www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Pentru Dimensiuni Cabinet (Celestion 10 Inch)


shake7272
 Share

Recommended Posts

Am cumparat un difuzor Celestion :

Raspuns frecventa

85-5000 Hz Tip magnet

Ceramic Impedanta

8 ohm Putere

30 w Dimensiune

10 in

 

si as dori sa-i construiesc un cabinet pentru chitara.Momentan vreau sa-l folosesc cu un amplificator separat cu lampi cu finala EL84 si prefinale doua duble triode 6N2P (HI-OCTANE -AX84).

Imi poate spune cineva ce volum ar trebui sa aiba cabinetul, in functie de acest difuzor pentru un sunet optim?Precizez ca voi folosi pal melaminat de 18mm.

 

Va multumesc

post-19840-0-28708500-1361032274_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Boxele de chitară sunt construite pentru a fi ieftine și compacte. Dacă urmărești sound-ul unui cab specific, copiază-i dimensiunile.

În schimb dacă vrei să proiectezi singur o incintă ai nevoie de caracterizarea electromecanică a difuzoarelor (care sunt sigur că se găsește pe situl Celestion) și un program pentru simulare gen WinISD. Asta pentru răspunsul în registrul grav. Pentru medii și înalte dumnezău cu mila pentru că difuzoarele de chitară sunt foarte neliniare și apar tot felul de interferențe când pui mai multe pe același baffle.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu pe ce model de boxa este montat acest difuzor.Daca are cineva un cabinet cu acest difuzor il rog sa-mi dea dimensiunile, aproximative. Inteleg ca nu este prea important sa se respecte la milimetru un anumit volum.

P.S. @antiteist multumesc frumos pentru programul winisd.Il studiez acum.

Edited by shake7272
Link to comment
Share on other sites

P.S. @antiteist multumesc frumos pentru programul winisd.Il studiez acum.

Antiteist?!?!?! :biglaff::facepalm:

Ce te face sa crezi ca asta e numele contului sau? Cred ca un pic mai sus scrie numele, chiar destul de mare..., zic si eu....

Sau numele tau este "Nou Venit"?

Sorry de off topic.

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Te salut. de curiozitate... cabinetul cum vrei sa fie ? full close back, semi close back, open back ??? conteaza mult ! mai exista varianta sa fie [revazut cu o usita care sa-l faca open back/close back... in functie de sunetul pe care-l urmaresti !

 

ideal ar fi sa faci imbinarile placilor de PAL(daca nu ai gasit placaj din ala adevarat pt. boxe) in sistemul numit popular "coada de randunica"... ca sa fie solid prinse placile si sa aiba o acustica buna... alte varianta nu prea cred ca este fericita... gen lipite si prinse in suruburi sau mai stiu eu cum...

 

arunca un ochi aici... ! poate te luminezi. astia de la firma WEBER chiar stiu niste chestii !

 

https://taweber.powweb.com/store/wccabs.htm#xcab'>https://taweber.powweb.com/store/wccabs.htm#xcab

 

https://taweber.powweb.com/store/wccabs.htm

 

https://taweber.powweb.com/weber/

 

bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Un amplificator "clasic" 1 X 10" este Fender Princeton Reverb, poate ai putea sa il folosesti pe acesta ca model pentru cabinetul tau. Dimensiunile lui de pe site-ul fender sunt:

Amplifier Depth:

 

9.5" (24.13 cm)

Amplifier Width:

 

19.875" (50.5 cm)

Amplifier Height:

 

16" (40.6 cm)

 

http://www.fender.com/en-RO/series/vintage-reissue/65-princeton-reverb/

Link to comment
Share on other sites

Antiteist?!?!?! :biglaff::facepalm:

Ce te face sa crezi ca asta e numele contului sau? Cred ca un pic mai sus scrie numele, chiar destul de mare..., zic si eu....

Sau numele tau este "Nou Venit"?

Sorry de off topic.

 

 

Ai dreptate....graba...

 

 

@marcianpetrescu multumesc pentru sfaturi si link-uri.Ma gandesc totusi sa incorporez si amplificatorul pe lampi in cabinet.

