www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Right Hand Picking Technique


danielsipos
 Share

Recommended Posts

De cateva zile tot incerc sa imi gasesc o metoda potrivita pentru mana dreapta de a canta metal,ma descurc acceptabil la "Power Chords",dar imi este grea trecerea de la acordurile respective la note,si nu tot timpul nimeresc coarda care trebuie cand trec la note si as dori cateva sfaturi din partea voastra.

 

Am observat ca multi chitaristi isi tin mana dreapta fixata pe bridge,in special cele Floyd Rose, eu folosesc Squier Bullet Stratocaster HSS

 

Multumesc anticipat ! :yay:

Link to comment
Share on other sites

E imperios necesar sa tii mana sprijinita la bridge. Nu exact pe el ci atat cat poti stopa corzile pt. acel sunet specific metalelor. Repetand cu mana in aceeasi pozitie mereu, creierul va invata mult mai usor sa-ti coordoneze pana pt. a putea lovi corzile dorite.

Repeta pasajul dificil de cateva ori (100 :)) ) si vei observa ca deja, fara sa mai constientizezi acest lucru, mana va sti sa se duca singura unde trebuie.

Asta e metoda mea chiar daca uneori devine foarte monoton sa repeti aceeasi chestie la nesfarsit dar cand vreau sa invat o piesa nu abandonez deloc.

Eu, momentan am probleme cu "downpickingul". Dupa 5 minute imi cade mana de parca am dat cu sapa toata ziua. Vorbesc de "Master of Puppets". Deocamdata imi iese mai mult Master of Muppets.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Intr-adevar, "downpicking-ul" care trebuie utilizat la MoP imi da batai de cap, desi nici alternativ nu cred ca mi-ar fi mai comod. Oricum, nu stiu daca exista o "tehnica" specifica de metal. Pentru pasaje rapide banuiesc ca e necesara panatia alternativa. Mana o tii sprijinita de cordar (cel putin asa imi e mie comod cand cant). Vorbind acum de note pe care nu le nimeresti, asta se rezolva numai prin exersat...La un moment dat vei putea atinge coarda care trebuie in mod inconstient, astfel putand sa canti si curat, si mai rapid. Deci, eternul raspuns: exerseaza la viteza scazuta; cand atingi un tempo acceptabil...exerseaza in continuare. :P

Edit: totul vine din incheietura mainii, dar cred ca era clar deja...nu cred ca si-ar folosi cineva tot antebratul pentru cantat "metale". Ma simteam obligat oricum sa spun un lucru destul de evident si inutil. :banana5:

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca "picking"-ul de tip Jos-Sus devine destul de greu cand mana e sprijinita,pe langa asta,voi cum va tineti degetele mainii cand cantati?

Am vazut ca unii isi tin degetele inclestate inspre palma,altii lasa libere ultimele degete sau se mai sprijina cu degetul mic de pickguard.

Edited by danielsipos
Link to comment
Share on other sites

Tine pana asa cum ti-e tie cel mai usor. Nu exista o metoda universala, care sa mearga pentru toata lumea. Tehnica de dat cu pana nu e o stiinta exacta, tocmai de asta nu tre' sa te bazezi prea mult pe "unde sa-mi ancorez mina". O ancorezi acolo unde simti ca trebuie, in functie de chitara pe care cinti si de tonul pe care-l vrei.

 

Fiecare chitara raspunde diferit la "palm mute", unele au sweet spotul mai linga bridge, altele putin mai spre grif, deci cred ca e mai bine sa-ti pot adapta tehnica la "environment" decit sa incerci sa adaptezi "environmentul" la tehnica ta. Trebuie cumva sa "simti" unde sint notele pe care le cauti.

