www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Squier Stratocaster (China)


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Asta e Squierul Standard Stratocaster si costa cam 1100 de lei. O cu tTOTUL alta lucratura fata de Squierul meu de 450 de lei.

E adevarat ca si cu asta al meu, tipu' ar face minuni dar spun asta ca sa nu confundam Squierul de care tot auzim p-aici, asa cum am crezut eu initial ca e.

Link to comment
Share on other sites

Asta e Squierul Standard Stratocaster si costa cam 1100 de lei. O cu tTOTUL alta lucratura fata de Squierul meu de 450 de lei.

E adevarat ca si cu asta al meu, tipu' ar face minuni dar spun asta ca sa nu confundam Squierul de care tot auzim p-aici, asa cum am crezut eu initial ca e.

 

Nu.Defapt,este un Classic Vibe,care sunt incredibile pentru cat costa!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ma bucur ca ai pus clipul asta, Bandi! Intai ca suna tare frumos si apoi ca tocmai discutam cu prietenul Adriano Musaro despre tendinta asta de a despica firul in patru in ce priveste echipamentul chitaristic fara sa se mai ocupe nimeni despre cantatul pur si simplu. Daca ai incerca sa vinzi chitara din clip pe RGC nu ar vrea sa o cumpere mai nimeni. :respect: P.S. stie cineva de unde pot procura BT-ul asta? Multumesc.

 

chiar incerc sa vand eu una din asta si nu ma intreaba nimeni nici de sanatate.ba chiar i-am propus-o lui Bandi la schimb :) nu te-ai razgandit Bandi? :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ma bucur ca ai pus clipul asta, Bandi! Intai ca suna tare frumos si apoi ca tocmai discutam cu prietenul Adriano Musaro despre tendinta asta de a despica firul in patru in ce priveste echipamentul chitaristic fara sa se mai ocupe nimeni despre cantatul pur si simplu. Daca ai incerca sa vinzi chitara din clip pe RGC nu ar vrea sa o cumpere mai nimeni.

:respect:

 

 

P.S. stie cineva de unde pot procura BT-ul asta? Multumesc.

Chitara :

 

Orice scandura uscata fasonata la dimensiunile /forme corespunzatoare cu taste pozitionate corect , corzi cu "actiune " buna cu ..orice fel de "doza" cu un amplif corespunzator eventual un formator de ton ca sa ai un ton "la moda " este super bun ptr orice chitarist de la incepator la profesionist .

 

Problema este chitaristul si nu chitara .

 

Despicatu'n patru ...acestea nu prea au nimic cu "adevarul stiintifico /artistic.. " cherchez la femme "

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ma bucur ca ai pus clipul asta, Bandi! Intai ca suna tare frumos si apoi ca tocmai discutam cu prietenul Adriano Musaro despre tendinta asta de a despica firul in patru in ce priveste echipamentul chitaristic fara sa se mai ocupe nimeni despre cantatul pur si simplu. Daca ai incerca sa vinzi chitara din clip pe RGC nu ar vrea sa o cumpere mai nimeni.

:respect:

 

 

 

Art asa e, 'Mana' este un instrument fasinant si misterios..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De acord, insa o data cu maiestria cresc si pretentiile, cel putin la cei care traiesc din muzica.

Parerea mea.

 

In bucatarie se poate canta cu (aproape) orice:

 

 

Oriude se poate canta cu "orice " diferenta de calitae intre o chitara ce costa 50Euro si una care costa 5000 Euro este nesemnificativa din punct de vedere artistic .

 

Timbru ? ptr ce ca sa sune exact ca si alt chitarist ..nu cred ca un pretentios vrea sa fie confundat cu un oarecare altul !

Numai incepatori sau "official cover band" -urile vor sau trebuie sa sune perfect ca si cea ce copiaza .

 

Un artist nu se preteaza la copy , canta si el cover-uri de placere sau de nevoie ,dar numai in maniera proprie altfel il desfiinteaza critica .Acasa poate ca si el cauta tonul ...hahaha I

 

Cum spune si @artvandalay .. unii vor sa dea impresia de "profesionalism " prin inzestrarea cu scule exact ca ale celor mari profesionisti" .Adica iau chiloti de Superman si hopp si eu devin un Superman ( poate de la distanta ) .

 

Ca sa fii artist trebuie sa ai ce canta pe langa faptul ca poti canta bine sau extraordinar de bine trebuie sa ai caracter ,atitudine in art ata altfel nu are cum sa te identifice cei care vor sa te asculte .

