www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Dilema...


Guest AndrewKnifer
 Share

Recommended Posts

Guest AndrewKnifer

In primul rand, acesta e un topic absolut useless si probabil fara sens, deci sper ca l-am postat unde trebuie. :P

Am vazut ca unii isi pun corzi de chitara acustica pe chitara clasica...ma rog, odata ce detii un lucru, banuiesc ca ai si dreptul sa-l distrugi, deci treaba lor :P

In fine, problema mea e urmatoarea: coarda de chitara acustica are un capat ROTUND care se introduce in cordarul chitarii acustice si se prinde cu un pin. Toate bune si frumoase.

La chitara clasica, eu stiu ca coarda se INNOADA pe cordar.

In consecinta, cum naiba se pot pune corzi de acustica pe o chitara clasica, din moment ce nu se pot prinde de cordar, in primul rand? Pentru ca acel capat rotund nu are cum sa intre prin orificiul prin care coarda normala de nylon ar intra atunci cand o montezi pe chitara clasica.

Scuze daca vorbesc aberatii. :P

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, acesta e un topic absolut useless si probabil fara sens, deci sper ca l-am postat unde trebuie. :P

Am vazut ca unii isi pun corzi de chitara acustica pe chitara clasica...ma rog, odata ce detii un lucru, banuiesc ca ai si dreptul sa-l distrugi, deci treaba lor :P

In fine, problema mea e urmatoarea: coarda de chitara acustica are un capat ROTUND care se introduce in cordarul chitarii acustice si se prinde cu un pin. Toate bune si frumoase.

La chitara clasica, eu stiu ca coarda se INNOADA pe cordar.

In consecinta, cum naiba se pot pune corzi de acustica pe o chitara clasica, din moment ce nu se pot prinde de cordar, in primul rand? Pentru ca acel capat rotund nu are cum sa intre prin orificiul prin care coarda normala de nylon ar intra atunci cand o montezi pe chitara clasica.

Scuze daca vorbesc aberatii. :P

 

Vorbesti aberatii. De exemplu poti sa introduci coarda din partea cealalta. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut corzi de acustica pe clasica (mare greseala, dar asta e alta mancare de peste), si le bagam bine mersi prin gaura din bridge, iar capatul ala rotund practic imi sprijinea coarda de bridge. Ca si la electrica. Nu stiu daca se intelege ce vreau sa zic.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Aha. Nu m-am gandit ca poti introduce coarda cu capatul celalalt in cordar. Smart. Hm, bine ca am postat macar in Cafenea, aici banuiesc ca se mai pun si intrebari ca ale mele. :P

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Cum pana mea, stiam ca moldovenii sunt isteti de felul lor. Ai o bucata de lemn cu 6 gauri si alaturi mai ai 6 sarme cu bile la capete. Ce poti face cu ele? :trosc:

 

N-ar fi prea istet omul care chiar si-ar monta aceste corzi. Ma rog, in cazul in care chitara clasica poate fi folosita pe post de arc de tir, atunci am zice despre acel om ca e destul de...original. :P

 

Dar, oricum, nici eu n-am fost mai breaz...

 

:geek:

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Daca tot suntem la un topic useless, macar sa ne amuzam. Care au fost cele mai prostesti/fara sens intrebari de incepatori pe care le-ati auzit in legatura cu chitara? In afara de cea in care se intreaba cum se monteaza corzi de acustica pe clasica?... :P... Sau ce lucruri amuzante au mai spus unii mai nepriceputi despre instrument?

 

De exemplu, am vazut intr-un topic cum cineva sfatuia pe un om care se plangea de actiune prea mare sa-si scoata "chestia aia alba de sub corzi, unde ele intra in corp" sau ceva de genul... :death:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.