 

Plus ca sint o mie de situatii, frate, pe bune. Acasa stai frumos pe scaun, la caldura, in liniste, exersezi nestingherit, la la la. Baga shred cand vii de afara de la -5 grade, cu miinile inghetate sloi, sa vedem daca-ti mai iese. Sau dupa ce ti-ai carat sculele si simti ca te ard antebratele... Sau, mai rau, cind ai shitloads of emotii si mai e si una cu titele mari... in loc sa te uiti la tite, tu te uiti unde sa-ti ancorezi mina... :))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

PRACTICE

... sigur ca astfel de intrebari nu-si au rostul dat fiind faptul ca fiecare are sau ma rog unu face in alt fel, altu in alt fel... ideea e sa tot exersezi incercand diverse chestii pana ajungi la cea mai eficienta si comoda metoda pentru tine... dar asta o vei afla in timp pentru orice problema legata de tehnica... asa cum vad si eu pe pielea mea... spor frate!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

conteaza pana si felul cum o tii. Trebuie tinuta in unghi astfel incat sa depui cat mai putin efort la panatie. O pana prea dura face pasajele rapide de alternate picking mai dificile, la fel si pasajele tremelo. Ma refer la efortul depus, ce-i drept ii mai definit cu o pana mai dura. Cu ceva exersare poti rezolva problema cu definitia notelor si cu o pana mai subtire/moale.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

conteaza pana si felul cum o tii. Trebuie tinuta in unghi astfel incat sa depui cat mai putin efort la panatie.

 

Exact. Eu tin minte cat ma chinuiam cu tehnica asta si cum mi se agata pana de corzi, doar pentru simplul fapt ca nu tineam pana inclinata, ci paralela cu pamantul, Acum imi e comod sa o tin la un unghi de, sa zicem, 30 de grade fata de pamant. Mi se pare ca "aluneca" mult mai usor pe coarda in felul asta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi,eu folosesc pene de 0.8mm-1.00mm,care mi se potrivesc cel mai bine dintre toate marimile,si legat de tempo redus,asa exersez de obicei,dar poate vi s-a mai intamplat si voua,sa prindeti incredere dupa cateva exersari,si sa incercati la tempo-ul normal si sa o dati in bara,pe langa asta,dupa cateva luni abia am reusit sa tin pana intr-un mod care imi permite mai multa mobilitate,cand am inceput sa urmaresc tutoriale video,am vazut ca pana se tinea pe incheietura degetului,lucru care nu mi s-a parut atat de comod la cantat pentru care am inceput sa caut noi alternative

Link to comment
Share on other sites

In unghi, da, dar nu ferma, ca doar nu suntem robotei. Si felul cum miscam pana in timpul panatiei astfel incat sa elimine din efort, e o mica arta intradevar. E o chestie care se simte pana la urma. Dupa un timp o sa devina naturala miscarea si o sa poti pana lejer, comfortabil si o sa poti ataca cum trebuie si in situatii de string skip.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac reclama. Dar poti sa vezi cum fac eu in acest video. Eu tin degetul mic de la mana dreapta mereu pe chitara pentru sprijin si misc mai mult din degete si putin din incheietura. In felu asta depun un minim de efort sa cant repede. Si e tehnica care am invat-o cand exersam downpicking la viteza

http://www.youtube.com/watch?v=ThlOWRfClhk

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac reclama. Dar poti sa vezi cum fac eu in acest video. Eu tin degetul mic de la mana dreapta mereu pe chitara pentru sprijin si misc mai mult din degete si putin din incheietura. In felu asta depun un minim de efort sa cant repede. Si e tehnica care am invat-o cand exersam downpicking la viteza

http://www.youtube.c...h?v=ThlOWRfClhk

 

Bah, misto riffuri!

 

Scuze de offtopic.

Link to comment
Share on other sites

De cateva zile tot incerc sa imi gasesc o metoda potrivita pentru mana dreapta de a canta metal,ma descurc acceptabil la "Power Chords",dar imi este grea trecerea de la acordurile respective la note,si nu tot timpul nimeresc coarda care trebuie cand trec la note si as dori cateva sfaturi din partea voastra.

 

Am observat ca multi chitaristi isi tin mana dreapta fixata pe bridge,in special cele Floyd Rose, eu folosesc Squier Bullet Stratocaster HSS

 

Multumesc anticipat ! :yay:

 

Exersezi , Exersezi ...................apoi mai Exersezi

 

Peste vre-i 7-8 luni incepe sa mearga cate ceva .

