www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Mica Problema


Guest brutaldeath8
 Share

Recommended Posts

Guest brutaldeath8

Salut deci de fiecare daca cand incerc sa cand pe coarda A sau D nu pot cum trebuie.. parca corzile sunt prea stranse..

Coarda E este mai flexibila, pot canta foarte bine pe ea insa celelalte corzi ma dispera

Link to comment
Share on other sites

Salut deci de fiecare daca cand incerc sa cand pe coarda A sau D nu pot cum trebuie.. parca corzile sunt prea stranse..

Coarda E este mai flexibila, pot canta foarte bine pe ea insa celelalte corzi ma dispera

 

Daca nu pui intrebarea corect, n-o sa capeti raspunsuri.

 

Ce naiba inseamna "cand incerc", "sa cand" (!?! sa canti, oare?) "nu pot cum trebuie", "corzile prea stranse"?

 

Strict la ghiceala, una din urmatoarele:

 

1. Nu e nici o problema, trebuie sa exersezi;

2. Chitara are nevoie de un setup

3. Ai pus corzi cam groase pentru acordajul folosit

4. Ai acordat-o aiurea

 

In lipsa altor detalii, varianta 1

 

LE. Acum vad ca esti in topicul de bass... probabil ca merita mentionat :)

Edited by leopold
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

intreb si eu, de cat timp canti? daca esti la inceput mai incearca, daca nu.....uita-te ce a scris leopold!

Link to comment
Share on other sites

Ai corzi de 0.09 ? Astea sunt corzile standard ....la mai toata lumea le gasesti si sunt excelent mai ales pt un incepator.Dupa te iei de 0.10,0.11 daca esti metalist :D

 

Ce model e chitara? Are floyd?

 

E bass, probabil n-are floyd, nu că ar conta.

 

Salut deci de fiecare daca cand incerc sa cand pe coarda A sau D nu pot cum trebuie.. parca corzile sunt prea stranse..

Coarda E este mai flexibila, pot canta foarte bine pe ea insa celelalte corzi ma dispera

 

Nici eu nu prea înţeleg problema ta. Doar A şi D sunt "strânse", nu şi G?

 

În orice caz, eu am trecut de la electrică la bass de curând. Asta a fost una dintre problemele de care m-am lovit. Se simte diferit tensiunea. De asemenea, la pull-off şi hammer-on, iarăşi, nu sună destul de tare pe anumite corzi. Dar sunt pur şi simplu chestii care se rezolvă prin exerciţiu. În cazul meu n-au nimic nici corzile, nici bass-ul, doar utilizatorul.

 

Acordat cu o octavă mai sus sau mai jos la unele corzi faţă de altele, nu ai cum să fii...

Link to comment
Share on other sites

cum acordezi bassul? dupa ureche? Cum au spus si baietii inaintea mea, ar putea fi nutul de vina. Ce corzi ai pe el? Le-ai pus tu si sigur is din acelasi pachet?

 

o data am primit o chitara, si tot la fel, o coarda se apasa mai greu, alta mai usor. Pana la urma am aflat ca posesorul precedent a luat corzi la bucata de unde a apucat, si doar cand le rupea sau "credea" el ca e necesar sa le schimbi..

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Salut deci de fiecare daca cand incerc sa cand pe coarda A sau D nu pot cum trebuie.. parca corzile sunt prea stranse..

Coarda E este mai flexibila, pot canta foarte bine pe ea insa celelalte corzi ma dispera

 

De corzi prea groase nu cred ca poate fi vorba, pe orice model de corzi poti sa canti, doar cu conditia sa ai dorinta sa scoti un sunet din instrument si sa nu te plangi la primul hop pe care il intalnesti in cale. Ori sunt acordate prea sus (mi-e greu sa cred, totusi, din moment ce stii notele pe care ar trebui sa le produca acele corzi in acordajul standard si, banuiesc, ai si un acordor de care te ajuti), ori ai un set-up gresit. Eu, in locul tau, as posta o poza la tasta 12 si, probabil, o poza care sa evidentieze cat de drept e gatul chitarei. Sau m-as duce la un om care se pricepe la set-up. :banana5:

Link to comment
Share on other sites

Salut deci de fiecare daca cand incerc sa cand pe coarda A sau D nu pot cum trebuie.. parca corzile sunt prea stranse..

Coarda E este mai flexibila, pot canta foarte bine pe ea insa celelalte corzi ma dispera

 

Prea stranse la un loc sau prea tensionate ( stranse din cheie )?

