www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


hammett25
 Share

Recommended Posts

salutare. am si eu nevoie de un mic ajutor in alegerea unui bass dintre acestea doua : http://mcmusic.ro/bass-uri/electrice/vintage-v4-chitara-bass-v4.html si http://mcmusic.ro/bass-uri/electrice/electrice/ibanez-gsr180-chitara-bass.html

as vrea sa stiu avantajele si dezavantajele fiecaruia. multumesc

Link to comment
Share on other sites

Disclaimer - nu cant la bas.

 

Prientena insa foloseste un ibanez exact din ala, am pus mana si pe el si pe P-Bass-ul dupa care e copiat vintage-ul.

 

Mai mult despre ibanez, de care ma impiedic zilnic. E un bass USOR. In configuratia stock sta bine acordat, n-am avut probleme cu el, in situatia in care e scos din casa cel putin o data pe saptamana, carat cu spatele sau cu masina, a stat si prin frig, etc. Asta in husa, nu in cutie. Are un pic de zgomot pana pui mana pe corzi. Are si-un pic de hiss daca deschizi tonul la maxim. Este totusi cat se poate de utilizabil si inca-l consider basul ideal pentru o fata incepatoare, tocmai pentru ca e foarte usor si fara probleme semnificative pana acum.

 

P-bass-urile pe care am pus mana erau grele. Lemn mai zdravan, categoric mai bine facute. Cred c-am vazut Fender si Squier. Nu stiu cum e Vintage-ul. Ai doua taste-n plus la P, de vazut daca-ti trebuie/canti asa sus pe neck.

 

Ca doze, ibanezul seamana a configuratie Jazz, Vintage-ul a Precision. Sunetul e oarecum diferit, depinde si ce vrei.

 

Fugi si incearca-le. Eventual, mergi c-un amic care se pricepe, cu proful sau mai stiu eu cu cine.

Link to comment
Share on other sites

dintre cele doua pe care le-ai enumerat si eu as alege ibanez-ul ,e mai versatil la sunet si are doua taste in plus (cateodata conteaza),insa daca esti incepator eu zic sa mergi intr-un magazin de instrumente muzicale si sa probezi cateva , cel mai important e sa-ti fie pe mana (adica comod ,in functie de cat de lungi ai degetele) apoi sa cauti unul asemanator second hand .

Edited by bbcelrau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.