www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare Tv-Sistem Home Cineva


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

Deci treaba sta asa..am cumparat una Bucata Televizor LEd Samsung si una bucata sistem home cineva samsung cu DVD..ce vreau eu..sa conectez tv la dvd astfel icnat sa redea sunetul programelor TV prin boxele de la home cinema...eu am dolce..deci am mufa hdmi-hdmi reciver TV..acum ce vreau..pe TV am mufe de audio avi composite ca si pe dvd..daca le voi conecta itnre ele ce vad la tv se va auzi prin boxE??

 

Adica..uitati pozele cu piesele in pricina

IMG_2356.jpg

 

 

 

IMG_2357.jpg

 

 

E bun acest cablu?? CABLU

Link to comment
Share on other sites

Pai asa e treaba..poza doi e spatelel DVD-ului..si pe acolos e aud boxele...adica daca pun un film pe dvd..stick..si ma uit la el pe tv aud pirn boxe..da eu vera la ce ma uit la tv zi cu zi sa aud pirn boxe..daca intelegi..sa nu fiu dependent de boxele interne ale TV...:D Si vad ca component audio au am2..ar fi si alta solutie?? desi cred ca asta e cea mai calitativa...

Link to comment
Share on other sites

Tot ce vezi in poze..adica alea sunt toate mufele...sistemu nu are hdmi..pt ca tv oricum nu avea ARC...si optical nu am pe dvd..deci doar component ar fi..ma gandesc ca is destul de ok..vede full hd foarte bine prin Video simplu..

 

Am chiombit eu sau pe TV scrie MARE Component IN?

 

In afara de ce ti-a zis BECO, trebuie sa vezi ce optiuni mai ai sa scoti audio din receiver, nu din TV.

Si mai ai iesirea de casti.

 

Normal ar fi sa scoti semnal 5.1 fie din receiver, fie din tv, insa inteleg ca home cinema-ul nu are intrare.

Link to comment
Share on other sites

Home cinema e poza 2..aia e tot ce are..Reciverul Dolce are exact aceleasi mufe ca si Home cinema..plus mufa de HMDI video..care o folosesc acum..deci e cam acelasi lucru..:D posibil sa mearga pe component...si sa fiu multumit...o sa vad dupa ce testez..asta zic ca e singura solutie..

Link to comment
Share on other sites

Ia un adaptor Scart din asta, pui switch-ul pe Output, folosesti un cablu 2xRCA - 2xRCA si intri in player pe intrarea auxiliara.

Daca vrei sa folosesti receiverul, poti sa scoti sunet direct din el cu cablul de care ti-am spus mai sus. Parerea mea e ca e mai bine sa iesi direct din receiver decat sa mai treci prin TV.

Semnalul component e doar video, nu contine si audio, deci cablul de care ai intrebat tu nu e bun.

scart_Adapter_CompV_Audio_S-Video.jpg

Edited by lupul alb
Link to comment
Share on other sites

Component e doar pentru video. Daca te uiti la televizor o sa vezi ca pe langa cele 3 RCA-uri ale semnalului component ai si 2 RCA-uri (alb si rosu) pentru audio, deci semnalul audio e separat.

Pe langa asta, pe DVD ai conexiune component out si tu ai nevoie de in. :)

 

Ar trebui sa ai 2 RCA-uri (alb si rosu) pe spatele receiver-ului. De aici scoti semnal si dai in DVD.

Link to comment
Share on other sites

hmm din cate am citit in manualul dvd si tv..component e special pentru sunet si audio de calitate mai mare..oare sa ma insel??

Da. E doar video YPbPr-ul ala.

 

Si, doar daca n-am chiorat - rog corectati-ma daca gresesc!!! - componentul ala e INTRARE in TV. Nu poti scoate audio din el. Din nou, daca nu gresesc, nici SCART-ul ala nu e iesire din tv ,ci intrare.

 

Singurele iesiri clare din televizor pe care la vad in poza sunt casca si iesirea optica digitala.

Link to comment
Share on other sites

OK..atunci treaba sta asa..cu acel cablu component pot scoate video la calitate mai mare..si pentru audio am nevoie de 1 fir cu 2 rca la un capat si inca 2 la celalalt...din

 

Recapitulare.. PT video bun bag 3 RCA si 3 RCA pe acel component si pentru aduio bag 2 rca si 2 rca..am nimerit??

 

 

Pe R si L pun audio si pe Component Video..:D

 

De ex Audio il pun direct din Reciver si Audio din dvd in tv..cand folosesc DVD..

 

Am ziso corect?:D

Link to comment
Share on other sites

Aproximativ :)

 

Folosesti un cablu component cu cate 3xRCA din DVD in TV.

Folosesti un cablu audio cu cate 2xRCA din receiver in DVD. Asa ca la orice te-ai uita - TV sau DVD - tu vei auzi sunetul in boxele sistemului Home Cinema. :)

 

Nu poti si nu ai de ce sa bagi audio din DVD in televizor pentru ca boxele sunt conectate la DVD.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.