"Actiunea " nu-i prea mare ( distanta coarda - taste )?

 

O fi vorba de chitara bas ?

Oricum pe celelate corzi G daca-i bas sau G :B :e daca-i cxhitara " Six " poti sa "canti" ..numai pe A si D nu ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg cum poate defini acele corzi ca fiind "stranse".Singurul moment cand observi ca o coarda este tensionata prea tare este acela cand faci bend-uri.La bass nu cred ca bend-ul este o tehnica principala, unu la mana.Si doi la mana, datorita lungimii gatului, bendul pe bass, inspecial pe corzile groase, se face mult mai usor, deci...some more details, please...

 

P.S:De cantat am inceput pe bass, asa ca stiu ce vorbesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest brutaldeath8

Intradevar sunt si incepator, poate e din cauza ca deocamdata nu cant la un AMP ci doar la PC cu line-in..

 

Plus ca si bass-ul este un fel de copie Fender din anii 80 sau 90 , are un gat destul de masiv si chitara este destul de grea

 

Mersi de ajutor, bass-ul cred ca e de vina, ii vechi si o 'dormit' cam mult :))

 

Dupa ce o sa-mi iau alta chitara si amp o sa fie totul bine.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce o sa-mi iau alta chitara si amp o sa fie totul bine.

 

Dacă asta ai înţeles din ce-am vorbit mai sus, e bine... Dar probabil e ca de obicei, aveai o idee preconcepută şi aşteptai un răspuns care să-ţi convină.

Dacă instrumentul nu e strâmb (twisted neck sau alte probleme iremediabile), nu e niciodată el de vină, săracul. Ai truss rod, ai cordar reglabil, îl reglezi cum vrei. Poţi să-ţi iei şi custom şop, dacă scale lenght este la fel cu ce ai acum, cu acelaşi calibru de corzi, exact la fel se va simţi.

 

Intradevar sunt si incepator, poate e din cauza ca deocamdata nu cant la un AMP ci doar la PC cu line-in..

 

Formatorul de ton nu-ţi modifică cu nimic tensiunea corzilor. Am cântat şi pe procesoare şi pe amp-uri şi pe PC, tensiunea corzilor a fost mereu aceeaşi.

Link to comment
Share on other sites

Guest brutaldeath8

Dacă asta ai înţeles din ce-am vorbit mai sus, e bine... Dar probabil e ca de obicei, aveai o idee preconcepută şi aşteptai un răspuns care să-ţi convină.

Dacă instrumentul nu e strâmb (twisted neck sau alte probleme iremediabile), nu e niciodată el de vină, săracul. Ai truss rod, ai cordar reglabil, îl reglezi cum vrei. Poţi să-ţi iei şi custom şop, dacă scale lenght este la fel cu ce ai acum, cu acelaşi calibru de corzi, exact la fel se va simţi.

 

 

 

Formatorul de ton nu-ţi modifică cu nimic tensiunea corzilor. Am cântat şi pe procesoare şi pe amp-uri şi pe PC, tensiunea corzilor a fost mereu aceeaşi.

 

Am pus aici http://forums.rgc.ro...egistrare-mica/ o inregistrare sa vezi cam cum suna

 

Chestia ii ca cant (cacaofonie added) fara niciun software, niciun program cu efecte

Edited by brutaldeath8
Link to comment
Share on other sites

Am pus aici http://forums.rgc.ro...egistrare-mica/ o inregistrare sa vezi cam cum suna

 

Chestia ii ca cant (cacaofonie added) fara niciun software, niciun program cu efecte

 

Suna foarte bine . Neavand intrare cu impedanta mare si filtru ptr bass probabil nu auzi bine unele frecvente asa ca lovesti mai tare coarda si intri in limitare .

 

Trebuie sa dai BT-ul l aminim posibil iar basul tot l aminim posibil sa incerci sa canti notele cu amplitudine "constanta" cu simt din degete .Chiar daca sunt dierente de amplitudinea semnalului intre corzi ( caci nu ai compresor si nu ai amplif care sa comprime si poate nici corzile nu sunt cele mai bune ..) cu simt din degete compensezi sa sune egal tonurile .\\

 

Nu-i chitara de vina ..!

 

Apropos ..."stranse " adica l ace zice engleji "tight" ..coarda care este mai proasta si nu da semnal suficient ..sau este veche ...simti ca este mai greoaie la cantat .

