "archtop" model J6-S Montgomery.(925 euro)

post-25971-0-55603300-1363539970_thumb.jpg

post-25971-0-06473400-1363540030_thumb.jpg

post-25971-0-99390500-1363540075_thumb.jpg

post-25971-0-64372100-1363540128_thumb.jpg

post-25971-0-89670500-1363540172_thumb.jpg

post-25971-0-46182200-1363540224_thumb.jpg

post-25971-0-83419300-1363540274_thumb.jpg

post-25971-0-60206700-1363540329_thumb.jpg

post-25971-0-17483900-1363540407_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din categoria asta, mai sus de F50R, Guild nu face decit JF55. Nu sint multe pe piatza si probabil putzine ajung in Romania (din pacate...). Eu am ramas cu sechele dupa ce-am tzinut in mina primul Guild...ce sa fac , ceasu' rau! N-ar fi trebuit sa fiu la ora aia in locul ala...dar s-a intimplat. Oricum, se spune ca bani-i singele saracului...nu-l risipitzi! Ma gindeam ca poate cineva face totusi o gramada de bani din muzica. Sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Multzumesc pentru incurajare. Apreciez! Am renuntzat insa la vinzare,o s-o pastrez ...si pe asta... Am avut si eu ghitara de Reghin si era cea mai buna ghitara din lume, evident pentru ca n-am avut cu ce s-o compar.O duceam cu mare grija pe bicicleta la ore de ghitara si-o indrageam nespus. Apoi "dincolo" am vazut ca nu numai Reghin-ul facea ghitari. Intr-o zi am pus mina pe un Guild intr-un magazin din UK care vindea ghitari second. Nu era unul din modelele "top of the range" si nu arata altfel decit altele, insa va spun; avea "voce"!...am zis: wow!Stii cum e cind iesi de la OR-list dupa ce tzi-a facut o spalatura? Sau cind asculti muzica pe scule adevarate si te trezesti ca sint instrumente in plus pe care nu le-ai auzit in aceeasi piesa? Insa era 400 de lire de-ale lor si m-am simtzit al naibi de sarac...Cind am pus mina iar pe-a mea de la Reghin, a fost ca si cind ai fost la film si dupa ce-ai vazut fata de pe ecran, cea pe care o tzineai de mina tzi s-a parut dintr-o data urita. Ori de cite ori imi aduceam aminte era ca un junghi in coaste. Ei bine am crescut mare si mi-am cumparat o ghitara, apoi inca una si apoi inca una ..si tot asa.

Da l-as putea vinde pe e-bay, americanii l-ar cupara, ei stiu de ce...Insa as vrea sa nu faca drum-intors. Pina una alta imi mai inveseleste serile.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Down Guild F50R...2400$.S-ar putea sa revina si Washburn -ul J6-S la vinzare dupa o mare razgindeala. Washburn J6-S o sa fie daca revine la 1200$.(sau ma rog o oferta apropiata). Jazz archtop, culoare neagra, grif cu intarsii de sidef.

Mai am un Breedlove Cascade J250 CRe momentan la 1700$(noua cu cutiea in care avenit si toc original Breedlove). all solid vedar/rosewood.

Un Guild G65Ce la 1500$ si... si cam atit deocamdata

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.