 

Din momentul ce canti muzica ta , tonul ales de tine este cel mai original pa care cei carora le va place piesa ta vor voi sa il copieze ..hehe .

 

Stabilitate in acordaj este singurul lucru ce ar fi o problema la unele chitare ieftine .Dar cum nu costa mai mult de 100 Euro cumperi mai multe iar care este buna/ care-ti place o poti folosi si in concert .

 

Eu de exemplu cant cum cant .De ce as canta mai bine sau mai frumos pe o chitara ce costa 5000$ ...???

De exemplu nu simt nici o diferenta notabila intre Strat si Keiper amandoua sunt chitare suficient de bune ..stabile din material bun , i-mi convine soundul ..si atat .

 

 

In schimb la chitare acustice se simte fantastic diferenta de material intre chitarele ieftine si cele scumpe . Dar daca alegi din mai multe chitare probabil poti nimeri si una ieftina ce are sunet bun .

 

Am cantat ani de zile cu chitara construita de mine ..nu s-a plans nimeni ca nu-i OK .Am cosntruit trei chitare ptr mine toate trei au fost cumparate ptr ca le-a placut cum suna la mine .M-am oprit din construit chitare ca nu mai aveam timp ..cu trupa cu concerte cu turnee ..nu mai aveam timp sa experimentez ..plus am inceput sa lucrez la amplifuri , boxe ..adica ce ne presa la momentul dat .

 

Asa ca sunt lamurit cu " pretentiile " unora .

 

Trebuie instrumente bune dar sa nu "mitizam ", sa nu exageram cu aportul acestora la performanta artistica ..Un instrument poate fi OK indiferent de cine il construieste . Brand-urile nu au nimic in plus doar ofera un produs finit standardizat facut pe banda rulanta .Vrei sa canti ..cobori din apartament la primul magazin din zona cumperi o chitara de serie ( mica /mare /mijlocie ..ce crezi ca e mai OK ) si peste 10 minute poti sa canti ....

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ?

 

Da ! 100 %

 

Nu trebuie numai sa ma duc in mahgazine sa iau chitarele de pe "raft " si sa le incerc.

si crede-ma am incercat nenumarate chitare si nu de ieri alataieri am reparat setat nu mai stiu cate le-am vazut bucati ,fara vopsea ,Cea mai tare a fost un Ibanez SG din rumegus .ce a fost adus sa vad de ce nu

are sustain .

.

Pana ce nu canti vre-o 10 ani absolut nu ai nevoie de chitara Super PRO .

 

Cine nu crede si are bani sa incerce dar costa cam mult sa incerci totul ..

 

La Squier dar si la orice brand pana in 4000 RON atentie la gat .si despre asta am tot amintit ...Nu conteaza ce Logo are pe headstock !!

 

Am vazut un Squier in jur de 2000 RON ce batea Strat original ..ce costa in jur de 6000 RON .

 

Cand citesc despre...vai ce finisaj are fata de ....pai asta conteaza sau calitatea lemnului ?

Finiseaza unele firme chineze placajul de sta matza-n coada !!

 

Asta-i la nivelul muierilor ...cand am fost sa vedem niste masini de cumparat ..la ce se uita femeia ?..la ce tapiterie si ce culoare are ca restul era varza nu conta ...hehe

Cel mai mult ii place nevestei din ce tin acasa o statie combo de "20 W" (cosnum ?? _) cumparata ptr unele repetitii.... caci !!

"... vai ce draguta este .."...............hehehe

"...este draguta ca o ladita de pirati..."

"...da boxele astea mari si negre de la HiFi cand le aruncam ....? "

 

Ce ton ce compresie si sound pe cine itereseaza ?

.Scartaie si sare potmetrul de voum general ..hehe n'are cine sa-l repare ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

A ok . Imi faceam griji la chitarele ieftine la care au iesit suruburile din loc si nu mai intrau , sau cadeau tastele , sau la care se tocesc tastele in cateva luni , sau la care scoteai de 2 ori pickguard-ul sa modifici ceva si nu mai intrau suruburile ca s-a facut praf lemnul ( mai degraba rumegus ) , sau la care se dezlipeau diverse parti ale corpului , sau la care truss rod-ul este nefunctional , sau care zbarnaie din toate partile orice ai face , sau care falseaza din cauza tastelor incorect puse , sau la care cea mai joasa setare posibila a corzilor de la taste este de 4 mm , ,sau , sau ... Eu credeam ca astea sunt probleme ! Silly me :) .