 

 

@ulfhednar multumesc pentru dimensiuni.Acum o sa ma pot orienta mai usor.

Edited by shake7272
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@shake7272

 

cu placere ! vezi ca pe site-ul celor de la WEBER exista si dimensiuni pt. combouri cu 1 dif de 10" !!! nu stiu pe ce tipar este construit al tau si ce dimensiuni are sasiul si mai ales cum sunt pozitionate lampile... dar poate gasesti acolo ceva care sa se potriveasca !

 

bafta. PUNE POZE DUPA CE REZOLVI TREABA ! merci

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat un difuzor Celestion :

Raspuns frecventa

85-5000 Hz Tip magnet

Ceramic Impedanta

8 ohm Putere

30 w Dimensiune

10 in

 

si as dori sa-i construiesc un cabinet pentru chitara.Momentan vreau sa-l folosesc cu un amplificator separat cu lampi cu finala EL84 si prefinale doua duble triode 6N2P (HI-OCTANE -AX84).

Imi poate spune cineva ce volum ar trebui sa aiba cabinetul, in functie de acest difuzor pentru un sunet optim?Precizez ca voi folosi pal melaminat de 18mm.

 

Va multumesc

 

Cum a mai scris si altii , poti copia cutia de la scul eexistente pe piata .

 

La difuri de obicei se da cam cati litrii sa aiba boxa ..de ex la un dif de 12" 30Litri volum incinta pe difuzor .

La 10" cam tot atata .

 

Ton specific la combo-uri depinde si de dimensiunile boxei si de open back cum este realizat .Se fac calcule exacte ca sa ai spectrul convenabil ..deoarece apare o banda de trecere "combfilter " si nu-i totuna daca se atenueaza un grup de frecvente sau altul ca sa ai sunet bun pe joase ...

 

Sunt descrise zeci de proiecte de boxe ptr chitara ...bagi in Google .."guitar speaker cabinet 1x10" apoi pui pe "imagini "

http://www.google.ro...img.luw6M0U577I

 

 

Materialul ideal ptr cutie este PAL ..chiar si acela din "stuf presat" doar ca nu este prea rezistent la trambalare .

 

 

Materialul peretilor ptr orice fel de boxe trebuie sa fie antirezonant ..ca sa estompeze orice rezonanta ale peretilor .

daca cutia rezooneaza asta da alt sunet .decat cel al difului .

daca vrem sunetul unui combo vestit si acesta are cutie al ecarui pereti rigizi rezineaza trebuie sa se faca din acelasi material altfel nu o sa sune la fel ..plus acelasi tip de difuzor !.

 

Cum vad peste tot diful este montat simetric in incinta ..ec aec inseamna varfuri proeminente p eunel efrecvente ..adica un combfilter pronuntat ..inseamna ca a u fost ceva calcule pe acolo ./probabil ca ai si un castig de 2 -3dB pe unele frecvente joase dar atent proiectat ca sa nu "vuiasca :" boxa ...pe joase..la unel efrecvent enedorite ...

 

Daca vrei sa nu ai surprize sa sune relativ linear banda de frecvente utila diful se monteaza asimetric astfel rilul combfilter0ului nu vor fi atat de pronunatate ( munti si vai )_

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi.Volumul incintei este aproximativ la fel cu cel dat de @ulfhednar de la Fender Princeton Reverb (laturile difera dar produsul lor este aproximativ acelasi).In spate este acoperit partial cu capac.Momentan nu este finisat (as vrea sa tapisez cabinetul cu imitatie de piele, sa pun coltare....grila de protectie difuzor, maner).Atasez cateva poze cu ce am facut pana acum.Suna foarte bine boxa si cu chitara electroacustica Ibanez V74ece ,dar si cu chitara electrica B.C.Rich Mockingbird.

 

@karpi intradevar super proiectul, dar trebuie un artist in restaurari sa poata face asa o lucrare.

 

k03k2b.jpg

2d0c8ep.jpg

1qfx1j.jpg

29lbi3m.jpg

11uxmy8.jpg

33xv9qg.jpg

e3jwk.jpg

Edited by shake7272
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.