www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


Marius11
 Share

Recommended Posts

Salutari , de ceva timp ma tot intreb , si mai ales pentru ca mi se pare foarte incomod , profesorul meu de chitara ma tot pune sa folosesc degetul mijlociu sa "blochez" sunetul de pe a 6-ea coarda si degetul aratator sa il inclin pentru a bloca sunetul de pe corzile 1 si 2 cand folosesc power chords , mi se pare foarte , foarte incomod si in nici o lectie online nu am vazut pe cineva sa recomande asa ceva , voi ce ziceti , e o idee buna sa ma obisnuiesc cu "tehnica" asta?

Link to comment
Share on other sites

Salutari , de ceva timp ma tot intreb , si mai ales pentru ca mi se pare foarte incomod , profesorul meu de chitara ma tot pune sa folosesc degetul mijlociu sa "blochez" sunetul de pe a 6-ea coarda si degetul aratator sa il inclin pentru a bloca sunetul de pe corzile 1 si 2 cand folosesc power chords , mi se pare foarte , foarte incomod si in nici o lectie online nu am vazut pe cineva sa recomande asa ceva , voi ce ziceti , e o idee buna sa ma obisnuiesc cu "tehnica" asta?

 

''Profesorul'' tau cel mai probabil nu e profesor .

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Eu, invatand singur sa cant, mi-am insusit toata tehnica din tutorialele pe care le-am urmarit. Aproape niciodata nu am optat pentru varianta cea mai comoda, dar consider si eu ca un stil propriu de a canta nu face nici un rau. Acum, la aceste "power chords", eu folosesc urmatoarea tehnica: daca acordul e pe corzile 4, 5 si 6, ating cu baza aratatorului corzile 1, 2 si 3 pentru a le stopa (deci degetul va fi inclinat putin); daca acordul e pe corzile 3, 4 si 5, stopez coarda 6 cu varful aratatorului, iar corzile 1 si 2 le stopez, ca in celalalt caz, cu baza degetului aratator. Astfel, eu folosesc doar aratatorul pentru a bloca acele corzi care nu trebuie sa sune si pana acum mie mi se pare o tehnica eficienta. S-ar putea sa existe si metode mult mai bune, am zis doar cum cant eu aceste acorduri. Si mie mi s-ar parea incomod sa folosesc degetul mijlociu pentru a stopa coarda 6...

Link to comment
Share on other sites

Off-topic:Asta e al patrulea topic saptamana asta care are titlul "Intrebare" sau "O intrebare".Putina imaginatie nu mai aveti si voi?Titlul ar trebui sa fie subiectul topic-ului, nu povesti.

 

On-topic:Cu timpul, dupa ce o sa mai asimiliezi cunostinte, o sa ai experienta mai multa, o sa vezi ca blocatul corzilor "in plus" vine de la sine.Cel putin asa a fost la mine.

Edited by Septi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Surprisingly enough, mie mi se pare mult mai comod sa stopez coarda 6 cu degetul mijlociu decat sa folosesc varful aratatorului pentru asta. Pentru stoparea celorlalte corzi, nu stiu ce sa spun, asta a venit de la sine, cu timpul. Cum s-a zis si mai sus, nu cred ca exista "metoda perfecta", ci exista metoda care iti e tie mai comoda :). Important e sa sune bine ceea ce canti si sa te simti confortabil cantand la chitara.

 

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutari , de ceva timp ma tot intreb , si mai ales pentru ca mi se pare foarte incomod , profesorul meu de chitara ma tot pune sa folosesc degetul mijlociu sa "blochez" sunetul de pe a 6-ea coarda si degetul aratator sa il inclin pentru a bloca sunetul de pe corzile 1 si 2 cand folosesc power chords , mi se pare foarte , foarte incomod si in nici o lectie online nu am vazut pe cineva sa recomande asa ceva , voi ce ziceti , e o idee buna sa ma obisnuiesc cu "tehnica" asta?

 

Sunt si tehnici de estompare a corzilor si cu degetele de la mana stanga, dar in cazul power chord urilor in principal mutting ul sau blocarea se face cu mana dreapta (marginea palmei si degetul mic - il poti folosi ca parghie) . In felul asta ai control mai bun si libertate de miscare la mana stanga, si mai important, eviti aparitia "zgomotelor nedorite" de la corzile care nu trebuie atinse mai ales la distorsiuni. Dureaza ceva timp pana te obisnuiesti dar cred ca e o metoda mai eficienta. Sper sa-ti fie de ajutr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frate, tehnica de muting la powerchorduri e simpla rau. Indexul si mijlociul fac tot. Cu aratatoru' blochezi tot ce e "sub" powerchord (adica coardele de la 1 pina la prima coarda din acord). Cind dai de belea si tre' sa te muti cu tonica pe coarda La (sau Re), ridici mijlociul (ca si cum ai arata m*ie).

 

Problem solved.

 

PS. E normal sa ti se para incomoda pozitia aia, pentru ca e prima data cind o faci. Sa fim seriosi, in ce alta situatie din viata de zi cu zi esti nevoit sa tii degetele in pozitiile alea? :))

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

lucreaza/studiaza singur in casti treaba cu blocarea corzilor si formeaza-ti propria tehnica. sunt momente in care le poti bloca cu mana dreapta sunt momente in care le poti bloca cu mana stanga. totul tine de context, ce ai de cantat, unde te afli pe grif etc. cea mai buna cale este sa fii exigent cu tine insuti si sa studiezi pana faci totul perfect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.