 

Mersi boss ! De acum daca sta in acordaj e o chitara :wee:

 

Sunt de acord ca sunt multe chestii scumpe care au un echivalent la fel de bun ieftin de aceeasi calitate dar hai sa nu spunem incepatorilor ca daca sta in acordaj atunci gata , e o chitara misto .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pana ce nu canti vre-o 10 ani absolut nu ai nevoie de chitara Super PRO .

 

 

Deci cei care invata in 2 ani cat cei care au invatat de 10 ani trebuie sa steie pe lista de asteptare . Si cei care canta de 20 de ani 3 acorduri au un motiv pentru chitara super pro .

 

 

La Squier dar si la orice brand pana in 4000 RON atentie la gat .si despre asta am tot amintit ...Nu conteaza ce Logo are pe headstock !!

 

 

SUPER ! Imi faceam griji ca trebuie sa fiu atent si la alte parti ale chitarii ! Ce usurare...

 

 

Asta-i la nivelul muierilor ...cand am fost sa vedem niste masini de cumparat ..la ce se uita femeia ?..la ce tapiterie si ce culoare are ca restul era varza nu conta ...hehe

 

Am norocul sa am o mama care a mers cu mine sa cumparam impreuna prima mea chitara . Aveam 12 ani . Imi amintesc cum ea a spus ca vrea sa fie din lemn bun , sa sune bine , sa nu am probleme la cantat cu ea, si sa fie folosibila mult timp . Deci teoria ta generalizata despre "muiere" este falsa .

Edited by TheZKD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci cei care invata in 2 ani cat cei care au invatat de 10 ani trebuie sa steie pe lista de asteptare . Si cei care canta de 20 de ani 3 acorduri au un motiv pentru chitara super pro .

 

 

 

 

SUPER ! Imi faceam griji ca trebuie sa fiu atent si la alte parti ale chitarii ! Ce usurare...

 

 

 

 

Am norocul sa am o mama care a mers cu mine sa cumparam impreuna prima mea chitara . Aveam 12 ani . Imi amintesc cum ea a spus ca vrea sa fie din lemn bun , sa sune bine , sa nu am probleme la cantat cu ea, si sa fie folosibila mult timp . Deci teoria ta generalizata despre "muiere" este falsa .

 

Vez ca nu intelegi !Cam greu dar asa e de fiecare data ...totul se repeta. .

 

Sa cante pe scena , concerte turnee,sau zilnic la un birt program in afara de repetitii .o perioada neintrerupta de aprox 10 ani .

poate dupa cand a ajuns sa stie ce vrea ajunge sa stie si ce-i trebuie .

 

"Am norocul sa am o mama care a mers cu mine .........." toata stima ! Nu ti-a spus ca nu-i bine cu chitarismele astea ? Cu viata asta " boema " ca oricum este doar o moda si-ti va trece cand te maturizezi ...? Mama mea mi-a spus dar ... ..NU mi-a cumparat chitara a vrut sa invat vioara sau orga ...dar EU ..am lucrat o vara si din bani mi-am facut scule .

 

Acesta este un forum public ...cine cunoaste problemele este foarte bine ..poate sa completeze observatile ...

..dar multi nu cunosc la ce sa se uite cand cumpara un instrument .

 

Ia numara cate topicuri sunt doar cu intrebarea "Ce chitara sa-mi iau " .

 

Si totusi care ar fi parerea ta proprie in legatura cu ce ai intrebat de fapt ?

Nu esti sigur ?

 

 

@karpi ..Stabilitate in acordaj este singurul lucru ce ar fi o problema la unele chitare ieftine .

 

 

@TheZKD Esti sigur ?

 

@karpi ..Da!

Vad ca ai uitat despre ce era vorba .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

A ok . Imi faceam griji la chitarele ieftine la care au iesit suruburile din loc si nu mai intrau , sau cadeau tastele , sau la care se tocesc tastele in cateva luni , sau la care scoteai de 2 ori pickguard-ul sa modifici ceva si nu mai intrau suruburile ca s-a facut praf lemnul ( mai degraba rumegus ) , sau la care se dezlipeau diverse parti ale corpului , sau la care truss rod-ul este nefunctional , sau care zbarnaie din toate partile orice ai face , sau care falseaza din cauza tastelor incorect puse , sau la care cea mai joasa setare posibila a corzilor de la taste este de 4 mm , ,sau , sau ... Eu credeam ca astea sunt probleme ! Silly me :) .

