www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cateva Pedale...


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

big like. Vor fi de vanzare?

Noise gate nu faceti? tip behringer nr100 sau nr300

 

Multumesc pentru like.

Vor fi si de vanzare daca vor fi cereri.

Nu am facut pana acum noise gate.Am sa ma documentez.

 

Niste poze cu BB preamp in devenire:

post-12729-0-17508500-1360594261_thumb.jpg post-12729-0-02080600-1360594283_thumb.jpg

Mai am de pus 3 condensatori,2 tranzistori si va primi o cutiuta.

Link to comment
Share on other sites

Eu cu cutia am avut probleme nu am gasit nicaieri pana la urma am facut un a/b switch dual led cu 2 potentiometre si le-am bagat intr-o cutie de plastic pe care l-am ecranat cu folie de aluminiu si merge super chiar sambata l-am terminat. Cutii nu faceti la comanda?

Link to comment
Share on other sites

Eu cu cutia am avut probleme nu am gasit nicaieri pana la urma am facut un a/b switch dual led cu 2 potentiometre si le-am bagat intr-o cutie de plastic pe care l-am ecranat cu folie de aluminiu si merge super chiar sambata l-am terminat. Cutii nu faceti la comanda?

 

Nu fac cutii la comanda.

Fac doar cutii pentru necesitatile mele.

Link to comment
Share on other sites

Tot timpul e bãtaie de cap cu șasiuri și cutii, ar fi binevenit un coleg cu mijloacele necesare construirii acestora.

 

pacat:D

 

Intr-adevar este destul de greu sa faci sasiuri si cutii.

Cutiile sunt realizate din diferite subansamble recuperate de la centrele de colectare a fierului vechi.

Ma duc acolo "sap " prin fiare si imi aleg ce imi trebuie.Ceva sa fie cat mai aproape de ce vreau eu.

Apoi le modific dupa necesitati.

 

Sa va arat ce am mai facut intre timp:

-un reverb cu modul Belton:

post-12729-0-06193100-1360786090_thumb.jpgpost-12729-0-81427000-1360786102_thumb.jpgpost-12729-0-07300200-1360786122_thumb.jpg

Pot spune ca acest reverb functioneaza impecabil.

-am facut cutia de la BB preamp:

post-12729-0-67477600-1360786200_thumb.jpg

-m-am apucat de constructia unui reverb,delay,chorus.....mai complex,cu PT2399.Mai exact Magnus Modulus:

post-12729-0-86866900-1360786321_thumb.jpgpost-12729-0-40894800-1360786335_thumb.jpg

 

Cam atat deocamdata.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da e greu intradevar. Acuma mi-am facut si eu un sasiu pentru un amp pe lampi se hifi din tabla zincata de 1mm problema e ca nu stiu cu ce sa dat gaurile pentru socluri.... Am vazut ca exista burghiu pentru tabla dar e in jur de 50 de ron si nu prea se merita pentru 5 gauri..

Link to comment
Share on other sites

da e greu intradevar. Acuma mi-am facut si eu un sasiu pentru un amp pe lampi se hifi din tabla zincata de 1mm problema e ca nu stiu cu ce sa dat gaurile pentru socluri.... Am vazut ca exista burghiu pentru tabla dar e in jur de 50 de ron si nu prea se merita pentru 5 gauri..

Gaurile in tabla subtire se dau cu un burghiu asemanator cu cel pt. lemn; are centribor (partea ascutita din varf) si margini ascutite. Practic taie doar pe margini.

Poti incerca chiar cu unul de lemn, probabil il vei compromite sau poti ruga un meserias sa-ti ascuta un burghiu ieftin, pt. fier.

Eu asa procedez.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc numai ca prima data trebuie sa caut un burghiu mare cam de 22 sa intre soclul in gaura. Acuma is facute gaurile dar cu burghiu de 13 si trebuie sa le largesc..

Va trebui sa fixezi piesa pe un suport ( preferabil din lemn mai tare) iar varful burghiului sa stea pe lemn, in gaura deja data.

E important sa prinzi bine piesa fiindca risti sa se rasuceasca brusc la un asa diametru de gaura si te poate taia.

Scuze de off topic.

Link to comment
Share on other sites

Am cantat cu toate pedalele pe ampul Fender Blues Deluxe si chitara PRS Paul Allender SE . Sunt foarte fain construite , mod de lucru ordonat , cutii micute foarte manevrabile dar si solide in acelasi timp .

 

Reverbul cu modul Belton- o pedala foarte usor de folosit un singur potentiometru care regleaza , depth, intensitate , volum . Are si un mic echo prezent . In comparatie cu spring reverbul accutronics de pe ampul meu , Belton`ul este mai intepat si mai intens .

Nu stiu sigur daca doar mi se pare mie sau din cauza reverbului nu-mi dau seama , cand il activez parca adauga unpic de inalte la ton .. cel putin asa aud urechile mele in comparatie cu bypass`ul.

 

Big muffurile ambele au ton foarte plin, sustain bun. Dupa cum se stie sunt pedale fuzz , ton agresiv mai ales una dintre ele ( imi cer scuze nu pot specifica acum care dintre ele ) , poti canta orice cu el in sfera rock /hard rock Black Sabbath, White Stripes, Ac/dc , Hendrix, le prefer in special pt solistici . Pot`ul tone merge de la un ton inchis cu bass foarte puternic pana la unul foarte intepat cand e dat la ora 17. Personal as cere sa fie modata partea asta ,.. cam prea pe inalte pentru gustul meu . Zgomot de fond zero , lucru valabil si la pedala care urmeaza.

 

Blues Breaker-ul - dupa cum ii spune numele blues machine. Ton foarte natural pt orice in aceasta arie. Drive`ul pleaca de la cel mai mic crunch pana la unul cu saturatie destula pt cei ce prefera un ton mai cu " oo " la blues. Pedala merge foarte bine si ca booster. Nu cred ca ar avea ceva de reprosat.

 

BB preampul este de departe pedala mea preferata, od foarte versatil , de la crunch pana ceva mai suparat . Excelent si pt blues , hard rock , rock`n`roll, orice mai putin metal. Cant foarte mult AC/DC , Deep Purple cu el . Fat tone , suna plin, carnos cu armonice bogate . Este si foarte natural in acelasi timp . Mi-ar placea daca s-ar putea atenua o idee " hiss`ul " cand e drive`ul dat la maxim , nu stiu exact cum se comporta pedala originala la volume mari cu drive la maxim . Oricum mentionez ca nu am folosit noise gate . Unul o sa ajunga la mine cu siguranta.

 

Florin este un meserias :D , lucreaza foarte ordonat, face totul in primul rand si din placere deci calitatea este foarte buna. Le poate moda dupa gusturile fiecaruia. Recomand cu caldura sa mergeti sa le probati sa vedeti cum sunt facute . Poate sa va faca orice la comanda :).

Edited by pasion-kill
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.