www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbatul Tuning-Ului Frecvent


Guest alexp2012
 Share

Recommended Posts

Guest alexp2012

Salut tuturor! \m/

 

Revin cu o intrebare referitoare la schimbatul tuning-ului. De obicei am chitara (acustica) acordata in tuning-ul standard (EADGBE) insa as vrea sa invat si melodii care sunt, de exemplu, in Drop D, Drop C, Drop Db, etc.

Problema este ca eu am cursuri saptamanale de chitara, cursuri la care folosesc tuning standard deci asta implica, daca vreau sa folosesc altul, sa ii schimb tuning-ul de vreo 2-3 ori pe saptamana. Am inteles ca "jucatul" cu schimbatul tensiunii in gat frecvent poate dauna chitarei provocand neck warping si alte chestii nasoale.

 

Voi ce parere aveti si ce ma sfatuiti? :D Multam!

Link to comment
Share on other sites

drop d poti sa iti faci la chitara acustica destul de des(parerea mea) , depinde si de calitatea chitarii,,,ca de la drop c o sa iti zbarnaie foarte urat, acordajele astea nu is facute pentru chitara ieftina acustica(nu stiu ce chitara ai) in special is facute pentru electrica ,asa ca stange niste bani si cumpara de pe rgc o chitara mai ieftina second si un amp sau foloseste boxele de la pc si o sa te poti juca cat vrei tu cu acordajele.Daca ai cunostinte muzicale poti transpune acordajele drop pe standard dar ce i drept e mai greu asa.Eu am electrica si acustica si nu am avut deecat o zi data chitara electrica in acordaj jos.Mi se pare foarte confortabil standardul deoarece am in cap scalele tot ce trebuie si imi este usor.Incearca sa inveti melodii in standard mai complexe si pana atunci iti iei alta chitara...

Link to comment
Share on other sites

Dă'o-n paşte de chitară, mai ales dacă nu e vreun monument istoric... Contează ce-ai în cap. Şi dacă îţi dezvolţi mai multe laturi cu ajutorul acordajelor alternative, ieşi mult mai bine decât să ai un Martin D-15 care stă în colţ şi cântă, uneori, Coldplay şi Wonderwall.

Plus, că, dacă e vreo şteoarfă de până în 15 milioane, în 5 ani oricum o arunci...

 

Şi eu le schimb săptămânal, la alea OK se setează la loc dacă se duce... dar oricum se duce şi de la timp... la alea naşpete din naştere oricum sunt sortite pierii după un timp

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 ani cam mult...eu ma plictisesc de o chitara in cca un 1 an maxim.Imi place sa testez sunetul cumpar pedale de toti bani sau chitare pana gasesc ce imi place cu adevarat.Cum nu am un magzin unde sa le testez in apropiere cu produse faine, prefer sa cumpar second si bag o baterie in pedala bag chitara in ea si vad ce sunete scoate daca imi place o pastrez, daca nu imi place o dau cu cat am cumparat o.Asa fac cu pedalele ,la fel poti face si tu cu o chitara.Stiu ca am fost offtopic

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Am o șteoarfã de Takamine :)).. Oricum, în comparație cu alte ștoarfe (d-alea afirmate!) asta nu bâzâie cu una cu douã. Am încercat sã acordez corzile bass pentru Drop C și nu are fret buzz deloc (am corzi de 12-53.. probabil contribuie si chestia asta..?!) Se descurcã mai mult decât decent pentru banii pe care i-am dat pe ea. Și da.. probabil într-un an nici n-o sã o mai folosesc așa frecvent cã a dat boala de electricã și în mine! \m/

Link to comment
Share on other sites

Si eu ma tot mut pe acustica din standard in Drop D, Eb, Drop Db, in functie de ce am de cantat, si e ok. Deocamdata, cel putin. Oricum, eu de fiecare data cand termin de cantat la acustica o reacordez in standard si o las asa.

 

In orice caz, conteaza si cat de groase sunt corzile, toata treaba e sa n.ai buzz.

 

La o melodie-doua-trei, nu cred sa se puna problema de neck warping daca treci din standard intr.un drop...

