cyfer

Blues La Prima - Noul Meu Album

Recommended Posts

Salut!

Am lansat azi un album intitulat „Blues La Prima”. Conține o mare parte din piesele de blues (sau cu tentă de blues) pe care le-am cântat ani de zile.

6 dintre piese sunt înregistrate în studio, la Attic, aproape live, doar vocea a fost înregistrată separat, iar celelalte 7 sunt live, la diverse televiziuni.

Albumul e disponibil gratuit pe saitul meu la www.cyfer.ro

Audiție plăcută!!

post-646-0-34688500-1361395170_thumb.jpg

Faine !!

• Like 1

Cyfer tati, mam tresit frumos diminata asta, am descarcat discul tou, inainte de toate multumesc, ca de obicei esti un domn.

sincer nu mas baga pe mana ta la 'Stilist de haine' (mi a fost de ajuns sa vad presentare la papuci toi de vara presentate pe facebook, da, acele cu siret, oribile :D ), si la arta culinara avem gusturi diferite, Dar, la musica tati iti urmaresc cu placere. Am vazut, ausit de fapt diferente de la la discul tou 'COLOR" la 'blues la prima'

1) mana imbunatatita, din ce in ce mai espresiva, sigura, moderata si cu surprise placute, evolutie clara, se simte esperienta.

2) frasare ritmic mult mai complexe

2) nu uitam voce, din ce in ce mai real bluesy, se fusionaza foarte bine cu chitara si cu stilul insine.

3) se simte ca este tras 'la prima' ,felicitari, este greu la ziua de astazi pentru un artista sa se espune 'nud si crud' la audienta, crezend pe bune in ce face

4) demonstrezi cu pasiune ca se poate concretiza ceva, (2 discuri in 2 ani nu este de oricine, indiferent ca este blues sau fusion),

Ce sa zic, multumesc inca o data pentru musica ta si multa sanatate. numai bine iti aurez. adry

Adriano, ca de obicei ești delicios în comentarii :) Mulțumesc mult ție și tuturor care și-au făcut timp să-mi asculte noul material.

Ai dreptate în tot ce zici. La 1) eu consider că am involuat la chitară, nu mai am timp să studiez ca pe vremuri, nu că pe vremuri studiam prea mult, dar acum nici atât. Mai mult cânt pe slide guitar. Pe primele 6 piese una dintre chiare este trasă de Hedras Ramos, un talentat chitarist din Guatemala. Unde e mai multă tehnică și rapiditate, e el :)

3) da, cum nu repet niciodată cu colaboratorii, lipsa de sincronizare apare frecvent, dar am învățat să trăiesc cu ele în loc să lucrez ca nebunul la fiecare amănunt :)

4) sunt totuși 3 ani de la primul album, dar sper să nu dureze încă 3 până la următorul :)

• Like 1

Cyfer, 'INVOLUAT" ?? (acu mam uitat pe dictionar ce inseamna, nu stiam, am mai invatat un cuvant) eu am zis exact contrar tati, evoluat, adica ai mana din ce in ce mai buna in a esprima bluesului in forma si spiritul lui mai autentic (intradevar color a fost mai bibilit). Stiu ca nu prea scriu bine dar pentru sa ne intelegem: cand te ascult inchid ochi si pot sa zic ca sunt la pescuit pe mississipi ani '50 , the 'real blues' fara prea multa bibileala fusionistica moderna.

Nu trebuie sa fi prea umil, este de ajuns sa canti, se simte dragoste pentru ce faci.

In rest Ramos lam reconoscut imediat pe disc, il cunosc bine, lam urmarit de la primul lui guitar idol in anglia, si daca nu gresesc a venit in romania pentru ziua chitarelor prima oara, bun baiat, umil si cu pasiune, nu este genul meu de chitarist, stilistic vorbind, dar e bun, merita ascultat.

PS. In 'I'm ready' am reconoscut imediat frasare lui hedras (primu solou) cu am recunoscut Slideul al tou (al doila solou) ...nepretuit, trebuie sa imi invati cate ceva cu slideul la prima intelnire sa stii.

Si nu uita, la cata reclama positiva iti fac trebuie sa dai o bere :D !!!!!

sa fi sanatos fratioare!!!

