www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Squier Stratocaster (China)


bandibalog
 Share

Recommended Posts

. scuze ca sunt rautacios dar si prietena mea aude diferentza din clipurile astea 2 !

Pai,prietena ta a si auzit un Custom Shop :D

Lasand gluma la o parte, mi-a placut prezentarea facuta de Felix :respect:

O singura observatie am , pt ca am si probat o astfel de chitara : nu as spune ca sunetul este prea "bright" (sa aiba si un sound consistent, echilibrat in tot spectrul de frecventa dar care sa favorizeze unele frecvente inalte pt a scoate in evidenta , lovitura penei) ci mai degraba "sarmos".

Oricum, la cat costa chitara , sunetul este de bun simt....my 2 cent

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prea multe offtopicuri. Sa revenim la ontopic. Ce mi-a placut la chitara asta a fost in primul rand ca suna echilibrat pe toata lungimea si pe toata latimea gatului. Nu exista diferente de volum intre corzi sau pozitii. Si inca o treaba la care nu ma asteptam deloc. Cu setupul din fabrica, chitara nu falseaza in nici o pozitie. Call me crazy dar chiar asa e. Nu stiu daca am avut eu bulan... sper sa nu fiu un caz izolat :)

 

Sambata viitoare am sa va fac un test comparativ intre Tele-ul asta si singurul Fender american pe care il mai am si de care n-o sa ma despart niciodata. Si facem test cu backing track sa vedem cat de mari sunt diferentele. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Felix cred ca asa e cel mai corect, comparata pe aceleasi setari cu o chitara buna, precum un Fender American Standard. Diferente in mod clar sunt, pentru ca dca tin eu minte chitara ta e un Stratocaster, dar pot spune ca exemplarul de Tele CV50 care a fost al meu cateva zile a fost de departe peste un Highway 1 pe care l-am probat in acea perioada. Pot sa spun clar ca Highway-ul acela nu mi-a placut mai deloc, mi s-a parut o chitara care in mod clar nu merita pretul pe care Fender il cere pe ea, ton destul de steril, nu mi-a placut deloc cum se simtea la mana si parca nu ma lasa sa ma exprim asa cum as fi vrut. Cand am pus mana pe Squier CV parca am simtit din prima ce ma asteptam sa simt la o chitara Made in USA precum Highway 1, griful era extrem de confortabil, setupul foarte bun, tonul si rezonanta la rece excelente, sunetul amplificat mult mai bun ca la Highway sai Standard Mexic.

Link to comment
Share on other sites

Pai o sa vedem asta sambata. Din pacate nu mai am Telecasterul american ca sa va dati seama ca nu vorbesc prostii. Am doar un Stratocaster mai special si o sa va spun povestea lui la momentul potrivit. Chitara aia din pct meu de vedere este incredibila dar nu stiu cum dracu ca de cand am luat Squier-ul asta, stratul sta acasa :)))

Link to comment
Share on other sites

Prima diferenta care este evidenta si fara niciun fel de dubiu , este faptul ca la Squire se aude mai mult plesnitura penei pe coarda decat nota, comparativ cu un Standard Telelcaster care are un sunet foarte omogen . In acest sens am spus ca sunetul este echilibrat si nu ca s-ar auzi mai tare sau mai incet in anumite pozitii pe grif .

Atat Squire Classic Vibe Tele cat si Stratocaster sunt chitari ok si setate foarte bine chiar din fabrica dar sunt ,...so far away . Pacat ca nu mai sunt pe piata chitarile Squire fabricate in Japonia pana in anii '90 .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Cred ca faci o mica greseala. Nu poti compara raspunsul tonal al unul gat maple cu unul cu tastiera rosewood. Rosewood-ul este intotdeauna mai inchis si nu are atat de multa prezenta in medii ca si maple-ul. Eu am mai spus, am avut Telecaster Standard American din 2007 si am si probat un altul din acelasi an intr-un magazin de chitare din Paris. Al meu era mai bun din toate punctele de vedere fata de cel din magazin dar tot nu se apropia ca armonice si prezenta in mix cu Squier-ul asta. Nu incerc sa fac reclama nimanui dar ganditi-va bine, chitara asta are un pret recomandat de vanzare undeva la $570 deci in nici un caz nu este o chitara ieftina iar cand vine vorba de un brand care vinde in general chitare de pana in $250, trebuie sa te intrebi oare ce iti ofera in plus pentru $200.

Edited by felix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca faci o mica greseala. Nu poti compara raspunsul tonal al unul gat maple cu unul cu tastiera rosewood.

Corect. Dar nu m-am referit neaparat la nuante de ton, ci doar ca un Squire (indiferent de model , chiar si cele mai vechi construite in Japonia) "plescaie" mai mult decat un Fender. Nu stiu cum sa ma exprim mai bine ca sa ma fac inteles :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.