 

 

Nu trebuie exersat numai acest lucru ihncontinu , canti exersezi inveti pasaje , riff-uri incerci frazari si cand te-ai saturat treci la

macinat ...constatu ca inca nui iese mai insisti 10-15 minute apoi treci la altceva .

 

Sa nu uit ..tempo-ul cat mai redus , cand treaba apoi maresti tempoul ..cand simti ca ai sincron ..

 

Toata treaba este sincronul intre maini ..iar cu nimeritul tot exersatul e baza .

 

 

Deci metoda de baza este peresverenta .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi,eu folosesc pene de 0.8mm-1.00mm,care mi se potrivesc cel mai bine dintre toate marimile,si legat de tempo redus,asa exersez de obicei,dar poate vi s-a mai intamplat si voua,sa prindeti incredere dupa cateva exersari,si sa incercati la tempo-ul normal si sa o dati in bara,pe langa asta,dupa cateva luni abia am reusit sa tin pana intr-un mod care imi permite mai multa mobilitate,cand am inceput sa urmaresc tutoriale video,am vazut ca pana se tinea pe incheietura degetului,lucru care nu mi s-a parut atat de comod la cantat pentru care am inceput sa caut noi alternative

 

Conteaza si ce pana folosesti. Daca folosesti ceva de 0.8, mare si rotunda la varf, nu te astepta sa iasa ceva foarte bine daca nu canti acorduri. Personal, folosesc Jazz 3 (Dunlop), e micuta si ft. ascutita, cu aia iti ies notele cel mai bine. Daca vrei experienta de neuitat, foloseste: http://v-picks.com/productdetails.php?q=99&page=pick. 4.10 mm.....MERITA!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a spus de la inceput ca sa folosesc marimea de pana care mi-e cea mai comoda,si mi-am cumparat pene de la 0.5 la 1.0mm,si dintre toate penele mi s-au potrivit cel mai bine cele de 0.81,de care imi cumpar de fiecare data :confused:

 

http://en.euroguitar.com/images/products/398/126120-mix-celluloid-081mm-sml.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu trebuie exersat numai acest lucru ihncontinu , canti exersezi inveti pasaje , riff-uri incerci frazari si cand te-ai saturat treci la

macinat ...constatu ca inca nui iese mai insisti 10-15 minute apoi treci la altceva .

 

 

 

ce intelegi prin treci la macinat? ca deocamdata si eu sunt in situatia asta... exersez , invat riffuri, e adevarat sunt departe de a ma satura, dar sunt curios ce vrei sa spui prin macinat :D

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a spus de la inceput ca sa folosesc marimea de pana care mi-e cea mai comoda,si mi-am cumparat pene de la 0.5 la 1.0mm,si dintre toate penele mi s-au potrivit cel mai bine cele de 0.81,de care imi cumpar de fiecare data :confused:

 

http://en.euroguitar...d-081mm-sml.jpg

 

Daca vrei sa canti metal rapid iti trebuie pene tari. Nu conteaza grosimea. Eu tin pana paralel cu coarda cand dau in ea ca sa nu fashaie si nu o inclin in nici o directie. Trag de coarda pana cand imi scapa de sub pana, nu ii dau eu drumu, asa am o constanta in panatie si pana fiind tare nu se indoaie deloc asa ca nu ii trebuie timp sa isi revina la forma initiala pentru a pana din nou. Eu daca cant pe pene moi nu pot sa am viteza pentru ca miscarile cu o pana tare sunt mult mai mici si eu din obisnuinta cand dau alternativ rapid ratez cu o pana moale ca nu misc destul incat sa scape de pe coarda.

 

Cat despre downpicking cu degetele sprijinite, nu e o problema, depinde de tehnica. Eu fac miscarea principala la downpicking din degetul mare cu care tin pana si combin cu putina miscare din incheietura. Ti-am pus video-ul cu mine si poti vedea clar ca nu prea misc incheietura sau antebratul si tin degetul mic sprijinit.

