www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet 1X10


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Deoarece aveam pe acasa,de ceva timp,un difuzor Celestion Tube 10 m-am gandit ca ar fi bine sa fac un cabinet pentru el.

Cabinetul va fi realizat din PAL de 16mm.

 

Am sa va arat ce am facut pana acum.

La un atelier de tamplarie,am taiat bucatile de PAL:

post-12729-0-14354000-1362083545_thumb.jpg

Apoi am inceput sa le montez:

post-12729-0-27550200-1362083655_thumb.jpgpost-12729-0-25409800-1362083668_thumb.jpgpost-12729-0-53096200-1362083680_thumb.jpgpost-12729-0-20627400-1362083695_thumb.jpg

La interior cabinetul a fost intarit cu baghete de lemn de brad care au sectiunea de 20x20mm.

 

Cam atat am reusit sa fac azi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Buna seara.

 

Intre timp am mai lucrat cate ceva la cabinet:

post-12729-0-70710100-1362345277_thumb.jpgpost-12729-0-01561400-1362345293_thumb.jpg

Capacul din spate poate fi open-back:

post-12729-0-59130800-1362345406_thumb.jpg

Sau closed-back:

post-12729-0-02483800-1362345479_thumb.jpg

 

Foarte posibil ca maine sa fac primele probe si sa decid care dintre capace va ramane pe cabinet.

 

Va mai ramane o singura problema si anume ce voi pune pe fata cabinetului.Nu am reusit sa gasesc nicio panza care sa imi fie pe plac sau o tabla perforata ceva...

Poate ma ajutati voi cu ceva sfaturi.

 

O seara buna,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Suna bine?

 

Este un tip pe forumul Power Audio care vinde tabla perforata. Poate are vreo bucata mai mica si pentru tine. http://www.forum.pow...af066f95a5fb539

 

Suna bine.

Deocamdata l-am probat doar pe un amp cu tuburi facut de mine dupa schema de la Fender 5C1.

Cabinetul a fost probat si de userul pasion-kill(Costin)care este un bun chitarist.Si lui i-au placut atat sunetul cat si realizarea practica.O sa scrie el mai multe detalii referitoare la sunetul cabinetului.

 

Am sa il intreb pe tipul de pe Power Audio daca poate sa imi faca o bucata de tabla perforata si la ce pret.

 

Multumesc pentru indrumare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In urma cu cateva ore cabinetul a fost gata :wee::rock:

post-12729-0-95734900-1362427931_thumb.jpgpost-12729-0-09824400-1362427961_thumb.jpgpost-12729-0-06738100-1362427994_thumb.jpg

 

Am ramas la varianta closed-back.Sunetul este mult mai"plin".

 

Reusita cutia .

Vad ca nu ai saibe la suruburile de fixarea placii din spate .

Cumperi "tinte" ptr bocanci sau pielarie din cele ptr orififciile ptr sireturi , una din cele doua parti se potriveste ca si saiba .atat ca diametru cat si profil .

De obicei si la marochinarie se gasesc nu numai la accesorii ptr produse de pielarie .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Reusita cutia .

Vad ca nu ai saibe la suruburile de fixarea placii din spate .

Cumperi "tinte" ptr bocanci sau pielarie din cele ptr orififciile ptr sireturi , una din cele doua parti se potriveste ca si saiba .atat ca diametru cat si profil .

De obicei si la marochinarie se gasesc nu numai la accesorii ptr produse de pielarie .

 

Nu am mai pus saibe pentru ca nu am mai avut rabdare.Vroiam sa il aud mai repede.

Foarte buna ideea cu folosirea cu folosirea "tintelor"pentru sireturi.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru realizare, merci de poze si detalii (inclusiv cele de pe PM). :yay:

vreau si eu sa ma apuc de un asemenea proiect, dar materialele difera:

- placaj de min 18mm, am cautat de mesteacan, dar am gasit doar unul cu noduri, cica este folosit pentru ambalaje, conteaza/influenteaza sunetul ?

- difuzor de 12",

- nu gasesc tolex (nici nu am cautat prea tare), am gasit niste piele sintetica, nu este foarte scumpa.

sunt inca in stare de proiect, caut componente.

ca dimensiuni oscilez intre Marshall 1912 si un Mesa Boogie 1x12 WideBody

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Guitar%20Cabinets/COMPACTcabs/WidebodyOB-1x12-LG.htm

Link to comment
Share on other sites

vreau si eu sa ma apuc de un asemenea proiect, dar materialele difera:

- placaj de min 18mm, am cautat de mesteacan, dar am gasit doar unul cu noduri, cica este folosit pentru ambalaje, conteaza/influenteaza sunetul ?

- difuzor de 12",

- nu gasesc tolex (nici nu am cautat prea tare), am gasit niste piele sintetica, nu este foarte scumpa.

sunt inca in stare de proiect, caut componente.

ca dimensiuni oscilez intre Marshall 1912 si un Mesa Boogie 1x12 WideBody

http://www.mesaboogi...yOB-1x12-LG.htm

 

In cazul in care vrei sa faci carcasa(cadrul) din lemn ar fi bine sa apelezi la serviciile unui atelier de tamplarie.Numai asa vei putea obtine piesele necesare taiate si slefuite perfect.Tot cei de acolo te vor ajuta sa le imbini,ceea ce conteaza foarte mult.Cu cat carcasa este mai robusta,cu atat sunetul va fi mai bun.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

In cazul in care vrei sa faci carcasa(cadrul) din lemn ar fi bine sa apelezi la serviciile unui atelier de tamplarie.Numai asa vei putea obtine piesele necesare taiate si slefuite perfect.Tot cei de acolo te vor ajuta sa le imbini,ceea ce conteaza foarte mult.Cu cat carcasa este mai robusta,cu atat sunetul va fi mai bun.

