www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Empiristi Sau Idealisti ?


Guest szekely
 Share

Recommended Posts

In 9 minute am repetat doua piese pentru concertul de diseara. Nu-s filosof, nu stau sa-mi bat capul cu dezbateri ca dac-o fi, dac-o păți, filosofice. :)

Sunt oare autosuficient? :confused: De ce? :confused:

Exista alte lucruri care imi folosesc mie, fara suparare, nu-mi plac lucrurile abstracte.

Dinnou, fara suparare, pentru mine, folosofia este o activitate neproductiva si consumatoare de resurse (timp, spatiu, bani, hrana, apa, energie si neuroni).

Nu mai intervin mai departe. :)

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare aiurea sa te gindesti la treburi din astea. Exista cercuri perfecte? Da, exista! Si? Nu, nu exista! Si? Ce se intimpla mai departe? Pai... exista patrat perfect? Exista numere? Da, exista! Si? Nu, nu exista! Si? Mai departe ce?

 

Filosofia e o timpenie aparuta probabil datorita incapacitatii omului de a intelege chestii. Ce ba, pai noi sintem prosti? Ia sa intelegem noi tot! Si uite asa se invirt ca coiu' in caldare, incercind sa-si indoaie genunchii in partea cealalta.

 

Parerea mea e ca oamenii nu sint dotati cu capacitatea necesara pentru intelegerea a tot ce se petrece in chestia asta de-o numim Univers si oricit s-ar screme, mai mult de un rahat tot nu vor face.

 

Asadar, exista cercuri perfecte? Da, nu exista!

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Carpi a mentionat mai inainte existenta unei stari initiale din care sa urmat o infinitudine de procese cauza-efect ajungand a fi lumea in care ne gasim. Nu va este greu de crezut ca e simpla probabilitate ? Nu vi se pare ca starea asta originala continea matricea dupa care tot ar urma sa se intample ? stiu ca universul functioneaza ca un domino, intrebarea este daca piesele erau deja indreptate in directia in care trebuia sa cada ? Fiind asa putem reduce existenta actuala la acea matrice si din acea matrice putem deduce tot ce va fi. Nu este nevoie de o cauza initiala, existenta/dumnezeu/matrice lucreaza in ea insusi ca un organism autosuficient care se poate "desface" intr-un infinitit de fenomene.

Am formulat gresit intrebarea caci cea ce vreau sa va intreb este daca sunteti de acord cu ce am expus mai sus, fiind cea ce eu cred (o sinteza intre Aristotil si Plato, avand ca ax central "Inteligent Design".

Stiu ca imi puteti spune, dada e simpla coincidenta ca suntem aici - asa cum putea sa nu fie - este-

 

Va multumesc pentru raspunsuri , continuati dandu-va cu parerea , este o tema ce merita sa fie debatuta cu maximul de lume posibil si din toate perspectivele posibile.

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Nu va este greu de crezut ca e simpla probabilitate ?

De ce ar fi greu? Nu e intuitiv pentru mințile noastre primitive, ahtiate după scop, ordine, predestinare. Dar devine evident dacă studiezi cât de puțin legile naturii.

 

Tu faci niște greșeli majore în construirea acestei rețeli cauzale cosmice care are la bază o "matrice" (pre-inflaționistă?):

1. Presupui un telos universal, acea "direcție în care trebuia să cadă". Nu trebuia nimic, doar s-a întâmplat să evolueze așa cum a făcut.

2. Presupui determinism strict ("putem deduce tot ce va fi"), ori natura e stocastică.

Vezi

http://en.wikipedia....assical_physics

http://en.wikipedia....m_indeterminacy

http://en.wikipedia....place%27s_demon

 

Și pentru exemple mai pământești:

și restul seriei.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare aiurea sa te gindesti la treburi din astea. Exista cercuri perfecte? Da, exista! Si? Nu, nu exista! Si? Ce se intimpla mai departe? Pai... exista patrat perfect? Exista numere? Da, exista! Si? Nu, nu exista! Si? Mai departe ce?

 

Filosofia e o timpenie aparuta probabil datorita incapacitatii omului de a intelege chestii. Ce ba, pai noi sintem prosti? Ia sa intelegem noi tot! Si uite asa se invirt ca coiu' in caldare, incercind sa-si indoaie genunchii in partea cealalta.

