www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara E Asta?


dpaul_gtr
 Share

Recommended Posts

Salutari la toata lumea!

 

Am gasit azi in garaj la un prieten chitara asta:

 

post-12939-0-98889600-1360944027_thumb.jpg post-12939-0-39432600-1360944042_thumb.jpg post-12939-0-23230500-1360944050_thumb.jpg post-12939-0-20342500-1360944065_thumb.jpg post-12939-0-09500500-1360944083_thumb.jpg

 

Initial m-am gandit ca-i un reghincaster, dar n-am prea vazut headstock de genul asta si zero-fret pe reghinuri (bine, asta probabil si fiindca inca n-am vazut destule reghinuri :) ). Cand m-am uitat mai atent, pe spatele tunerelor scrie "Made in W. Germany", insotit de un logo - ceva intre un "S" si un delta mic de mana (nu prea se vede in poza). O sa desfac in seara asta sa ma uit daca scrie ceva in cavitatea gatului.

 

Imi cer scuze pentru calitatea slaba a pozelor, au fost facute cu telefonul si la repezeala.

 

Fiind curios din fire, va intreb daca a mai vazut cineva o chitara ca asta si ce este pana la urma. O fi vreo productie a Reghin Custom Shop? O fi rodul unei colaborari ultra-secrete dintre Gibson si Fender? O fi una dintre primele creatii ale lutierului neaos al carui nume nu trebuie rostit? :D Astept pareri si opinii. :respect:

Link to comment
Share on other sites

Intradevar. Stupid me :lol:

 

chitara nu e facuta in west germany, tunerele sunt facute acolo, si modelele astea de telecaster nu au deobicei un neck de "lp", poate e un reghin :P.

 

SI eu dupa corp ma gandeam la ceva autohton/sovietic. Daca tot ziceai de gat, mi se parea mie cam lung cand am vazut chitara. Am masurat distanta nut-bridge si da cu virgula. 30.5 inchi mai exact, deci tot ce-i posibil ca gatul sa nu fie original, sa fi fost vreo conversie de la scala normala la chitara bariton. Sau o fi Reghin Ghita Muresan Signature Series, cine stie :D

Link to comment
Share on other sites

Este un neck de bass short scale, 30-32 inch Reghin, "lipit' pe un corp de telecaster deasemenea Reghin . Se vede adaptarea in poza nr 4, la intrarea in neck pocket.

Bridge-ul si partea de pickguard care apartine zonei de pot-uri sunt confectionate artizanal, se vede cu ochiul liber.

Corpul este putin modificat la forma "ciocului" de jos, este putin subtiat.

Adevarul este ca Reghin sapa cu totul alte forme de canale pentru doze, cablaj. Daca sunt zone unde cavitatile au fost "incarcate" si prelucrate, atunci corpul este clar Reghin. Daca nu este vizibila vreo interventie, atunci corpul poate fi produs in alta parte... dar nu te astepta sa te fi capatuit cu vreun corp de Fender Telecaster + griff LesPaul.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

mai multe modele de reghinuri vechi au 0 fret,alte 2 modele de telecaster combinau corpul de tele cu griful de lp ,asta insa nu enici una din ele,nu are nimic de reghin pe ea,incearca sa dai jos folia din spatele headstock-ului,probabil vei gasi alte gauri de la alt model de cheite

 

spor la cercetari :rock:

 

 

@stratosaurus-n am vazut binding din asta la vreun reghin pana acum,fata headstock-ului pare originala,daca ar fi facut conversia de la 4 chei de bas la 6 de chitara s ar fi vazut urmele :respect:

Edited by mad_max924
Link to comment
Share on other sites

Am avut o chitara bass short scale Reghin, copie Les Paul, griff-ul identic cu asta. Cu toate insertiile prezentate in poze, binding, plasticul sidef, identic.

Incercau, la inceputuri, sa copie fidel anumite modele, nu exista pe atunci pericolul de a fi actionati in instanta.

Din cate vad in poza 2 cheitele sunt prea apropiate intre ele pentru un 3+3, probabil cel care a modificat a bagat cate o cheita intre doua de fiecare parte.

Dar este posibil sa ma insel, intradevar,

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru informatii! :respect:

 

Folia de pe spatele headstock-ului n-am dezlipit-o inca, e lipita destul de bine si nu vreau sa zgariu ceva, dar o rezolv maine.

 

Intradevar, cheitele sunt foarte apropiate intre ele pentru un 3+3 si par si puse "dupa ochi", iar imbinarea gatului cu corpul e un svaiter de gauri, deci cred ca Stratosaurus are dreptate. La corp se vede clar ca cavitatea din mijloc e sapata artizanal. N-am reusit sa vad ce-i cu doza ca e lipita de corp, pare-se cu super glue (o sa iau acetona sa vad daca pot sa o dezlipesc). De masurat am masurat-o si are 9.5k.

Am dezlipit folia de pe neck plate si, drumroll..., pe ea scrie "made in japan", ceea ce nu poate insemna decat un singur lucru: neck plate-ul a fost facut in japonia si a ajuns cumva pe chitara asta :P .

 

Imi place ca topicul asta seamana cu un CSI chitaristic, sincer :) .

 

A, era sa uit, poze:

post-12939-0-36121400-1360960987_thumb.jpg post-12939-0-33728400-1360961020_thumb.jpg post-12939-0-83826100-1360960818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Seamana cu prima mea chitara electrica, un "Reghincaster" luat prin '94 sau '95, cu corp de tele si grif stil LP.

Arata cam asa: http://cheesyguitars.com/hora_iris.html

 

Doar forma corpului era de tele, in rest n-avea nicio legatura. Hardware-ul am inteles ca era adus din Japonia.

Se pot vedea pe pagina asta niste chitare japoneze echipate foarte asemanator:

http://rock.webbuilder01.hostbasket.com/page15465.htm

 

Gaura aia acoperita din dreapta-sus de pe chitara ta (inspre "corn") pare sa corespunda cu gaura pt. switch-uri de pe minunatia aia.

Link to comment
Share on other sites

Am o veste proasta :) , corpul nu este un Reghin.

Reghin telecaster are alte decupaje pentru doze&cablaje, respectiv aceste doua modele :post-16783-0-45197800-1361010966_thumb.jpgpost-16783-0-88060700-1361010985_thumb.jpg.

 

Alt model de cavitati nu am vazut la aceste modele, de fapt la orice model fabricat pana prin anii "90.

 

Dupa ce ai dat jos ceva din echiparea corpului se vede mai bine ca nu seamana cu un Reghin, doar daca, cum am mai scris, nu au fost modificate cavitatile. Si ciocul/cornul inferior este mai frumos decupat decat la modelele Reghin.

 

Spor la treaba, daca te apuci de reparat&restaurat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am o veste proasta :) , corpul nu este un Reghin.

Reghin telecaster are alte decupaje pentru doze&cablaje, respectiv aceste doua modele :post-16783-0-45197800-1361010966_thumb.jpgpost-16783-0-88060700-1361010985_thumb.jpg.

 

Alt model de cavitati nu am vazut la aceste modele, de fapt la orice model fabricat pana prin anii "90.

 

Dupa ce ai dat jos ceva din echiparea corpului se vede mai bine ca nu seamana cu un Reghin, doar daca, cum am mai scris, nu au fost modificate cavitatile. Si ciocul/cornul inferior este mai frumos decupat decat la modelele Reghin.

 

Spor la treaba, daca te apuci de reparat&restaurat.

 

Mersi :) Daca tot are grif de bass, m-am gandit ca poate as face tot un bass din ea, sa vad cum rezolv de o punte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.