Exact ca si la chitara electrica pe un clean perfect aproape ca nu0ti vine sa canti ..suna plescait scurt fara sustain playabilitate foarte mica/redusa se canta foarte "greu cu un efort considerabil ".... ..Fata de compresor +distors la care cum te atingi de coarda merge ca untul ..aluneca suna tot ce prinzi fara nici un efort !!!

 

Astea simti tu "strans"

 

Pe coarda joasa ai o rezonanta ..un "BoooM". p ecelelalte nu ai ..asta-i una din diferente .

Trebuie sa reduci rezonanta depe coarda groasa ca sa poti da volum sa se auda si sa sune si celelalte frecvente ...

 

 

Grea e geografia ..!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am pus aici http://forums.rgc.ro...egistrare-mica/ o inregistrare sa vezi cam cum suna

 

Chestia ii ca cant (cacaofonie added) fara niciun software, niciun program cu efecte

 

Da, am ascultat. Sună normal, doar că e dat tare şi ar mai merge lucrat cu nişte efecte, egalizare, îţi acoperă bass-ul tot mixul. Restul, că-ţi sună unele note prea tare sau prea încet, e treaba de tehnică.

 

Dacă vrei să-ţi mai lucrezi tonul, poţi folosi un procesor. Nu ai neapărată nevoie de amplificator. Poţi folosi şi unele VST-uri. Pentru asta recomand o interfaţă audio cu intrare de instrument. Asta-i trasă cu bass ieftin (Cort Action V), cu corzile vechi (chiar 4 de un fel şi E-ul alt producător), înfipt într-o interfaţă audio şi VST-uri. Pentru sunet cu bani puţini, eu sunt mai mult decât mulţumit. În orice caz, pot învăţa să cânt fără absolut nici o problemă şi m-aş descurca fix la fel şi cu un instrument de 10 ori mai scump.

 

Cum am zis şi mai sus, de treaba cu corzile mai tensionate mă confrunt şi eu. Nu am acelaşi control pe corzile D şi G, trebuie să le lovesc cu altă intensitate. Dar asta e o treabă cu care se confruntă oricine cântă la instrumentul ăsta.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea basurilor au diferente de volum intre note sau corzi. Acest lucru se rezolva cu un COMPRESOR si nicidecum tragand mai tare de notele care se aud mai incet. Daca la chitara se folosesc jdemii de efecte, la bas este suficient dar necesar un compresor.

 

Toate tutorialurile de bas iti arata exercitii prin care sa-ti dezvolti abilitatea de a ataca toate notele la fel cu toate degetele si voi ii spuneti sa compenseze deficientele instrumentului prin tehnica ?!? Da-l dreq de bas ca ala se schimba, important e sa inveti sa canti corect.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea basurilor au diferente de volum intre note sau corzi. Acest lucru se rezolva cu un COMPRESOR si nicidecum tragand mai tare de notele care se aud mai incet. Daca la chitara se folosesc jdemii de efecte, la bas este suficient dar necesar un compresor.

 

Toate tutorialurile de bas iti arata exercitii prin care sa-ti dezvolti abilitatea de a ataca toate notele la fel cu toate degetele si voi ii spuneti sa compenseze deficientele instrumentului prin tehnica ?!? Da-l dreq de bas ca ala se schimba, important e sa inveti sa canti corect.

 

Dupa ce te mai linistesti o sa vezi ca totu-i din MANA !!!!

 

Bineinteles ca compensezi cum poti din " mana " ca nu canti cu compresor ca un innecat tot timpul ..compresorul e ptr un anumit gen de muzica si de inregistrare unde se accepta sa ca totul sa sune PLAT .

 

Cand canti pe clean chiare si la cel mai scump bas din lume este o diferenta foarte mare intre volumul corzi G la neck si intre volumul sunetului cantat sus la capatul tastierei (gatului ) .. mai ales daca joasele nu sunt redate bine .ci mai mult armonicele sunetului fundaental domina ...Sunetul cantat sus suna mai tare datorita apropierii frecventei de zona unde boxa diful functioneaza /reda mai "tare " plus coarda se apropie mult de doza ..deci volum mai mare si din aceasta cauza .

 

Astea se compensaeza din mana .pe orice bass. Compresoarele sunt o rezolvare de nevoi e..foarte proasta fata de compresie de putere amplif/dif si distorsiunea difului ce scoate un sunet "playabil " quasi uniform ca si amplitrudine pe tot griful ..sound ce-l poti :"regla" usor din mana ..