Edited by Nasuke
Link to comment
Share on other sites

Cat despre downpicking cu degetele sprijinite, nu e o problema, depinde de tehnica. Eu fac miscarea principala la downpicking din degetul mare cu care tin pana si combin cu putina miscare din incheietura. Ti-am pus video-ul cu mine si poti vedea clar ca nu prea misc incheietura sau antebratul si tin degetul mic sprijinit.

 

Am prins ideea din video-ul tau insa nu imi pot da seama cum poti sa canti rapid si fluid mi se pare extrem de greu sa-ti misti doar degetele in care iti tii pana si mana sa o tii fixata tot acel timp,

 

Inca exersez piesa aceea si incepe sa se lege la un tempo mai scazut,in 2 zile am invatat foarte multe datorita voua,am incercat tot felul de tehnici,care s-au dovedit a fi folositoare,inainte sa deschid topicul si sa incerc metal,exersam o piesa de la Arctic Monkeys - 505,e ceva indie si vreau sa spun ca si acolo ma confruntam cu aceeasi problema ca si aici,trecerea de la acorduri la note care trebuiesc cantate rapid,tin sa spun ca nu imi sprijineam mana pe chitara,decat antebratul,si de cand imi sprijinesc mana usor pe bridge,si imi tin degetele deschise peste corzi,merge altfel,cateodata ma tin cu degetul mic de doza humbucker din bridge.

Edited by danielsipos
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

mi se pare extrem de greu sa-ti misti doar degetele in care iti tii pana si mana sa o tii fixata tot acel timp,

 

Nu cred ca poate cineva sa-si tina mana fixata atunci cand canta, orice gen ar fi piesa pe care o interpreteaza. Dupa cum a zis si Nasuke, combini miscarea degetelor cu o miscare a incheieturii. N-are sens sa te chinui sa iti misti doar degetele, pentru ca...nu cred ca e posibil, sincer sa fiu... :banana5:

Link to comment
Share on other sites

Eu tin degetul mic sprijinit sub bridge, jucand rol de pivot, iar muchia palmei pe corzi dar numai cat sa le stopeze putin, in felu' asta e fixata dar nu rigid astfel incat chiar daca misc chitara in jocul meu de scena din dormitor, mana va fi tot timpu' acolo fara sa ma uit sa vad in ce corzi lovesc. Deci; fixata dar nu batuta in cuie:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu tin degetul mic sprijinit sub bridge, jucand rol de pivot, iar muchia palmei pe corzi dar numai cat sa le stopeze putin, in felu' asta e fixata dar nu rigid astfel incat chiar daca misc chitara in jocul meu de scena din dormitor, mana va fi tot timpu' acolo fara sa ma uit sa vad in ce corzi lovesc. Deci; fixata dar nu batuta in cuie:)

 

Si eu mi-am gasit o pozitie confortabila tinand degetul mic sub bridge,trebuie sa incerc acum sa-mi fac miscarea degetelor dupa miscarea incheieturii,sa vedem cum se comporta :wee:

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook...887055248730888

 

Asta e o mica monstra din ce mi-a iesit,am inceput sa cant la chitara de 3-4 luni,nu va asteptati la prea multe din partea mea si a inregistrarii :geek:

 

LE: Am folosit facebook pentru ca am uploadat direct de pe telefon,fara sa ma mai complic cu cablu de date,si pc,

 

Nu folosesc tablaturi :D

Edited by danielsipos
Link to comment
Share on other sites

"Ola Englund (Fearedse)

 

 

 

 

 

Just practice every day man. There is no short cut to it. Try to pick harder. Eventually you'll build muscles to pick hard without effort.

My technique isn't favorable really. just practice"

 

 

 

De cateva zile avansez asa incet,fara evolutie nu se poate face absolut nimic,voi continua sa exersez tinand cont de sfaturile voastre,va multumesc mult :)!

Edited by danielsipos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.