 

SEMI-OFFTOPIC:

@darkskater96: ar fi intr.adevar o solutie transpunerea pieselor din acordaje drop in standard, insa numai partial. Spre exemplu, in Drop D daca fac strum pe primele 3 corzi libere, am un power chord D. Daca m.as apuca sa transpun asta in standard, re.ul ala "gros" nu mai am de unde sa.l iau, pentru ca in standard pe coarda groasa libera o sa am un mi, nu un re. Poate doar eventual sa cant un power chord D pe alte corzi, in alta pozitie pe grif, insa... nu va suna la fel... aceeasi chestie si pentru acordajele si mai joase decat Drop D... iar de multe ori, nu stiu, dar parca in acordajul ala alternativ sta tot "efectul", toata "carnea" piesei... Acordurile in pitch.ul ala jos parca imi induc o alta stare decat aceleasi acorduri, sa zicem, la octava...

 

E interesanta oricum ideea asta cu transpusul pieselor in alte acordaje, ca iti pune putin mintea la contributie, insa personal cred ca o piesa suna cel mai bine (si se canta si o idee mai usor) in acordajul pentru care a fost scrisa...

 

Nu stiu daca se intelege ceva din ce am scris aici, scuze pentru incoerenta...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am inteles perfect ce ai spus, Mike. Am observat ca se obisnuieste ca, in cazul ca exista, cei doi chitaristi dintr-o trupa sa execute acordurile diferit; unul din ei le face "normal" asa cum ne suna noua piesa iar celalalt le "rastoarna" le urca sau le coboara, obtinandu-se o armonie dar linia melodica e data tot de chitara principala, ca sa-i spun asa. Exemplul care-mi vine acum in minte este "Master of Puppets" unde sunt anumite pasaje in care se intampla ceea ce am spus eu mai sus.

Ma opresc aici, pana nu arat eu o mostra adevarata de incoerenta.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai uite eu cant in trupa cu celalalt chitarist exact cum spuneti voi.Mai jos sau mai sus ,luam acordurile diferite si eu is acordat in standard iar celalalt in drop d si ne ies niste minunatii de sunete din combinatii...Avem 2 melodii terminate deocamdata si o sa le postez pe rgc exact cand terminam tot albumul.Cant symphonic metal si mi se pare cea mai buna idee, ca sa ai un sound propriu sa faci asa deoarece inca sunt putine trupe care faca cest lucru, aceasta este parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Eu imi acordez chitara mea ieftina(de vreun an am inceput sa ma joc in diverse acorduri cu ea) cam 1 data pe saptamana ba in D (cel mai mult in D), ba in Eflat, sau E si chiar in open D cand ma simt mai arid... si inca n-am constatat vreo problema.... inca...

 

Plus, că, dacă e vreo şteoarfă de până în 15 milioane, în 5 ani oricum o arunci...

 

 

numai un smintit actioneaza astfel, sau unu care isi sechestreaza chitara intr-un colt de camera si nu o poarta alaturi sa i se imprime amintiri si personalitate... Eu imi iubesc chitara si cred ca am sa-mi iubesc orice chitara care are o poveste de zis alaturi de amintiri mai mult sau mai putin placute... Iar astfel de chitari daca ar fi sa plece, nu pleaca sub forma de gunoi si nici macar lucru vandut... ci doar ca si cadou special... Cred ca si Rea isi iubeste chitara

 

O da... asta e melodia care o ascult de fiecare data cand pun corzi noi... In fine, eu zic sa-i dai inainte mai ales daca ai idei in minte... sunt mult mai importante, dar nici sa te iei dupa astia care scuipa lucrul care ii incanta, distreaza... satisface?... parerea mea...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor! \m/

 

Revin cu o intrebare referitoare la schimbatul tuning-ului. De obicei am chitara (acustica) acordata in tuning-ul standard (EADGBE) insa as vrea sa invat si melodii care sunt, de exemplu, in Drop D, Drop C, Drop Db, etc.

Problema este ca eu am cursuri saptamanale de chitara, cursuri la care folosesc tuning standard deci asta implica, daca vreau sa folosesc altul, sa ii schimb tuning-ul de vreo 2-3 ori pe saptamana. Am inteles ca "jucatul" cu schimbatul tensiunii in gat frecvent poate dauna chitarei provocand neck warping si alte chestii nasoale.

 

Voi ce parere a

veti si ce ma sfatuiti? :D Multam!

 

Vrei un sfat Logic ?