 

Sa nu uit ...La anumite garnituri de corzi de slaba calitate sunt diferente intre volumul corzilor ..lucru ce nu-l observi daca canti comprimat ..cu amplif fortat .

Pe clean se simte imediat ...dar si in acest caz ar trebui sa ai un amplif de incredere ce reda liniar cu o boxa l afel de buna ..si testarea sa se faca si intr-o camera fara reflexii si rezonante .Altfel te pacalesti si nu stii de la ce ai efectul de "combfilter " vine din captare /redare sau sunetul camerei .....sau de l acorzi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

M-am mai linistit, tot nu e din MANA.

Si e bine inteles de tine ca e din mana, eu n-am vazut nici un tutorial sau vreun basist care sa spuna ca trebuie sa compensezi din mana.

Ma repet pentru cine vrea sa inteleaga, restul sunt liberi sa faca ce doresc:

Tehnica corecta este sa ataci toate notele cu aceeasi intensitate.

 

Daca vreti sa facem teoria chibritului, putem elabora oricat de mult: La chitara cand faci strumming si iei un acord apesi mai tare cu pana pe corzile care suna mai incet? La clape cand iei un acord apesi mai tare cu degetele care iau corzile mai inalte?

Edited by 24fret
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest brutaldeath8

Da, am ascultat. Sună normal, doar că e dat tare şi ar mai merge lucrat cu nişte efecte, egalizare, îţi acoperă bass-ul tot mixul. Restul, că-ţi sună unele note prea tare sau prea încet, e treaba de tehnică.

 

Dacă vrei să-ţi mai lucrezi tonul, poţi folosi un procesor. Nu ai neapărată nevoie de amplificator. Poţi folosi şi unele VST-uri. Pentru asta recomand o interfaţă audio cu intrare de instrument. Asta-i trasă cu bass ieftin (Cort Action V), cu corzile vechi (chiar 4 de un fel şi E-ul alt producător), înfipt într-o interfaţă audio şi VST-uri. Pentru sunet cu bani puţini, eu sunt mai mult decât mulţumit. În orice caz, pot învăţa să cânt fără absolut nici o problemă şi m-aş descurca fix la fel şi cu un instrument de 10 ori mai scump.

 

Cum am zis şi mai sus, de treaba cu corzile mai tensionate mă confrunt şi eu. Nu am acelaşi control pe corzile D şi G, trebuie să le lovesc cu altă intensitate. Dar asta e o treabă cu care se confruntă oricine cântă la instrumentul ăsta.

 

Am pe Audacity un plugin VST Free Amp 3

Link to comment
Share on other sites

 

Hehe, asta imi trezeste amintiri, exact asa era si primul meu bas :)

 

Incearca sa-i faci un setup, daca mai functioneaza:

 

1) Indreapta gatul: Tine apasata coarda E pe prima si ultima tasta si vezi ce distanta ai intre tasta 8 si coarda. Ideal ar fi sub 1mm, dar nu lipit. Daca e mai mult, da jos pickguard-ul si invarte de tija aia inspre dreapta. Daca e mai putin, adica gatul este indoit pe spate, invarte tija spre stanga.

 

2) Regleaza actiunea (inaltimea corzilor): Exista si aici specificatii dar eu am observat ca cel mai bine se face babeste: Cu o cheie imbus strange suruburile din tamburii peste care trec corzile, astfel incat acestea sa se apropie de griff. Coboara-le cat se poate de jos fara sa bazie cand canti pe griff.

 

3) Regleaza intonatia: Ia un tuner, acordeaza basul, si apoi vezi pe rand daca se respecta nota si pe coarda libera si pe pozitia 12. Daca la pozitia 12 nota este mai sus sau mai jos, invarte cu o surubelinta de suruburile care tin tamburii de bridge, re-acordeaza, verifica din nou pana corespunde intonatia pe coarda libera si pe pozitia 12.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Oricum, din poze n-am vazut decat lipsa unei corzi si banda adeziva pe headstock...ideale erau niste poze care sa evidentieze actiunea la tasta 1, la tasta 12, si de asemenea gradul de curbura a gatului, dupa parerea mea, ca sa poti sa primesti un sfat folositor legat de problema ta. :confused: Si, dupa cum a zis si Beck, ideal ar fi fost ca inainte sa faci pozele, sa schimbi cablurile alea de sarma de pe chitara ta... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.