 

Mersi boss ! De acum daca sta in acordaj e o chitara :wee:

 

Sunt de acord ca sunt multe chestii scumpe care au un echivalent la fel de bun ieftin de aceeasi calitate dar hai sa nu spunem incepatorilor ca daca sta in acordaj atunci gata , e o chitara misto .

 

Eu, din câte chitare ieftine am avut, nu am întâlnit problemele pe care le spui. Doar treaba cu şuruburile, dar e normală, indiferent de preţul chitarei. Acolo contează mai mult esenţa lemnului şi cât de des le deşurubezi.

Link to comment
Share on other sites

Nu ti-a spus ca nu-i bine cu chitarismele astea ? Cu viata asta " boema " ca oricum este doar o moda si-ti va trece cand te maturizezi ...

 

 

Nu . Defapt ii placea ideea . Si inca ii place si ma mai intreaba cand mai ajung pe acasa chestii legate de chitara si ma roaga sa ii trimit muzica ce cred ca i-ar placea pe mail , sau sa ii cant la chitara . Mersi de interes .

 

 

Stabilitate in acordaj este singurul lucru ce ar fi o problema la unele chitare ieftine .

 

 

Mai sus ai scris ca "Orice scandura uscata fasonata la dimensiunile /forme corespunzatoare cu taste pozitionate corect , corzi cu "actiune " buna cu ..orice fel de "doza" cu un amplif corespunzator eventual un formator de ton ca sa ai un ton "la moda " este super bun ptr orice chitarist de la incepator la profesionist " iar in acest post Stabilitate in acordaj este singurul lucru ce ar fi o problema la unele chitare ieftine .

 

Cam inconsistent nu ti se pare ?

 

Sa cante pe scena , concerte turnee,sau zilnic la un birt program in afara de repetitii .o perioada neintrerupta de aprox 10 ani .

poate dupa cand a ajuns sa stie ce vrea ajunge sa stie si ce-i trebuie .

 

 

Deci scrii asta :

 

Pana ce nu canti vre-o 10 ani absolut nu ai nevoie de chitara Super PRO .

 

Si vrei sa se inteleaga asta :

 

Sa cante pe scena , concerte turnee,sau zilnic la un birt program in afara de repetitii .o perioada neintrerupta de aprox 10 ani .

poate dupa cand a ajuns sa stie ce vrea ajunge sa stie si ce-i trebuie .

 

Nu sunt chiar aceeasi chestie nu crezi ? Si oricum tot nu vad de ce nu ar avea nevoie cineva de o chitara pro dupa un scurt timp in care a invatat foarte multe si vrea sa faca videouri pe youtube cu echipament profesional ( un exemplu din multe care se pot face )

 

 

...dar EU ..am lucrat o vara si din bani mi-am facut scule .

 

 

Felicitari , ai demonstrat ca ai complex de inferioritate si total off-topic trebuie sa demonstrezi ca esti mai bun decat mine . Super . Daca tot suntem acolo aia era prima si ultima chitara pentru care nu am muncit . Daca as suferi de sentimentul de inferioritate as incepe sa masor toate chestiile pe care le-am facut pana varsta tanara la care sunt , academic sau nu . Dar mi s-ar parea de prost gust . Cred ca in cele 8074 de postari ale tale care inseamna cam de 7 ani 3 pe zi RGC e locul in care trebuie sa faci pe desteptul ca sa te simti bine si implinit . Nu am nimic cu asta , dar cateodata e enervant . Nu am sa uit niciodata cand am citit cum te-ai luat inutil si fara rost sa ii explici lui Fiveseven despre design si chestii legate de acest lucru , el totusi terminand o facultate si un master si tu incercand sa ii explici meseria lui cu argumentul " am lucrat multi ani ca si Vitrinier- decorator" ( exact quote ) . Sau cand ai inceput sa il educi pe avatar2100 despre retastare ... Wow , chiar stii tot batrane .

 

Oricum , nu raspunde . Stiu ca ai un raspuns la tot dar ma retrag si iti dau dreptate sa ai noapte implinita si vise placute , scuze ca te-am contrazis maestre polihistor . :gnight:

Edited by TheZKD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Am vizionat cateva documentare cu Winger si am gasit padina aceasta ramas deschisa .

 

 

Vad ca nu intelegi mai nimic ,dar asta e ..nu este obligatoriu sa intelegi ceva .

Scrii si tu cat intelegi sau ce crezi .

Daca consideri ca nu ai nevoie de pareri nu le citi .