 

Parerea mea e ca oamenii nu sint dotati cu capacitatea necesara pentru intelegerea a tot ce se petrece in chestia asta de-o numim Univers si oricit s-ar screme, mai mult de un rahat tot nu vor face.

 

Asadar, exista cercuri perfecte? Da, nu exista!

 

Nu asa ...

 

Ganditorul care observa natura "palpabila :/vizibila ..s-a gandit ca taie o bucata de material in doua si tot asa pana a ajuns la ATOM ,, fizic a ajuns doar la ce se putea executa si masura la acea data .

 

De atunci smecherii fotografiaza molecule ..evidentiaza particole subatomice ,,,vezi ca au construit ciclotronul acela enorm ca sa produca o "gaura neagra "...speram ca micuta ..

Si tot asa de la cercul pefect ganditorul a inceput sa se mire de ce unele cercuri nu sunt atat de perfecte ca si alte cercuri ..si iaca asa se tot avanseaza in cercetare .

 

Este neinteresant cercul perfect dar este interesant sa aflam de ce in natura unele nu -s perfecte din observatii se trag concluzii si se mai descopera cate ceva..( de ex prezenta unor planete si gauri negre ar fi cel mai la indemana exemplu )

 

Iar problema a ramas ..... ce a fost intai gaina sau oul ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

toate femeile sunt frumoase si se discuta despre orice nu se cunoaste.

Dar se cunoaște foarte mult despre ce vorbim aici. Dacă te depășește simte-te liber să te informezi înainte de a încerca să participi. Găsești lecturi și alte resurse de la Universități și institute de prestigiu.

 

 

ce a fost intai gaina sau oul ?

Mai întâi a fost falsa dilemă.

Link to comment
Share on other sites

Ce se-ntâmplă pe-aici îmi aminteşte de bancul cu Bulă, care vine cu ochiu' vânăt la şcoală

- Ce-ai păţit, Bulă !

- Păi, am ajutat o bătrânică să treacă strada, doamna profesoară !

- Păi şi de ce ai ochiul vânăt ?

- Că ea nu vroia să treacă strada...

 

Cam aşa şi p-aici... Cafeneaua-i mare, este şi expresso şi ness şi capucinoo şi cafea cu năut "nechezol", de toate pt toţi... Nu vă-nghesuiţi, că nu-i obligatoriu...

:)

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ce se-ntâmplă pe-aici îmi aminteşte de bancul cu Bulă, care vine cu ochiu' vânăt la şcoală

- Ce-ai păţit, Bulă !

- Păi, am ajutat o bătrânică să treacă strada, doamna profesoară !

- Păi şi de ce ai ochiul vânăt ?

- Că ea nu vroia să treacă strada...

 

Cam aşa şi p-aici... Cafeneaua-i mare, este şi expresso şi ness şi capucinoo şi cafea cu năut "nechezol", de toate pt toţi... Nu vă-nghesuiţi, că nu-i obligatoriu...

:)

 

 

.

 

Aceias problema ( zice-se falsa ) a ramas " oul sau gaina " , uni zic ca Lilith .

 

Dar ca sa nu se puna intrebari tot mai incomode au declarat dilema ca si "falsa " ( o fi dilema interzisa ?)

 

Trebuie sa iau o hotarare importanta ! Sa pun de cafea .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dar ca sa nu se puna intrebari tot mai incomode au declarat dilema ca si "falsa " ( o fi dilema interzisa ?)

Întrebările sunt binevenite atâta timp cât au sens. Știu că e menit ca exercițiu de gândire, dar "dilema" a fost rezolvată când s-a înțeles reproducerea la ovipare și mecanismele evoluției.

Noi ne putem gândi la tot felul de paradoxuri și absurdități, nu înseamnă că e de folos cuiva să investim în evaluarea lor.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Deci chiar va multumesc, forma in care concepeti realitatea este perfect lógica si de inteles, ca sa intelegeti si voi incapatanarea mea de a crede intr-un dmnezeu creator e necesar sa va informez de faptul ca familiarul meu cel mai apropiat are capacitati premonitoare si extransensoriale pe langa ca la mine in casa se tot joaca lumea cu tarot, pt curizitatea voastra de putinele ori in care am intrebat ceva sa si intamplat jaja (stiu ca sar putea sa fie mintea mea care tinde a adapta tot la necesitatile ei insa nu) va dau un caz ff concret mio zis o sa cunosti o bruneta si in weekend am cunoscut bruneta cea mai surprinzatoare din ultimul timp, si multe altele.