• Like 1

dau și mai multe beri, nu doar una. :)

Când ne vedem îți zic și cu slide-ul. Oricum într-o oră două îți spun tot ce știu cu gâtul de sticlă :)

Mulțumesc încă o dată și aștept să ne vedem.

Toate cele bune!

• Like 1

Când ne vedem îți zic și cu slide-ul.

Ma bag si eu ok ? :)

Apropo stiu ca e off-topic , dar cam ce inaltime ai setata la corzi pentru slide ?

Edited by TheZKD

N-am setat-o deloc. Pe SG, cu care cânt cu slide-ul am pus corzi de 14. Îți dai seama că asta a ridicat un pic actionul. Nu cu mult, dar suficient cât să fie o idee mai sus. Înălțimea nu e prea mare pentru că trebuie să cânt și cu degetele. Trebuie să fie un compromis. Cam la fel e și pe Strat unde am corzi de 13, dar pe asta cânt rar cu slide-ul pentru că griful e mai lung și nu-mi place :)

Pe Danelectro înălțimea e mai mare dar pe aia cânt mai mult cu slide-ul, fără degete :)

• Like 1

Eu ma parasutez din avion cu o sugestie, daca se permite: Mi-ar placea sa aud mai mult vocea ta naturala, am impresia ca tii gura buhoi incercand sa faci o voce mai "batrana". Recunosc ca nu am fost niciodata la un concert Cyfer, daca spun prostii iarta-ma, dar zic doar din ce aud pe inregistrari. Nu cred ca e nevoie sa fii batran ca sa fii un bluesman credibil :)

Edited by 24fret

@24fret te asigur că nu încerc să par în vreun fel atunci când cânt cu gura. Cel puțin nu conștient. Așa iese ea.

Dacă inconștient, în timp, mi-am făcut niște obișnuințe în modelarea sunetului, se poate, dar până la urmă asta face vocea mea să fie ce e acum :)

Dacă ai auzit-o în altă părți sunând „natural”, să-mi spui și mie, că sunt curios :))

• Like 3

Ascultator de Cyfer: si pe inregistrari, si pe viu, vocea suna la fel, are un timbru aparte si placut, ca d-aia e cyfer.

Si ceva critica pentru el: isi foloseste vocea prea putin cand canta, pune prea multa baza pe chitara(nu ma refer la situatiile in care are invitati pe scena si aceia o lalaie, zic asta cu rautate) in detrimentul vocii.

Si-nca ceva: poate reusesti sa canti si in limba romana, e mai muzicala engleza dar romana e un avantaj, zic eu, cand ascultatorii p-asta o inteleg mai bine(imi place sa cred ca n-oi fi doar eu pricepator mai bun de romana).

Imi pare rau, dar sa stii ca si eu am luat gratis, cu un pic de jena(stiind situatia baneasca a majoritatii chitaristilor romani care traiesc din numai din muzica), albumul tau, desi mi-ar fi placut sa-l cumpar ca disc si sa te pandesc la o cantare pentru un autograf cu care sa ma laud. Si-l tot ascult.

La nivelul la care canti azi, ar trebui sa faci ceva, nu stiu ce, oricum sa-ti pierzi ceva timp(nu cantand) ca sa fii mai cunoscut.

Eu asta-ti doresc si noroc!

• Like 1

Cyfer ! Ai o voce speciala , total inconfundanbila care-ti garanteaza originalitatea .

Albumul imi place nespus si imi pare ca totul este din acelasi film, sound-ul,aranjamentul muzical,... total mood . :)

Succes in tot ceea ce vrei sa faci !

P.S. Iti urmaresc cu interes retetele . :)

Edited by ggg
  • Like 1

Mulțumesc Nicu!

Acuma, în condiții de jam, invitații trebuie lăsați să se desfășoare, chiar dacă unii nu prind o seară prea inspirată. Și oricum, tot în condiții de jam mi-e mai greu să cânt peste toate instrumentele care se aud pe scenă. Mai stau la cutie să odihnesc vocea :)

Mă gândesc și la ceva în limba română, dar nimic materializat până acum. Poate iese ceva, vedem...

Probabil va apărea albumul și în varianta fizică și atunci, cine-l dorește în forma asta, sau vrea să mă susțină în acest fel, îl poate cumpăra.

Mulțumesc Gelu, Comănel și tuturor :)