 

150 RON cummperi o chitara second hand ...o acordezi cum vrei si exersezi (pana se toceste de tot si dispare ...LOL _)

 

Logic ,Practic ...Nu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Vrei un sfat Logic ?

 

150 RON cummperi o chitara second hand ...o acordezi cum vrei si exersezi (pana se toceste de tot si dispare ...LOL _)

 

Logic ,Practic ...Nu?

Asa ce mare branza fac? Imi cumpar o chitara vai mama ei doar ca sa vad care-i treaba cu acordajele? Cat despre ironie si sarcasm, lasa ca te anunt daca dispare pana la urma Takamina! :lol:

 

Multumesc tuturor celor care si-au postat opiniile! :D

Edited by alexp2012
Link to comment
Share on other sites

Asa ce mare branza fac? Imi cumpar o chitara vai mama ei doar ca sa vad care-i treaba cu acordajele? Cat despre ironie si sarcasm, lasa ca te anunt daca dispare pana la urma Takamina! :lol:

 

Multumesc tuturor celor care si-au postat opiniile! :D

 

Cred ca ai vre-o problema psihica ..daca tu vezi vre-o ironie ..

 

Am dat un sfat foarte serios , nu ai nevoie de chitara de super concert ca sa exersezi si sa inveti ...pana ajungi tu sa ai nevoie de chitara de maestru ca sa demonstrezi cum e cu virtuozitatea in diferite acordaje mai trec minim 15 ani ..daca mai canti peste atatia ani .

Eu i-ti doresc sa canti ..prea multi ca tine am vazut ca s-au lasat .Pe majoritatea ii tine 5-6 ani avantul apoi se lasa sau unii mai bunicei se baga la birt si incearca sa faca bani prin cluburi ..si uita de muzica ..

Chiar ieri am "certat ' niste prieteni foarte talentati ca nu se mai tin de cantat ..si mai sunt cativa ..pacat .

 

Deci daca facem un calcul ..aptrox 10 ani ptr. fiecare acordaj sa ajungi un bun interpret ,daca te tii serios cate acordaje o sa

inveti pana la batranete . presupunand ca te tii de cantat .

 

Ca sa intelegi dam si "cuvinte " la ilustratie :

 

150 RON cummperi o chitara second hand ( care este suficient de buna ptr studiat ptr orice nivel )...o acordezi cum vrei si exersezi (pana se toceste de tot si dispare .( adica nu trebuie sa o tot dezacordezi si sa o acordezi ci o lasi cu un singur acordaj asa ca poti sa exersezi cand ai chef fara sa -ti fure timp acordajul , asa vei putea exersa atat de mult incat se toceste chitara si....si vine o mica gluma ... daca se erodeaza poate ca chiar dispare "dispare " ..LOL )

 

LOL inseamna ca este o glume in text ...!

Alta problema ar fi ca nu se exrerseaza toate prostile pe chitara de concert !! Ii tocesti tastele etc ..pana ajungi sa canti in concert nu mai este OK chitara .O chitara de mare calitate o pastrezi ptr inregistrari ptr concerte.

Nu o ti ptr exersat si nu te duci sa canti la nunti cu ea .

 

Ce chitara ai tu nu ma intereseaza nu are nimic comun cu cea ce poti tu sa canti .Asta impresioneaza copii de clasa a IX-a .

Daca demonstrezi cat de Tommy Emmanuel esti cu o chitara tocita ca si a lui poate constat ca ce pacat e ca nu ai o chitara si mai buna sau mai scumpa ...

 

Ai scris : Voi ce parere aveti si ce ma sfatuiti?

 

Nu mai cere sfaturi daca nu esti pregatit sa le accepti .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Karpi, ti-am inteles perfect postul, ai dreptate in felul tau, insa daca tot dam explicatii, hai sa dau si eu una. 

Ironia pe care am crezut ca am sesizat-o a fost faza cu tocitul si disparitiei chitarei; am considerat ca tie (tu fiind probabil un chitarist avansat) ti s-a parut o intrebare complet ridicola si ai dat un raspuns pe masura. Cu alte cuvinte: da, bai asta, hai sa-ti zic eu cum sta treaba daca tot crezi tu ca o sa strici chitara doar cu niste amarate de acordaje: o sa se toceasca si o sa dispara! "LOL"

In fine, nu am ce sa fac, raman cu problema mea psihica..