Sunt multi care cauta indrumare .

 

Am uitat sa scriu ( am mai scris dar probabil nu ai citit ) acei "10 ani" daca nu canti efectiv inseamna ca se lungeste perioada proportional cu timpul si ajungi doar peste 40 de ani la nivelul la care ai ajunge in cei "10 ani ".

Observatiile plac sau nu plac .vrezi sau nu crezi sunt verificate se repeta de fiecare data in fiecare caz cu fiecare muzicant /artist.

Multi nu au crezut ca dupa ani de zile sa vina sa-mi spuna ca se cam adevereste treaba .

 

Nu degeaba este o zicala inre muzicantii din SUA ...".Pana nu treci de varsta de 50 de ani nu ai cum sa fii bluesist adevarat "

 

Cat despre cunostintele mele de lutier si electronist .. ma ocup din '66 si am amintit de chitarele construite de mine ce au ajuns la alti artisti foarte buni din tara , una din chitare a fost revanduta unui chitarist american...

Daca ar fi fost ocazia poate aveam o fabrica de chitare si amplificatoare .efecte ..dar nu se putea .

Pacat ca nu mai stiu de chitarele acestea le-as rascumpara ..

 

Cate chitare ai construit de la A la Z sau reconditionat/reparat ? cate amplificatoare , mixere , efecte , boxe ai proiectat /construit , cate difuzoare ai ars ,cate difuzoare ai reparat ? Orga de lumini ?Sonorizari , Inregistrari ?

 

Daca nu ai avut asemenea preocupari nu stiu daca poti pricepe ce scriu in domeniile amintite .

Daca aveai ceva cunostinte ,mai ales practice , in domeniu in care ai abordat "discutia" atunci raspundeai sau incercai sa raspunzi la observatiile cu :

" orice chitara = scandura uscata si ceva sarme "

.si ne demonstrai cum stam cu stabilitatea unei chitare si care ar fi cauzele ..etc etc .

 

Mai am o serie din documentare/concerte de vizionat ...apropos Reb Beach a cantat primii ani cu o chitara relativ ieftina ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chiar ma asteptam sa incepi iar . De obicei oamenii obsedati nu se lasa .

 

Vad ca nu intelegi mai nimic

 

Am vazut si eu interviewuri cu oameni religiosi extremisti . Dupa au adus argumente puse la punct nestiind sa raspunda cam asta au raspuns si ei si au ramas cu zambetul pe buze "le-am aratat loor " . Cand cineva discuta cu tine e ca si cum ar juca sah cu un porumbel . Sare pe tabla de sah , da jos toate piesele , se caca peste tot iar dupa aceea topaie de parca ar fi castigat . F**k logic , fight the power !

 

 

Multi nu au crezut ca dupa ani de zile sa vina sa-mi spuna ca se cam adevereste treaba .

 

 

 

Cata intelepciune . Tu esti Dalai Lama ?

 

 

Nu degeaba este o zicala inre muzicantii din SUA ...".Pana nu treci de varsta de 50 de ani nu ai cum sa fii bluesist adevarat "

 

 

Good 'ol American bullshit . Now available in Romania . Robert Johnson , inregistrari celebre la 25-26 de ani . Dar probabil inca nu avea cum sa fie bluesman adevarat . Iti recomand topicul " Cum tre sa se cante blues " acolo s-au mai scris "retete" de genul , dar nu exclud deloc ca ai scris asta deja acolo.

 

 

Cat despre cunostintele mele de lutier si electronist ..

 

 

Uite aici despre cunoasterea ta vasta de lutier :: Am avut o chitara vintage cumparata de la cineva la care in momentul cand schimbam corzile trebuia sa am grije sa nu pierd cateva taste de pe pozitiiile III ; iV ; cxe picau cxand nu era sub tensiunea corzilor ..cxand aveam corzile puse .tensionate era OK "

 

"It's perfectly normal for frets to fall sa long as they don't fall when you are in tension" - said no real luthier ever .

 

 

chitarele construite de mine ce au ajuns la alti artisti foarte buni din tara

 

Arata-ne maestre . Pana acum l-am vazut pe avatar2100 , Eugen , ii un user nou szeki care face ceva foarte promitator , imi amintesc de userul Septi care a inceput sa mestereasca , il mai stiu pe hemmy pe ei i-am vazut reparand si mesterind si chiar daca unii nu fac chiar asa profi ca altii macar au curajul sa posteze sa se ia sfatul a celor care se pricep mai bine ( si pun si dovezi ) si they have fun in general si nu se fataie prea mult . Pana acum nu te-am vazut prea activ .... Defapt deloc .