 

am facut rost de placaj de mesteacan de 18 mm, o sa il dai direct la furnizor, apoi o sa apelez ca un prieten sa il asamblez. din placa pe care o iau, cred ca o sa iasa 2 cutioare, o sa incerc sa vand una, mai amortizez din cheltuieli.

nu m-am hotarat insa la dimensiuni, desi la ce concerte o sa dau eu in casa, nu cred ca o sa fie diferente mari intre cele doua variante.

 

merci de raspunsuri si sfaturi, Florin si Mihai. :respect:

Link to comment
Share on other sites

nu m-am hotarat insa la dimensiuni, desi la ce concerte o sa dau eu in casa, nu cred ca o sa fie diferente mari intre cele doua variante.

 

Cred ca nu dimensiunile cabinetelor vor face diferente mari de sunet.Au cam acelasi volum.Diferenta mare de sunet va fi data de tipul difuzorului folosit.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am amintit ca aveam prin beci(la boxa),in cutiile mele cu fierotenii,un ornament de difuzor de12".Aseara am coborat,am 'sapat' prin fiare si l-am gasit :spidey: .

Am facut niste cleme de prindere si a iesit asa:

post-12729-0-51135200-1362732541_thumb.jpg

 

Scuze pentru calitatea imaginii.A fost facuta cu telefonul.

Am sa revin cu niste poze mai bune.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca ai meterial pentru doua cutii, atunci fa o copie de Marshall si una de Mesa si o pastrezi pe cea care iti place mai mult.

 

Si eu m-am gandit la asta, dar este mai greu de incadrat in placa de 1525x1525 mm pentru doua cutioare.

Pana la urma m-am hotarat pe Mesa Boogie, o sa fie cu open back.

 

Mi-am amintit ca aveam prin beci(la boxa),in cutiile mele cu fierotenii,un ornament de difuzor de12".Aseara am coborat,am 'sapat' prin fiare si l-am gasit :spidey: .

Am facut niste cleme de prindere si a iesit asa:

post-12729-0-51135200-1362732541_thumb.jpg

 

Scuze pentru calitatea imaginii.A fost facuta cu telefonul.

Am sa revin cu niste poze mai bune.

 

A iesit foarte bine, chiar frumos.

Link to comment
Share on other sites

Este mai greu sau nu se poate? Daca este mai greu, inseamna ca se poate.

 

nimic nu este imposibil, dar nu pot grupa bucatile in asa fel incat sa pot avea o taietura in linie dreapta asa cum se solicita la producator sau la un atelier de tamplarie. se taie cu circularul si nu pot sa cer prea multe. Mesa Boogie se incadreaza cel mai bine in placa respectiva si am lemn atat pentru parti, cat si pentru fata si open-back.

Link to comment
Share on other sites

Am testat cabinetul am fost foarte incantat de el in combinatie cu fender 5C1 :yay: Chiar mi-ar placea mult sa am asa ceva acasa, as avea chef tot timpul de studiu. As fi foarte curios cum ar fi in combinatie cu un amp de 20 w pt cantari mai " zgomotoase ".

 

Este mic dar nervos . Prefer tot varianta closed back mai ales ca difuzorul fiind de 10 nu are asa mult low end si faptul ca este inchis il ajuta mult .

Per total sunet cald, cu medii foarte bune, excelent pentru sound mai vintage . Estetic arata si in realitate foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

nimic nu este imposibil, dar nu pot grupa bucatile in asa fel incat sa pot avea o taietura in linie dreapta asa cum se solicita la producator sau la un atelier de tamplarie. se taie cu circularul si nu pot sa cer prea multe. Mesa Boogie se incadreaza cel mai bine in placa respectiva si am lemn atat pentru parti, cat si pentru fata si open-back.

Pt treburile astea se folosesc optimizatoare special facute sa tina cont de taieturile facute cu circularul. Mai sunt si alte functii importante in procesul de productie dar cel din linkul urmator este o varianta mai saracuta dar "la liber".

http://cutmaster2d.ro.malavida.com/d8064-descarcare-gratuita-windows

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt treburile astea se folosesc optimizatoare special facute sa tina cont de taieturile facute cu circularul. Mai sunt si alte functii importante in procesul de productie dar cel din linkul urmator este o varianta mai saracuta dar "la liber".

http://cutmaster2d.r...ratuita-windows

 

Foarte bun, am vrut sa-i fac eu schita pentru decupare in dupa-amiaza asta, dar n-am gasit timp.

 

 

Marshall are dimensiuni 500 x 470 x 290, iar

Mesa Boogie are 570 x 420 x 285. Mă gândeam sa tai fasii de 290 mm, dar așa nu mai aveam pentru fata si spate. Oricum, merci pentru link.

 

Eu am gasit pe net alte dimensiuni, apropiate, oricum.

Marshall: 495 x 437 x 286 mm

Mesa : 570 x 420 x 290 mm.

Link to comment
Share on other sites

Poti seta grosimea taieturii dar implicit o are pe 4 mm, grosimea normala a unei panze.

Incerc sa le pun toate pe aceeasi pagina, calculat la o grosime a materialului de 18 mm.

Nu stiu daca va folosi placa difuzorului si spatele din acelasi material dar le pun tot pe 18 mm

Am trecut piesele pt. Mesa sub diminutivul "mes", numerotate de la 1la 3 reprezentand partile de sus-jos, laterale, fata spate (te prinzi tu care sunt) scazand grosimile materialului.

La fel am procedat si cu Marshallul dar l-am denumit "mar".

Daca sunt nelamuriri sunt prin zona.

 

Amandoua sunt closed back.

cabinet.pdf

Edited by impaiatu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.