Nu am chef de cearta, nu pentru asta am venit pe forum, dar data viitoare, cand ai impresia ca cineva te nedreptateste, incearca sa vezi si punctul lui de vedere.

Faza cu "nu ma intereseaza ce chitara ai"... Serios acum, CHIAR crezi ca intentia mea a fost sa ma dau in spectacol cu ce chitara am..?! Se pare ca nu sunt singurul care intelege ce nu trebuie.

In concluzie, iti multumesc pentru diagnostic, opinie si sfaturi! ;) 

Link to comment
Share on other sites

karpi eu te respect pentru faptul ca, canti de mult timp... dar, de la conservator la conservator, cea mai conservatoare idee care o poti lasa mostenire urmasilor e sa faca exact ce si cum vor... asa ai facut si tu... si cand n-ai ajutor si nu-ti vin toate mura in gura parca te descurci cel mai bine... Lasa-i frate... stiu ca ai imbatranit si te plictisesti... totusi mai bine jucam un poker ceva decat sa ajungi mai rau... ma opresc aici din acelasi motiv... respect muzica ta si pe tine. Userul a decis... probabil ca alte comentarii nu-si mai au rostul...

Link to comment
Share on other sites

Las' ca nu esti nici tu mai special. Puteai sa lasi comentarul asta daca erai mai limpede la tartacuta .

Iarasi incepi cu aberatii ?

 

Presupun ca esti chitarist ..canti in acordaj italian de o vreme ....

 

Incearca sa canti 10 feluri absolut diferite de improvizatii in stil propriu in "A major" sa nu se repete de la una la alta lickurile ...etc ...sa sune diferit .

Vezi cate poti sa aduni din experienta dobandita de cand canti .

Sa presupunem ca faci 5 feluri in major .

Acum treci in alt acordaj si incerca aceiasi chestiune iar daca inca nu ai experienta calculeaza cam cati ani ai nevoie sa faci tot mascar 5 tipuri de "mers " in acest acordaj .

 

Daca inmultesti de doua ori timpul de pana acum ajungi la cele cate 10 "tipuri " in fiecare acordaj ...

 

15 ani este cu indulgenta ce ear fi valabil numai daca se canta incontinu si se exerseaza invata non stop .

 

Ia calculeaza cum e cu aberatiile ..

Link to comment
Share on other sites

Nici nu ma asteptam la un raspuns limpede . Tine-o tot asa !

 

Limpede de tot

 

Ai 10 piese in A major , rock simplu .sau .upbeat blues in 3 acorduri I-IV-V ...canta 10 feluri de improvizatii absolut diferite sa nu semene intre ele .

 

Daca ai reusit treci la alt acordaj si canta la fel acum chiar aceleasi 10 improvizatii . .

 

Cati ani ai avut nevoie sa canti zece feluri de improvizatie inca aproape tot atatia ani ai nevoie daca treci in alt acordaj .

 

Nu am vazut inca pe mai nimeni sa ajunga experimentat mai repede de minim 8-10 ani fara alt acordaj ..

Ca unii o fac in 7 ani .poate ..dar alti ... in 15 ani ..dupa talent si munca ...

 

Ca poate sa cante 10 -20 de piese invatate pe de rost , are 15 lick-uri cu care se descurca cumva ..mai cunoaste ceva armonie..este un nivel de pregatire intr-o faza intermediara .

 

Incearca in A major sau in C major ..incearca sa faci 10 solouri absolut diferite ( deci nu improvizatii unde ar trebui experienta foarte mare ci teme solo facute in cate ore vrei ) si vei vedea ce si cum .

 

Astea nu sunt glume

Nu am spus sa canti sa postezi aici pe rgc.ro etc ..numai sa incerci ..si nu trebuie sa vi sa raportezi ce ai reusit !

 

Un aspect al forumurilor este ca sunt publice .

 

Eu nu raspund doar personal ptr cel care intreaba .,cate o tema este de interes public ..mai multi pot avea aceiasi problema .

.Daca s-a observat ,mai multi citesc cate un topic decat numarul celor care iau parte la discutii .Deci multi forumisti ,dar si alti care dau de forum si nu se inscriu . citesc ce se scrie si trag concluzii si poate invata cate ceva .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.