 

 

 

una din chitare a fost revanduta unui chitarist american...

 

 

Ai si tu un fetish destul de serios pentru americani nu ? Deci aici asta e crema , ca a fost revanduta unui american . Wow . Poate era unu care habar n-avea de chitara , sau nu se poate ca e american ? Si daca era chinez ? Nu ar mai fi fost asa de solid argumentul nu ?

 

Daca tot ai fetishul asta pentru rahaturi americane iti recomand : McDonalds , KFC , eventual o scurta cercetare asupra crizei economice , mentalitatea oamenilor din sud fata de homosexuali . Genuine american bullshit , o sa iti placa !

 

 

 

Daca ar fi fost ocazia poate aveam o fabrica de chitare si amplificatoare .efecte ..dar nu se putea .

 

 

C'est la vie

:nopityA:

 

 

 

Pacat ca nu mai stiu de chitarele acestea le-as rascumpara ..

 

 

A deci de asta nu poti sa ne arati . How convenient ...

 

 

Cate chitare ai construit de la A la Z ?

 

 

Nici una . Si exact de asta nu incep sa explic la altii cum trebuie facut , mai ales daca nu pun dovezi poze demersul intr-un post .

 

 

 

sau reconditionat/reparat ?

 

 

 

Multe . Dar nu dau explicatii pe RGC fara sa am topicuri si ceva sa arat , in afara daca e ceva simplu si mai ales daca tine de ingrijirea generala .

 

 

 

cate amplificatoare , mixere , efecte , boxe ai proiectat /construit , cate difuzoare ai ars ,cate difuzoare ai reparat ? Orga de lumini ?Sonorizari , Inregistrari ?

 

 

Ce legatura au cu chitara si discutia . Iarasi , complex de inferioritate . Trebuie sa iti afirmi teritoriul ca si cainele cand se pisa pe stalp . Doar ca tu o faci offtopic . In urmatorul post chiar ma astept sa imi explici cum construiesti super chitare fiindca faci briose cu ciocolata excelente . Romanul tipic , se pricepe la absolut TOT . AMAZING !

 

 

 

Daca nu ai avut asemenea preocupari nu stiu daca poti pricepe ce scriu in domeniile amintite .

 

O sa ma aprofundez in arta gandirii rationale si logice si aspectul artistic din lumea chitarii observand psoturile tale pana in data de 14 decembrie 2005 . Sunt sigur ca am mult de invatan maestre Karpi San .

 

 

...apropos Reb Beach a cantat primii ani cu o chitara relativ ieftina ..

 

 

 

Si ce mi-ai demonstrat ? Am afirmat mai sus : "Sunt de acord ca sunt multe chestii scumpe care au un echivalent la fel de bun ieftin de aceeasi calitate" . Si am afirmat de multe ori ca cel mai mult conteaza mana si chitaristul , de obicei il aduc pe Jack White cine foloseste chitarii neacordate , chitari vechi si nefunctionale si e un muzician epic . Tu te legi de cineva si cand este de acord cu tine sau doar nu citesti nimic din ce citesc altii ?

 

Sper ca ti-am dat un motiv sa raspunzi , nu de altceva dar nu cumva sa iti scada postarea in medie la sub 3.07 pe zi , Dai bataie :rock: Apropo avem un user care pentru 50 de Euro sta de vorba discuta si te ajuta cu chestii legate in general de chitara la un McDonalds . Iti sfatuiesc sa incepi aceasta afacere , ar merge tare de tot .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu chitarele "minune" 90% din ce insusiri extratereste li-se atribuie sunt mistificari .

Promovare , reclama agresive.subversiva ,concurenta ..afacere sustenabila .

 

Sa tot discutat ca intre super chitare si unele noname ( deci evaluate ca si brand sub Squier ) poti gasi unele exceptionale iar altele foarte slabe calitativ .

 

Squier unul singur am vazut cu problema mai serioasa rezolvat pana la urma cu inlocuirea gatului .

 

Stiu multi chitaristi americani amatori sau din trupe mai marunte ,retrasi din circuitul muzical etc ce au cate un Squier , pe langa alte chitare PRS si Gibson , doar ptr soundul de Strat .

Chiar am fost mirat ca putini au Strat-uri originale dar e alta moda pe acolo si nu e vorba de banii mai toti au studio propriu in garaj/la subsol etc ..colectie de chitare ..etc..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.