www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Oscilatie Volum Mesa/boogie Studio 22


leopold
 Share

Recommended Posts

Pacient: Mesa Boogie Studio 22+ (facut undeva prin anii 80)

 

Problema: din cand in cand apar oscilatii de volum (scade oarecum lent, dupa care revine la loc, la fel, lent, dupa care de la capat). Treaba asta se intampla atat pe clean cat si pe lead. Cu sau fara reverb (care are lampa lui proprie). Sunetul din FX return nu oscileaza, doar ce vine din intrarea de instrument.

 

Incercare de remediere: M-am gandit sa nu se fi miscat o lampa in soclu, am umblat la toate, insa problema persista.

 

Incep sa ma gandesc ca-i fie o lipitura rece, fie s-a dus una sau mai multe lampi.

 

Are cineva alta idee simplu de verificat pentru localizarea problemei?

 

Sau, alternativ, cine m-ar putea ajuta cu reparatia? Fiind o dracie destul de veche (si nu tocmai ieftina), prefer pe cineva care stie ce face. :)

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Destul de probabil sa se fi dus o lampa...

Uita-te la ele cand canti, daca e vr-una exagerat de rosie, e clar, nu mai are mult de trait.

Vad ca esti din Bucuresti, te poti duce la http://forums.rgc.ro/user/7787-viobio/ sa te ajute. Poti apele cu toata increderea (lucru care poate fi comfirmat de mai multi colegi de pe forum), lucreaza curat, se pricepe, foloseste componente de cea mai buna calitate si nu ascunde nimic nimanui. (ce sa mai, Vio e boss :yay: )

Link to comment
Share on other sites

te salut. eu am avut un asemenea amplif... posibil sa fi fost al meu...??? depinde de la cine l-ai cumparat... eu am avut o asemenea problema o singura data si era din cauza unor puternice oscilatii ale tensiunii din priza... mai clar aveam 190-200 volti in loc de 220-230 volti... si tot urca si cobora tensiunea in timpul cantarii...

 

posibil sa fie si asta cauza... vezi ce tensiune ai in priza...

 

daca nu... cauta-l pe userul OVERDRIVE sau VIOBIO sau pe altii si te rezolva ei...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.