www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Je T'aime - Lara Fabian


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,..as dori si eu un tab pentru chitara electrica..as dori daca se paote tabul acesta.

 

 

 

Vreau sa fac melodia respectiva la un concurs cu cineva..si as avea nevoie de aceasta melodie..respectiv cea de pe youtube..cu acel engativ e una dinv ariantele care imi plac cel mai mult.

 

Multumesc anticipat.:D

Link to comment
Share on other sites

Improvizeaza! Nu ai alta varianta. La genul asta de interpretare (melodie cu voce cantata la chitara) nu merge decat daca improvizezi, te ti de o tema, dar modifici linia melodica in partile la care vocea nu e foarte intriganta, pentru ca avantajul vocalistilor este faptul ca pot folosi aceleasi note, dar va suna diferit (deci, mai putin monoton), pentru ca folosesc alte cuvinte. La chitara Mi e tot Mi. Trebuie sa menti atentia publicului, deci trebuie mai mult decat niste note reci aruncate pe un backingtrack. Trebuie sa intri in starea "aia", sa "simti" melodia, sa tranzmiti. Poate pare ca vorbesc in clisee, dar este foarte adevarat ce zic.

Nu trebuie sa inveti niste note pe care sa le canti pe un negativ. Trebuie sa canit o melodie. Nu trebuie sa faci de 2 ori acelasi lucru. Daca inveti varianta aia de pe YT (care, sincer, nu imi place, e prea monotona si nu imi spune nimic), nu ai nici o contributie, nu iti expui personalitatea si creativitatea (motivul muzicii, pana la urma). Toate aste vin de la un anumit nivel, dar daca nu ai acel nivel, mai bine studiazi mai mult, s-ar putea ca aceasta experienta sa nu fie cea mai placuta. tracul va fi imens nu o sa ai, neaparat, satisfactia ca ai cantat bine.

Sper ca nu te descurajez. Bafta la cantare! Sa auzim de bine! :yay:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iti ia cam 2 ore sa o faci dupa ureche...nu e nici greoaie si nici nu are parti rapide.Eu am facut Icarus lives de la periphery dupa ureche(adaptata pt 6 corzi) cu tot cu linia de tobe,asa ca nu vad de ce piesa asta ar pune probleme :)

2 ore? Poate maxim 30 min..., melodia e scurta si usoara, daca cunosti cateva scale de baza iti dai seama de linia melodica foarte usor...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.