 

cea ce imi provoaca dureri de cap este functiunea libertati in asta, de aia tind sa cred ca trebuie trait si decis intotdeauna ca amor inconditional sau cel putin bunatate, pt ati indrepta viitorul in directia cea mai placuta, deci existand atunci diverse realitati in potenta.

 

In fine este perfect justificat ca unu sa nu creada in povestile astea, insa daca te gasesti imers ca si mine se tinde a cauta raspunsuri...

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

va dau un caz ff concret mio zis o sa cunosti o bruneta si in weekend am cunoscut bruneta cea mai surprinzatoare din ultimul timp, si multe altele.

Ce inseamna credinta !?

Lucrurile, de obicei , tin mai mult de autosugestie . Este suficient sa crezi din convingere , in omul care face premonitia.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Cincizeci de secunde m-am uitat la clipul acesta. CUM PANA MEA SA NU EXISTE NU-ME-RE??

Matematica este stiinta masuratorilor . Numerele sunt doar o forma de cuantificare . Asa au inteles babilonienii ca se poate determina ceva cantitativ . Cine intelege proprietatile logaritmilor , intelege si modul de reprezentare numeric.

Filmuletul in sine este o mare bashina , of course .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

am o intrebare , un empirist cum explica muzica ? , cs o traim, o intelegem ne place ... ? daca nu exista nici o structura innata ?

Link to comment
Share on other sites

Păi cine a spus că "nu există nici o structură innata"? Diferența e că unii consideră astfel de "structuri" naturale și ceilalți nu le pot explica decât apelând la paranormal.

Pardon, m-am exprimat greșit. Apelul la paranormal nu e explicație, e argumentum ad ignorantiam.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

am o intrebare , un empirist cum explica muzica ?

Empiric, be baza a nimic mai mult decat ce percepe senzorial.

Esti sigur ca iti pui cu adevarat aceste intrebari, sau mai degraba fortezi intrebari pentru a folosi cat mai des niste cuvinte pe care le-ai invatat saptamana trecuta la ora de filosofie ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Matematica este stiinta masuratorilor . Numerele sunt doar o forma de cuantificare . Asa au inteles babilonienii ca se poate determina ceva cantitativ . Cine intelege proprietatile logaritmilor , intelege si modul de reprezentare numeric.

Filmuletul in sine este o mare bashina , of course .

 

" Matematica este stiinta masuratorilor .".????

 

 

Wiki..:

 

" matematica este investigarea structurilor abstracte definite în mod axiomatic folosind logica formală ".

 

Ce spui tu e mai aproape de Aritmetica ...doar o parte din matematica ..caci matematica totusi e ceva mai complexa decat niste masuratori .

 

"... aritmetica se aplică unui larg evantai de fenomene ale lumii fizice (fenomene naturale), însă există și excepții ...bla bla ..."

 

am o intrebare , un empirist cum explica muzica ? , cs o traim, o intelegem ne place ... ? daca nu exista nici o structura innata ?

 

Da un "realist stintific " cum explica muzica ? ...o poate analiza in timp , frecvente ,gaseste algoritmul ...apoi sa masoare cata adrenalina si cata dopamina sau ce o mai elibera in creierul ascultatorului ...on functie de ce doza monteaza amatorul "rgc"-ist filosof.

 

Întrebările sunt binevenite atâta timp cât au sens. Știu că e menit ca exercițiu de gândire, dar "dilema" a fost rezolvată când s-a înțeles reproducerea la ovipare și mecanismele evoluției.

Noi ne putem gândi la tot felul de paradoxuri și absurdități, nu înseamnă că e de folos cuiva să investim în evaluarea lor.

 

Adica allte teorii si presupuneri + koeficientul "K" ca sa ne iasa teoria ...ca de se contrazice peste 50 de ani oricum nu ne mai intereseaza ..

 

pe de alta parte nu vezi ca "dilema chicken egg" am amintit-o ca si simbol universal valabil la tot ce nu cunoastem 100 % doar cautam si cercetam ...si dam cu presupusu' ...

 

Odata ce "

"spirala ADN " a venit din spatiul cosmic accidental sau dupa un plan diabolic sau divin a sosit de fapt gata programata treaba asa ca nu-i dilema noastra este dilema celor de unde a venit ADN-ul .

La noi a ajuns produsul finit ce doar a trebuit sa se adapteze conditiilor de pe Tera .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.